!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Velhartice, Bušek, Karel IV. … a co více?
Památky

Velhartice, Bušek, Karel IV. … a co více?

Vydáno 2. srpna 2018
Autentickou atmosféru diplomatického setkání středověkého českého šlechtice s evropsky významnými politickými aktéry vám přiblíží 4. a 5. srpna 2018 kulturní akce s názvem Štíty stříbrného lva, která bude rekonstrukcí setkání Buška z Velhartic s Karlem IV.

Oživený středověký hrad a vojenské stanové ležení před hradbami, rytířské turnaje, ranhojičství  a středověké operace dobovými lékařskými nástroji, dobové vaření, zbrojnice, ukázky řemesel, výcvik v lukostřelbě, průvod šlechticů a jejich družin, odborné přednášky – to vša nabídne víkendová akce Štíty stříbrného lva na hradě Velhartice.

Podobně jako jiná sídla i hrad Velhartice má starší středověkou a novější, pozdně renesanční část. V hradních areálech střední Evropy nemá obdoby velký kamenný most, který propojoval gotický palác s obytnou obrannou věží Putnou. Impozantní stavba se čtyřmi lomenými oblouky na mohutných válcovitých pilířích je 32 metrů dlouhá a 10 metrů vysoká, navíc se stavbami na bocích ji spojují jen padací můstky.

Hrad Velhartice - nově i s hradním pivovarem

Hrad Velhartice - nově i s hradním pivovarem

K ojedinělým dílům české hradní architektury patří hrad Velhartice. Jeho dominanty tvoří zříceniny starého gotického paláce Rajského domu s protější věží Putnou. Obě části jsou propojeny mohutným kamenným mostem se čtyřmi lomenými oblouky. Od roku 2012 je otevřený také hradní pivovar.

Obnovená kaple sv. Hildegardy u Velhartic

Obnovená kaple sv. Hildegardy u Velhartic

Kapli nechal v 19. století postavit tehdejší majitel panství v Horním Staňkově, JUDr. Gustav Schreiner po předčasné smrti své osmnáctileté dcery Hildy.

Naučná stezka k chatě Jana Wericha u Velhartic

Naučná stezka k chatě Jana Wericha u Velhartic

Příjemná a nenáročná procházka začíná na romantickém velhartickém hradě a končící u chaty velikána české kulturní scény, Jana Wericha. Z městečka stezka uhýbá směrem k přírodní rezervaci Borek, kolem říčky Ostružné a končí u Werichovy chaty, která stojí jen kousek od silnice. Je dlouhá 4,5 km.

Skanzen lidové architektury ve Velharticích

Skanzen lidové architektury ve Velharticích

Soubor staveb lidové architektury se nalézá v předhradí. Je tvořen hodnotnými stavbami transferovanými z pošumavského předhůří.

Werichova chata u Velhartic

Werichova chata u Velhartic

Werichova chata se nachází nedaleko Velhartic mezi ramenem říčky Ostružná a širokou mlýnskou strouhou.