Úvod > Aktuality > Národní galerie v Praze má přes Vánoce otevřeno
Kultura

Národní galerie v Praze má přes Vánoce otevřeno

  • Vydáno24. prosince 2022
Národní galerie v Praze láká příznivce umění na vánoční návštěvu svých sbírek. Otevřeno bude mít 25., 26. prosince, na Silvestra i na Nový rok. A navíc téměř každý den zve uměnímilovné nadšence na tématické prohlídky expozic věnované Vánocům a oslavám nového roku.
Národní galerieKlidné období vánočních svátků a oslav nového roku je ideálním časem pro návštěvu Národní galerie Praha. Ta je pro vás otevřena i během vánočních svátků a oslav nového roku! Kromě běžné otevírací doby bude navíc otevřena i 25. prosince na Hod Boží (1. svátek vánoční) 12:00 – 18:00 hodin, 26. prosince na Štěpána (2. svátek vánoční) 10:00 – 18:00 hodin, na Silvestra 31. prosince 10:00 – 16:00 hodin a během Nového roku 1. 1. 2023 od 12:00 do 18:00 hodin.

Navíc se během Vánoc nabízí různé zajímavé pořady. Například 26. 12. se od 14:00 a 27. 12. od 16:00 bude konat komentovaná prohlídka ve Veletržním paláciV kroužcích dýmu. Vstupenka je za 270 Kč / 170 Kč pro studenty, seniory a 50 Kč pro členy Klubu přátel NGP. Sraz bude u pokladny.
 

O Vánocích na vánoční program

příběh Ježíše KristaV pondělí 26. 12. od 14:00 a 15:30 zve na komentovanou prohlídku Šternberský palác na Hradčanech s názvem Chtíc aby spal. Panna Marie s Ježíškem je jedno z nejčastějších témat výtvarného umění. Možná vás překvapí, jakých různých významů a podob toto tradiční zobrazení nabývá v časových vrstvách a kulturních regionech. Setkáte se s díly italských mistrů, malířů ikon, a také s nově instalovanými terakotovými plastikami. Vstupné je za 80 Kč.

Na komentovanou "vánoční" prohlídku láká také Anežský klášter. Expozicí středověkého umění se ponese zvolání Spatřili jsme jeho hvězdu... Průvodce 28. 12. ve 14:00 a 15:30 hodin seznámí návštěvníky s uměleckými díly vztahujícími se k narození Krista a symbolice vánočních témat. Vysvětlí vám pojmy, jako je například advent, epifanie a adorace. Čeká vás Vyšebrodský oltář, Svatojakubský oltář, Madona Vyšehradská, Madona Zbraslavská a další. Vstupenka stojí 80 Kč.

vánoční příběhKomentovaná prohlídka 30. 12. ve 14:00 a 15:30 s názvem Vánoční příběh povede napříč expozicí Staří mistři ve Schwarzenberském paláci. Návštěvníky seznámí s biblickým příběhem, tak jak jej vyprávějí staří evropští mistři ⁠–⁠ od Zvěstování až po adoraci Ježíše Krista. Poznáte díla Albrechta Dürera, Lucase Cranacha staršího, Antonia Vivarini, Pasqualina Veneta a dalších mistrů. Cena vstupného je také 80 Kč.

Vstupenky na komentované prohlídky je nejlépe zakoupit předem přes webové stránky NG.
Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Veletržní palác je sídlem Národní galerie v Praze od roku 1976. Stálá expozice umění Umění 19., 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních třech staletí.

Staří mistři: Nová expozice Sbírky starého umění ve Schwarzenberském paláci

1.1.
31.12.
Staří mistři: Nová expozice Sbírky starého umění ve Schwarzenberském paláci

Expozice Staří mistři ve Schwarzenberském paláci představí výběr nejvýznamnějších mistrovských děl ze Sbírky starého umění .

1796–1918 Umění dlouhého století – nová expozice ve Veletržním paláci

1.1.
31.12.
1796–1918 Umění dlouhého století – nová expozice ve Veletržním paláci

Ve Veletržním paláci byla otevřena nová expozice s názvem "1796–1918: Umění dlouhého století". Představuje například slavnou Pannu Gustava Klimta i díla Egona Schieleho, Edvarda Muncha, Paula Gauguina, Vincenta van Gogha či Pabla Picassa!

Národní galerie v Praze – Šternberský palác

Národní galerie v Praze – Šternberský palác

Ve Šternberském paláci byla od 11. prosince 2020 otevřena nová stálá expozice Staří mistři II, představující kolekce italské malby 14. a 15. století, nizozemského umění 17. a 18. století a středoevopské malířství 17. a 18. století.

Národní galerie Praha – Klášter sv. Anežky České

Národní galerie Praha – Klášter sv. Anežky České

V autentickém prostředí prvního kláštera klarisek v Čechách, založeného pravděpodobně roku 1231 sv. Anežkou Českou, dcerou krále Přemysla Otakara I., je zpřístupněna expozice středověkého a raně renesančního umění Národní galerie Praha.

Národní galerie v Praze – Schwarzenberský palác s expozicí starých mistrů

Národní galerie v Praze – Schwarzenberský palác s expozicí starých mistrů

Schwarzenberský palác představuje výběr mistrovských děl ze Sbírky starého umění od 16. do 18. století. Prohlédnete si zde například malby Petra Brandla a Karla Škréty, Albrechta Dürera, El Greca, Rembrandta či Lucase Cranacha.

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Další aktuality

Trojská botanická zahrada připravuje oblíbenou výstavu dýní – návštěvníky zavede do Asie

Botanická zahrada hl. m. Prahy připravuje oblíbenou přehlídku dýní a dýňových aranžmá. Letošní výstava zavede návštěvníky na nezapomenutelnou cestu do Asie. Dýňové dekorace, které připraví studenti České zahradnické akademie Mělník, připomenou kulturu různých koutů tohoto kontinentu. Přehlídku plodů všech barev, velikostí a tvarů doprovodí interaktivní prvky a hry s dýněmi. Na výstavě, která se koná od 13. do 31. října, se představí i gigantická dýně.
Praha | Příroda

Zoo Praha slaví 92. narozeniny

Již 92 let uplyne ve čtvrtek 28. září od prvního otevření Zoo Praha. Zoologická zahrada zve na státní svátek své příznivce na komentovaná krmení, do Údolí slonů, Rezervace Dja, kde proběhne křest půlročního mláděte kočkodana Brazzova i na výstavu Významné odchovy Zoo Praha.
Praha | Příroda

Závod Přes tři pražské jezy nabídne atraktivní podívanou u Vyšehradu, Národního divadla i Karlova mostu

Již 80 let se každoročně na jeden jediný den otevírají vodákům hned 3 pražské jezy v rámci závodu "Napříč Prahou – přes tři jezy". Ve čtvrtek 28. 9. 2023 tak zaplní tok Vltavy v historickém centru Prahy pramice, kanoe či kajaky skautů, skautek a ostatních závodníků. Divácky atraktivní propustí Staroměstského jezu pod Karlovým mostem bude hlavní závod projíždět mezi 10:00 a 12:00 hodin. Trať závodu je dlouhá asi 6,5 říčních kilometrů se startem na Císařské louce (nad Železničním mostem) a s cílem na ostrově Štvanice. Letos se všichni vodáčtí nadšenci mohou těšit i na volné splutí.
Praha | Letní sporty

Úřad vlády ČR otevře Strakovu akademii – v zahradě si prohlédnete vládní vozy

Strakova akademie není po většinu roku přístupná veřejnosti. Prozkoumat její nejrůznější zákoutí je tak velmi vzácnou příležitostí. A právě takovou možnost budou mít návštěvníci ve čtvrtek 28. září 2023, kdy se uskuteční první letošní den otevřených dveří v sídle vlády. Ve stejný den dojde také k zahájení výstavy historických automobilů na zahradě Strakovy akademie, jimiž v minulosti jezdili ústavní činitelé.
Praha | Památky

Tipy na víkend v Praze a okolí

V Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na víkend a zajímavé výlety a novinky? Máme pro vás spousty kulturních a volnočasových akcí v Praze a okolí. Stačí si vybrat a vyrazit na výlet za zábavou i poznáním na prodloužený víkend od 28. září až do 1. října 2023.
Praha | Zážitky

Věda a historie není nuda: roky 1419, 1483 a 1618 a tři pražské defenestrace

Defenestrace neboli vyhození z okna: to je rychlý způsob, jak se zbavit nepohodlných osob i symbolický trest. Ve středověku a raném novověku nebyly v Evropě nijak výjimečné, přesto se překvapivě nejčastěji používaly v Praze. Pojďme si v seriálu Věda a historie není nuda udělat jasno v tom, kolik jich vlastně bylo, co bylo jejich příčinou a k čemu vedly.
Praha | Památky

Za Svatováclavským vinobraním se vydejte na Pražský hrad

Co víte o historii a současnosti vinařského řemesla v Praze? A která pražská vinice je ta vůbec nejstarší? Předposlední zářijovou sobotu 23. 9. 2023 přijdete všem těmto a i dalším otázkám na kloub v areálu Svatováclavské vinice a Richterovy vily na Pražském hradě.
Praha | Gurmánská turistika

100 tipů, kam za moderní architekturou nejen do slavné vily a roztančeného domu

Zajímá vás moderní architektura? Navštivte některou ze známých českých vil, které vznikali podle návrhů významných architektů v minulých stoletích. Poznejte secesi, modernu i funkcionalismus na budovách, které sloužily (nejen) rodinnému životu.
Praha | Památky