Úvod > Aktuality > Velikonoce na hradech a zámcích aneb vejce desetkrát jinak

Velikonoce na hradech a zámcích aneb vejce desetkrát jinak

Vydáno 17. března 2018 Památky
Pro letošní Velikonoce nabízí portál Kudy z nudy nespočet zajímavých akcí. Za zážitky a dobrým jídlem se můžete vypravit třeba na hrady a zámky. Jako bonus si užijete i svátečně vyzdobené interiéry, předvádění typických velikonočních zvyků a také ochutnávky pochoutek ze šlechtických kuchyní.

Vlakem za knížaty na Křivoklát

Hrad KřivoklátKnížecí Velikonoce na Křivoklátě vás přenesou do poloviny 19. století, do víru jarních zvyků, řemesel a tehdejšího stylu života na hradě i v podhradí. Od 30. března do 2. dubna zaplní nádvoří i další prostory hradu řemeslnický jarmark, kejklíři, hudebníci a divadelní představení pro děti i dospělé.

V sobotu 31. 3. a v neděli 1. 4. 2018 ve 13 hodin spatříte knížecí rodinu Fürstenberků, která zájemce zavede i do interiérů hradu během speciální prohlídky. Do programu je zařazena i prvorepubliková módní přehlídka, jelikož si letos připomínáme 100 let od založení Československa.Na prohlídku s Fürstenberky, která bude v sobotu a v neděli od 14:30, je speciální vstupné 250 Kč.

Křivoklátský expresJako každý rok, tak i letos o Velikonocích České dráhy zahajují novou sezonu jízd parních vlaků, a to nostalgickou jízdou právě na Křivoklát. Křivoklátský expres v čele s lokomotivou Šlechtična odjíždí 31. března a 1. dubna v 9:33 hodin z nádraží Praha-Smíchov. Tak jako jindy sice vlak pokračuje do cílové stanice v Lužné u Rakovníka, kde je známé Železniční muzeum.


Velikonoce u pana správce na Nových Hradech

Nové HradyTak jako každý rok i letos v Nových Hradech připravili tradiční akci Velikonoce u pana správce. Druhá prohlídková trasa, vedoucí bytem panského úředníka v podobě z počátku 20. století, se v době od 30. března do 2. dubna představí s klasickou jarní výzdobou, výklad doplní informace o velikonočních tradicích a zvyklostech a kulturní program.

V pátek 30.3. v 10 a 14 hodin ukáže služka Apolena našim nejmenším návštěvníkům velikonočně vyzdobený byt rodiny správce novohradského velkostatku a povypráví jim o tom, jak Velikonoce tráví celá rodina, jaké zvyky dodržují a co dobrého si na Velikonoce vaří a pečou. Na tuto dětskou prohlídku je nezbytná rezervace (+420 386 361 313, +420 724 331 336 nebo novehrady@npu.cz).

Jen pozor, abyste to nepopletli; Nové Hrady totiž v Česku máme ve dvou verzích. V textu vás zveme na hrad Nové Hrady v jižních Čechách, ale existují také rokokové Nové Hrady u Litomyšle, připomínající francouzský zámek Versailles.
 

Splašená vejce v Jindřichově Hradci

Jindřichův HradecHrad a zámek v Jindřichově Hradci přivítá první návštěvníky v pátek 30. března, kdy zároveň začne oblíbená velikonoční výstava, nazvaná příhodně "Splašená vejce". Nejde o nic jiného než přibližně 1000 pštrosích, husích, kachních, slepičích i křepelčích vajíček ve zlaté, černé, modré a červené barvě, která visí z lustrů, hoví si v postelích, kutálejí se stolech a kobercích a zdobí zámecké interiéry na nejrůznějších více či méně neobvyklých místech.

Splašená vejce můžete vidět v rámci prohlídkové trasy A až do 1. dubna. Otevírací doba o Velikonocích je od 10 do 12 a od 13 do 15:15 hod. Mimořádné individuální prohlídky nabízí hrad a zámek od Velkého pátku 30. března do Velikonočního pondělí 1. dubna. Každý návštěvník si bude moci procházet interiéry tak dlouho a v takovém sledu, jaký si sám zvolí.
 

Láska k hradu Bítov prochází žaludkem

Hrad BítovZa správný konec uchopili zahájení letošní návštěvnické sezony na hradě Bítov. O velikonočním víkendu, přesněji řečeno od soboty 31. března do neděle 1. dubna budou prohlídky paláce spojené s ochutnávkou specialit staročeské kuchyně. Uvidíte, jak se vařilo na starém kachlovém sporáku a na otevřeném ohni, a také ochutnáte některé staročeské pochoutky, které hraběcí rodina Daunů nechávala několikrát do roka připravovat pro své poddané.
 

Ochutnejte bílý punč na Hrádku u Nechanic

Hrádek u NechanicVe dnech 24. března až 2. dubna 2018 se můžete podívat do velikonočně vyzdobených interiérů Hrádku u Nechanic. Akce Velikonoce na Hrádku vám připomene historii Velikonoc, jejich zvyky a tradice. Bude otevřena i zámecká kuchyně, kde můžete ochutnat originální sváteční bílý punč.

Dozvíte se odkdy se Velikonoce slaví, jak se vypočítá termín Velikonoc, kdy začíná velikonoční půst, co je Pašijový týden, kdy jsou a co znamenají Květná neděle, Škaredá středa, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota a Boží hod velikonoční. Dále vás průvodci "provedou" některými zeměmi v Evropě a ukáží vám, jak se slaví Velikonoce tam.
 

Prohlídky, jarmark i jízda v kočáře ve Valticích

Zámek ValticeVe čtvrtek 29. března se letos poprvé na zámku Valtice otevře Hlavní prohlídkový okruh a zámecká prodejna, prohlídky zámku budou od 9:00, pak každých 30 minut a poslední prohlídka vychází v 16:00 hodin. Prohlídky zámeckého divadla budou od pátku do neděle, v časech 11:00, 13:00, 15:00 a 17:00.

V sobotu bude každá prohlídka hlavního okruhu zpestřena o hru na harfu a zpěv, v zámecké kapli bude v sobotu ve 13:30 a 15:30 koncert sboru Virtuosi di Mikulov a v neděli v časech 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00 a 16:00 zazní krátké koncerty na harfu s pěveckým doprovodem. Vstupné na koncerty je dobrovolné.

O velikonočním víkendu budou před zámkem stánky s rukodělnými výrobky, na vnitřním nádvoří stánky s občerstvením a víny z nabídky Chateau Valtice, hudbu k poslechu či tanci obstará cimbálová  muzika. Za zámkem bude v sobotu a v neděli stanoviště pro jízdy kočárem v parku, doprovodný program zajistí také setkání s canisterapeutickými psy. V sobotu 31. března od 10:00 do 18:00 ve Valticích probíhá zároveň akce Otevřené sklepy.
 

Kolik je druhů mazanců se dozvíte v Dačicích

Zámek DačiceO velikonočních prohlídkách si návštěvníci mohou prohlédnout velikonočně vyzdobené interiéry zámku doplněné o výklad kombinující jak klasické zámecké informace, tedy o architektuře, vybavení a majitelích, tak informace o tom, jak se slavily Velikonoce v historii.

Víte například, že se dříve peklo více druhů mazanců a v čem rozdíl spočíval? Nebo kde se vzala tradice pečeného beránka? Pročpak jsou v zámku mj. zlatě barvená vajíčka a jak stará je tradice malovaných kraslic? Když si přijdete prohlédnout velikonoční zámek, určitě se to dozvíte. Na Dačicích bude otevřeno od 30. března do 2. dubna mezi 10. a 16. hodinou.
 

Buchlovice ovládne Tulipománie

TulipányVelmi oblíbenou akcí na Východní Moravě je Tulipománie, výstava určená všem milovníkům květin. V interiérech krásného zámku Buchlovice bude k vidění na 50 druhů tulipánů. Tulipománie známá též jako tulipánová horečka vypukla v Holandsku počátkem 17. století kvůli nedostatku cibulek tulipánů. Vzhledem k tomu, že poptávka stále více převyšovala nabídku, ceny tulipánů rostly závratnou rychlostí. Každý si přál těžit z této situace a vidina rychlého zisku zasáhla nejen šlechtu, ale i měšťany a sedláky. Ve snaze získat peníze na nákup cibulek tulipánů lidé rozprodávali své majetky, včetně domů a továren. Na zámku budou k vidění nejrůznější druhy, včetně Rembrandtových oblíbených. Výstava bude otevřena denně od 9:00 do 16:00 hodin.
 

Na květinové prohlídky zve i zámek v Litomyšli

Zámek LitomyšlOd 30. 3. 2018 (Velký pátek) otevřou se návštěvníkům tradiční prohlídkové trasy reprezentačními a obytnými místnostmi a historické divadlo. O Velikonocích 2018 je zámek otevřen od pátku 30. 3. do pondělí 2. 4. 2018 vč., vždy od 10 do 16 hodin. Poslední prohlídka začíná v 15:00. Reprezentační sály v západním zámeckém křídle (I. základní prohlídková trasa) obohatí také květinová a velikonoční výzdoba.

Současně také mají možnost se zakoupenou vstupenkou na prohlídkové trasy navštívit výstavu Renesance v Litomyšli – květinovou výstavu k 450. narozeninám zámku (1568–2018) v renesančních sálech v zámeckém přízemí, která končí 2. 4. 2018.
 

Velikonoční zámek v Benešově nad Ploučnicí

Benešov nad PloučnicíChystáte se na Velikonoce do Českého Švýcarska? Pak byste se měli zastavit na zámku v Benešově nad Ploučnicí, který se jako každé jaro přibližně na deset dní představí ve velikonočním kabátku. S výzdobou zámku jako každý rok i letos pomáhají děti z místní základní školy – přijeďte se podívat na jejich nápady! Velikonoční zámek Benešov nad Ploučnicí si můžete prohlédnout denně od 31. března do 8. dubna vždy v 11:00 a ve 13:30 hodin.

Velikonoce na Ploskovicích

Zámek Ploskovice srdečně zve na zahájení sezóny 30. března. Od Velkého pátku do Velikonočního pondělí bude zámek vyzdobený podle velikonočních tradic. V sobotu 31. března je připraven ve spolupráci s Café Páv doprovodný program - hudba, workshop, uvedení nového jídelního menu a hlavně skvělá káva.
Křivoklátský expres - parním vlakem na Křivoklát

Křivoklátský expres - parním vlakem na Křivoklát

V sobotu a neděli 15. a 16. prosince se můžete svézt parním expresem taženým lokomotivou Šlechtičnou z nádraží Praha-Smíchov na hrad Křivoklát, kde probíhá Královský advent. Historický vlak vedený parní lokomotivou Šlechtičnou odjíždí v sobotu i v neděli z pražského smíchovského nádraží v 9:23 h.