Úvod > Aktuality > Hornické muzeum Příbram zve na Velikonoce v hornickém domku

Hornické muzeum Příbram zve na Velikonoce v hornickém domku

Vydáno 8. dubna 2019 Kultura
Pletení pomlázek, zdobení kraslic, pečení jidášů, zdobení perníčků cukrovou polevou, drátování vajec nebo výrobu textilních a korálkových ozdob – to vše a mnoho dalšího představí od 8. do 21. dubna Hornické muzeum Příbram prostřednictvím oblíbeného pořadu Velikonoce v hornickém domku. Individuálním návštěvníkům i skupinám doporučujeme návštěvu o víkendech a o velikonočních prázdninách, tzn. 13. 4. – 14. 4. a 19. 4. – 21. 4. 2019, vždy od 10 do 17 hodin.
VelikonoceJiž tradičně ve velikonočním čase proběhne v Hornickém muzeu Příbram na Březových Horách akce s názvem Velikonoce v hornickém domku. Seznámíte se zde s podobou velikonočních svátků v hornické domácnosti na počátku 20. století a pravou velikonoční atmosféru zde vstřebáte všemi smysly. Prohlédnete si také interiér hornické chaloupky ze 17. století, který bude vyzdoben velikonočně tak, jak havíři v minulosti interiéry zdobili. Dále uvidíte historické velikonoční ozdoby, vajíčka, ale i různé plastiky včetně plastik hornických patronů. Pracovníci muzea vám předvedou tradiční velikonoční činnosti a připomenou sváteční zvyky a obyčeje spjaté se životem hornické rodiny.

Zdobení perníčkůSami si pak můžete vyzkoušet pletení pomlázek, zdobení perníčků, pečení jidášů, regionální zdobení vajíček nejrůznějšími technikami (vosk, vosková batika, vyškrabování, drátkování), řezbářské práce zahrnující i tvorbu plastik horníků a hornických patronů, výrobu korálkových či textilních ozdob spojených s Velikonoci nebo používání drátků, které vznikaly z kovů těžených ve zdejších dolech a také přípravu a ochutnávku dobových pokrmů.

Otevřeno bude denně, ve všední dny od 9 do 15 hodin, o víkendu od 10 do 17 hodin. Ve všedních dnech je program určen především pro hromadné návštěvy (školní výpravy). Individuálním návštěvníkům a menším skupinám doporučujeme návštěvu o víkendech a ve dnech, kdy jsou velikonoční prázdniny. Větší skupiny je třeba předem objednat na e-mailovou adresu rezervace@muzeum-pribram.cz nebo na tel. 318 626 307. Jednotné vstupné stojí 20 korun.
Hornické muzeum v Příbrami - fárání do podzemí a cesta důlním vláčkem

Hornické muzeum v Příbrami - fárání do podzemí a cesta důlním vláčkem

Hornické muzeum Příbram založené v roce 1886 je největším hornickým muzeem v České republice. Nabízí ke shlédnutí více než 40 stálých expozic situovaných v historických, památkově chráněných objektech Ševčinského, Vojtěšského, Anenského a Drkolnovského dolu a v hornické chalupě na Březových Horách.

Jízda hornickým vláčkem mezi Ševčinským a Vojtěšským dolem v Příbrami

Jízda hornickým vláčkem mezi Ševčinským a Vojtěšským dolem v Příbrami

Jedná se o obnovenou historickou dráhu, vybudovanou po roce 1884 pro dopravu stříbrné a olověné rudy. Hornické muzeum Příbram zprovoznilo tuto ojedinělou technickou zajímavost a atrakci pro děti i dospělé na trase v areálu Ševčinského dolu na Březových Horách.

Vodní kolo a skluzavka v podzemí dolu Drkolnov v Hornickém muzeu Příbram

Vodní kolo a skluzavka v podzemí dolu Drkolnov v Hornickém muzeu Příbram

Unikátní technická památka světového významu, vodní kolo o průměru 12,4 m. Součástí unikátní technické památky je atrakce pro děti i dospělé – jízda úpadnicí dlouhou 51 m do podzemí (jako po skluzavce).