Úvod > Aktuality > Národní galerie v Praze má přes Vánoce otevřeno
Národní galerie v Praze má přes Vánoce otevřeno
"> "> "> "> "> ">
Kultura

Národní galerie v Praze má přes Vánoce otevřeno

  • Vydáno22. prosince 2021
Národní galerie v Praze láká příznivce umění na vánoční návštěvu svých sbírek. Otevřeno bude mít 25., 26. prosince, na Silvestra i na Nový rok. A navíc téměř každý den zve uměnímilovné nadšence na tématické prohlídky expozic věnované Vánocům a oslavám nového roku.
Národní galerieKlidné období vánočních svátků a oslav nového roku je ideálním časem pro návštěvu Národní galerie Praha. Ta je pro vás otevřena i během vánočních svátků a oslav nového roku! Kromě běžné otevírací doby bude navíc otevřena i 25. prosince na Hod Boží (1. svátek vánoční) 12:00 – 18:00 hodin, 26. prosince na Štěpána (2. svátek vánoční) 10:00 – 18:00 hodin, na Silvestra 31. prosince 10:00 – 16:00 hodin a během Nového roku 1. 1. 2022 od 12:00 do 18:00 hodin.

Navíc se během Vánoc nabízí různé zajímavé pořady. Například 26. 12. se od 16:00 bude konat komentovaná prohlídka ve Veletržním paláciVánoční a zimní motivy v umění 19. století. Projdete se expozicí 1796 ⁠–⁠ 1918: Umění dlouhého století a průvodce se zaměří se na motiv sněhu a zimní pohody či nepohody na vesnici i ve městě. Setkáte se s díly Adolfa Kosárka, Jakuba Schikanedera a Mikoláše Alše. Vstupné stojí 80 Kč.

příběh Ježíše KristaV neděli 26. 12. od 14:00 zve na komentovanou prohlídku i Anežský klášter. Expozicí středověkého umění se ponese Radostná zvěst! Průvodce seznámí návštěvníky s uměleckými díly vztahujícími se k Narození Krista a s lidovou tradicí vánočních zvyků. Vyšebrodský oltář, Svatojakubský oltář, Madona Vyšehradská, Madona Zbraslavská a další.

Komentovaná prohlídka 28. 12. ve 13:00 s názvem Příběh Ježíše Krista – jak to začalo? povede napříč expozicí Staří mistři ve Schwarzenberském paláci. Návštěvníky seznámí s bohatostí a ikonografickými odlišnostmi vánočních motivů. Poznáte díla Albrechta Dürera, Lucase Cranacha staršího, Antonia Vivarini, Pasqualina Veneta a dalších mistrů.

Vánoční prohlídka výstavy Falza? Falza! proběhne 29. 12. od 15:00. Poznáte skrytý svět obrazů a jak je někdy těžké odhalit padělek. Opravdu namaloval Leonardo da Vinci nahou Monu Lisu, a kdo koho oklamal? Slavní falzifikátoři Hahn van Meegeren, Icilio Federico Joni a umělci, co byli paděláni Josef Mánes, Jakub Schikaneder, Jan Zrzavý a mnoho dalších.

radosti pozemskéNápadité jsou i prohlídky novoroční. Ve dnech 1. a 2. 1. od 16:00 se můžete těšit na Radost ze života aneb Zábava nejen silvestrovská ve Veletržním paláci. Carpe diem říkávali již staří Římané, ale jak to měli lidé z dlouhého století se zábavou a požitky? Jak moc se změnily do dnešních dob? Ponoříte se do víru tance a veselí z obrazů Josefa Navrátila, Henriho de Toulouse-Lautreca, Františka Kupky a dalších.

Do Šternberského paláce jste zváni na Radosti pozemské ⁠–⁠ dny zábav a veselí na obrazech starých nizozemských, vlámských a holandských mistrů. Komentovaná prohlídka se uskuteční 2. 1. v 15:00 přiblíží vám díla umělců jako je Jan Mostaert, Pieter Brueghel mladší, Dirck Hals, Adriaen van Ostade, Cornelis Saftleven, Jacob Ochtervelt a další.

Vstupenky na komentované prohlídky je nejlépe zakoupit předem přes webové stránky NG.
Národní galerie v Praze – Šternberský palác

Národní galerie v Praze – Šternberský palác

Ve Šternberském paláci byla od 11. prosince 2020 otevřena nová stálá expozice Staří mistři II, představující kolekce italské malby 14. a 15. století, nizozemského umění 17. a 18. století a středoevopské malířství 17. a 18. století.

Staří mistři: Nová expozice Sbírky starého umění ve Schwarzenberském paláci

1.1.
31.12.
Staří mistři: Nová expozice Sbírky starého umění ve Schwarzenberském paláci

Expozice Staří mistři ve Schwarzenberském paláci představí výběr nejvýznamnějších mistrovských děl ze Sbírky starého umění .

Národní galerie Praha – Klášter sv. Anežky České

Národní galerie Praha – Klášter sv. Anežky České

V autentickém prostředí prvního kláštera klarisek v Čechách, založeného pravděpodobně roku 1231 sv. Anežkou Českou, dcerou krále Přemysla Otakara I., je zpřístupněna expozice středověkého a raně renesančního umění Národní galerie Praha.

Národní galerie v Praze – Veletržní palác – stálá expozice Umění 19., 20. a 21. století

Národní galerie v Praze – Veletržní palác – stálá expozice Umění 19., 20. a 21. století

Stálá expozice umění Umění 19., 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních dvou staletí. Od roku 2000 jsou zde vystavovány také sbírky umění 19. století.

Národní galerie v Praze – Schwarzenberský palác s expozicí starých mistrů

Národní galerie v Praze – Schwarzenberský palác s expozicí starých mistrů

Schwarzenberský palác se otevřel po delší rekonstrukci od 6. 11. 2019 a představuje výběr mistrovských děl ze Sbírky starého umění od 16. do 18. století. Prohlédnete si zde například malby Petra Brandla a Karla Škréty, Albrechta Dürera, El Greca, Rembrandta či Lucase Cranacha.

Expozice Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Expozice Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.