Úvod > Aktuality > Velikonoce na Veselém Kopci zahájí letošní sezónu
Velikonoce na Veselém Kopci zahájí letošní sezónu
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Velikonoce na Veselém Kopci zahájí letošní sezónu

  • Vydáno11. dubna 2022
O velikonočním víkendu 15. až 18. dubna 2022 bude zahájena nová návštěvnická sezona v expozici lidového stavitelství na Veselém Kopci. Na tento víkend je připraven program s názvem Velikonoce na Veselém Kopci. Chybět nebude pletení pomlázek nebo pečení tradičního pečiva. Pro zájemce je zde možnost koupě tradičních výrobků a zároveň jsou zde připraveny i ukázky výroby zvykoslovných předmětů.

veselý kopecBěhem velikonočních svátků, od 15. do 18. dubna bude ve skanzenu probíhat program Velikonoce na Veselém Kopci. Od Velkého pátku 15. 4. do Pondělí velikonočního 18. 4. budete mít možnost prohlédnout si interiéry roubenek skanzenu Veselý Kopec doplněné o ukázky velikonočního pečiva, zdobených vajíček a dalších tradičních předmětů. Zajímavé budou i ukázky zhotovování velikonočních předmětů, například pletení pomlázek, zdobení kraslic různými technikami, pečení a tvarování velikonočního pečiva a dalších.

Veselý kopecDozvíte se tu například o tom, proč se na Zelený čtvrtek peklo pečivo zvané jidáše, jaké byly tradiční způsoby zdobení kraslic na Horácku, nebo co lidé žijící před sto lety jedli na Boží hod velikonoční. Na Veselý Kopec přijali pozvání lidoví řemeslníci, kteří nejen předvedou svoji dovednost, ale nabídnou své výrobky k prodeji. O Velikonocích bude Veselý Kopec přístupný denně i v pondělí 18. 4. od 9:00 do 16:00 hodin. Přijďte si užít sváteční atmosféry a jarní přírody na Veselém Kopci!

Dozvědět se více o obyčejích provázejících postní období i samotné Velikonoce se můžete při svých prohlídkách po celý měsíc (od 1. dubna do 1. května) v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku. To slaví v letošním roce 50 let výročí svého založení a pro návštěvníky si připravilo v této souvislosti celou řadu akcí a zajímavostí v průběhu celého roku. Na Veselém Kopci mají návštěvníci po celou letošní sezonu možnost vidět výstavu věnovanou půlstoletí existence muzea, která bude slavnostně otevřena 15. dubna během velikonočního programu. Slavnostní program věnovaný jubileu se uskuteční 2. července na Betlémě v Hlinsku.

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie

V malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, jehož rozmanitá přírodní krása okouzlovala a okouzluje mnohé známé malíře, navštivte jediné muzeum v přírodě v Pardubickém kraji, Muzeum v přírodě Vysočina.

Další aktuality

28.9.
2022
Plno bramborových jídel bude k ochutnání ve skanzenu Veselý Kopec

Plno bramborových jídel bude k ochutnání ve skanzenu Veselý Kopec

Pardubický kraj | Gurmánská turistika
5.8.
2022
Deset výletů na hradní rozhledny

Deset výletů na hradní rozhledny

Pardubický kraj | Památky