ÚvodAktualityVěda a historie není nuda: z Moravy až do Ameriky po stopách Moravských bratrů a Jednoty bratrské
Památky

Věda a historie není nuda: z Moravy až do Ameriky po stopách Moravských bratrů a Jednoty bratrské

Poslechněte si audio verzi článku
Co spojuje Nový Jičín, Fulnek a Příbor s městy, jako jsou irský Gracehill, saský Herrnhut a Betlehem v americké Pensylvánii? Jsou to místa spojená s evangelickou komunitou Moravských bratří. Na Kudy z nudy vám představíme jejich příběhy, osobnosti a další zajímavosti – třeba ochranovskou hvězdu, tradiční vánoční ozdobu.
Moravští bratři jsou pro nás trochu záhadou: doma na Moravě je téměř nikdo nezná, ale v mnoha koutech světa jsou pojmem. Stopy po Moravských bratrech, nazývaných též Moravané či Moravská církev, totiž najdete po celém světě, od Německa přes Himálaje a indickou oblast Ladak až po severní Ameriku. V roce 2024 dokonce UNESCO zařadilo severoirský Gracehill, saský Herrnhut a Betlehem v americké Pensylvánii na seznam světového dědictví. Obce s unikátním urbanistickým konceptem založili právě Moravští bratři, exulanti z Moravy, kteří uprchli před pronásledováním katolickou církví. U nás najdete zmínky o Moravských bratrech v expozicích, mapujících osudy Jana Amose Komenského, a také v Muzeu Moravských bratříSuchdole nad Odrou.


 

Jednota bratrská a vznik saského města Herrnhut

Morava skutečně není v názvu protestantské církve náhodou: evangelická komunita navázala na historické působení Jednoty bratrské a učení pedagoga a filozofa Jana Amose Komenského. Moravští bratři jsou duchovními a často i pokrevními potomky členů Jednoty bratrské, kteří pro svou víru na počátku 18. století emigrovali z Moravy do Horní Lužice. Tam je na svém panství přijal hrabě Mikuláš Ludvík Zinzendorf a vykázal jim zalesněné pozemky ležící pod vyvýšeninou Hutberg. Tam si kolonisté založili město Herrnhut, dnes známý také pod počeštěným názvem Ochranov.


 

Moravští bratři a UNESCO

Většinu obyvatel původního Ochranova tvořili lidé z Moravy, kde bývala hlavní centra Jednoty bratrské, tedy z Nového Jičína, Fulneku, Příboru nebo Suchodola nad Odrou. Právě Moravští bratři pocházející ze Suchdola patřili k nejpilnějším misionářům v řadě zemí světa, a dnes jejich příběhy a historii odhaluje Muzeum Moravských bratří. Domov našlo v bývalém selském stavení a mapuje příběhy poznání, vzdoru, útlaku, odhodlání a především nezlomné víry.



Moravští bratři v Herrnhutu obnovili Jednotu bratrskou a její členové pak zakládali osady a misijní stanice po celém světě. K nim patří i již zmíněné nové přírůstky v UNESCO, tedy Gracehill, Herrnhut a Betlehem, a už dříve zařazený dánský Christiansfeld. Obce spojují Moravští bratři, udržování tradičních zvyků i unikátní urbanistické koncepty, vycházející z ideálů evangelického učení. Moravští bratři byli proslulí vysokou úrovní vzdělání a v obcích budovali nejen kostely, ale také denní a internátní školy pro chlapce i dívky. Irská „moravská vesnice“ Gracehill, založená v roce 1759, byla už v roce 1975 vyhlášena chráněnou oblastí, získala řadu ocenění včetně ceny Europa Nostra a také se stala prvním místem v Severním Irsku, která byla zařazena na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
 

Herrnhutské hvězdy

Jedním z nejznámějších symbolů spojených s Moravskými bratry je vánoční ozdoba v podobě svítící mnohocípé hvězdy. Takzvaná Hernnhutská, Ochranovská či Moravská hvězda je populární zejména v Německu a USA, stále větší oblibu ale získává i u nás doma. I když dnes Moravské hvězdy v období adventu zdobí mnoho kostelů a náměstí po celém světě, jejich původ nemá s Vánocemi nic společného. Cípaté hvězdy vznikly při výuce matematiky, když se studenti učili kreslit a vytvářet geometrické tvary. První moravské hvězdy měly 110 hrotů, dnes jich je obvykle 26. Jako slavnostní dekorace se mezi Moravskými bratry hvězdy začaly používat už v roce 1821, kdy je studenti z chlapecké školy Moravské církve v obci Niesky v Horní Lužici vytvořili pro slavnostní osvětlení místní školní budovy při příležitosti jejího 50. výročí založení.



Dnes se vyrábějí po celém světě, a jen v manufaktuře Moravských bratří v Herrnhutu / Ochranově jich každoročně vyrobí přibližně 700 000 kusů. Nejčastěji je můžete vidět ve žlutých a červených barvách – a mimochodem, vůbec není náhoda, že tahle barevná kombinace připomíná moravské zemské barvy.
 

Jednota bratrská a Moravští bratři

Jednota bratrská je jedna z protestantských církví, dodnes působících v České republice. Inspirátorem jejího vzniku byl Petr Chelčický (asi 1379 – asi 1460), jeden z nejvýznamnějších představitelů české reformace. Nejznámější osobností Jednoty bratrské byli Jan Blahoslav a Jan Amos Komenský. Na jejich myšlenky navazují Moravští bratři či Moravská církev. Protestantská církev, považovaná za pokračovatelku Jednoty bratrské, působí po celém světě a zaměřuje se na misijní činnost a správu sociálních zařízení, zejména škol. V současné době má asi 750 000 členů.
Znáte Moravskou bránu? Objevte kouzlo krajiny mezi Přerovem a Ostravou

Znáte Moravskou bránu? Objevte kouzlo krajiny mezi Přerovem a Ostravou

Mezi Oderskými a Hostýnskými vrchy na Střední Moravě a městem Ostravou se rozkládá asi 90 km dlouhé údolí, tzv. Moravská brána. Tato oblast na relativně omezeném prostoru skrývá řadu unikátů a lákavých cílů. Nejznámější částí Moravské brány je území okolo Lipníku nad Bečvou a Hranicemi, velmi pozoruhodný je však i méně známý úsek od Nového Jičína ke Klimkovicím.

Deset maličkostí, které dělají Vánoce kouzelnými

Deset maličkostí, které dělají Vánoce kouzelnými

Možná ten pocit znáte – nazdobíte stromeček, připravíte salát, cukroví máte napečeno a přece cítíte, že i když je vše hotovo, stále ještě něco chybí... Může to být jedna z vánočních drobností, která právě u vás vykouzlí tu pravou vánoční atmosféru. Zpátky do dětství se vrátíte s vánočními lucerničkami nebo andělským zvoněním, někde je tím posledním bílým místem tradiční rodinná ozdoba, jinému stačí zapálit františek. Inspirací vám mohou být naše tipy, které zároveň vysvětlí, odkud se všechny tyto tradiční drobnůstky vzaly a jaký je jejich příběh.

Suchdol nad Odrou

Suchdol nad Odrou

Prozkoumejte městys Suchdol nad Odrou, který leží zhruba 11 kilometrů severozápadně od Nového Jičína, a jeho nabídku turistických atraktivit. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.

K zámkům na Odře na kole

K zámkům na Odře na kole

Nenáročný cyklovýlet idylickým Poodřím. Do výchozího bodu výletu v Suchdole nad Odrou se i s kolem dostanete pohodlně vlakem z Ostravy, ale i ze směrů Olomouc, Fulneku, Nový Jičín nebo Vítkov. Na trase vás čeká hned několik pozoruhodných architektonických, ale i přírodních zajímavostí. Celý výlet měří 41 km.

Evangelický kostel v Suchdole na Odrou Památky

Evangelický kostel v Suchdole na Odrou

Evangelický kostel v Suchdole nad Odrou byl postavený v roce 1852–1858. Původně luterský kostel je v současnosti vlastnictvím Českobratrské církve evangelické.

Výlety pro samotáře na severní Moravě a ve Slezsku: objevte Moravské Kravařsko

Výlety pro samotáře na severní Moravě a ve Slezsku: objevte Moravské Kravařsko

Vzdálené hory na horizontu, rybníky, klidná Odra s houštinami vrb, dubů a olší na březích, šťavnaté louky, na nichž se pasou krávy. Takový je obrázek Moravského Kravařska, kraje s bohatou historií, kde se návalu turistů bát nemusíte – Kravařsko na své objevení zatím teprve čeká. Prozkoumejte města Fulnek a Bílovec, navštivte rodný dům zakladatele genetiky J. G. Mendela ve Vražném-Hynčicích a Vagonářské muzeum ve Studénce.

Muzeum Moravských bratří v Suchdolu nad Odrou Kultura

Muzeum Moravských bratří v Suchdolu nad Odrou

Muzeum Moravských bratří v Suchdolu nad Odrou je zachovalou typickou malou usedlostí moravského Kravařska s uzavřeným dvorem, obytnou budovou a dalšími hospodářskými budovami. Návštěvník zde zhlédne, jak se bydlelo a pracovalo na Kravařsku před sto lety.

Výročí měsíce: 500 let od narození Jana Blahoslava, biskupa Jednoty bratrské a překladatele Nového zákona

Výročí měsíce: 500 let od narození Jana Blahoslava, biskupa Jednoty bratrské a překladatele Nového zákona

20. února 1523 se v Přerově narodil Jan Blahoslav, kněz a biskup Jednoty bratrské, humanista, spisovatel, překladatel, pedagog a muzikolog. A také překladatel Nového zákona, později zařazeného do Bible kralické. Také díky Janu Blahoslavovi je čeština tak krásná: srozumitelný, jasný a vytříbený jazyk prvního českého překladu bible z původních jazyků totiž ovlivnil vývoj spisovné češtiny v době národního obrození.

Jan Blahoslav – biskup Jednoty bratrské a autor prvního českého Slabikáře

Jan Blahoslav – biskup Jednoty bratrské a autor prvního českého Slabikáře

Kněz a biskup Jednoty bratrské, humanista, spisovatel, překladatel, pedagog a muzikolog Jan Blahoslav (20. února 1523, Přerov – 24. listopadu 1571, Moravský Krumlov) patřil vedle Petra Chelčického (asi 1379 – asi 1460) a Jana Amose Komenského (1592–1670) k nejvýznamnějším představitelům české reformace a Jednoty bratrské. Známe jej také jako překladatele Nového zákona, později zařazeného do Bible kralické, prvního českého překladu bible z původních jazyků.

Jan Amos Komenský – učitel národů

Jan Amos Komenský – učitel národů

Nejznámějším a nejvýznamnějším pedagogem pocházejícím z našich zemí je Jan Amos Komenský (28. března 1592 Morava – 15. listopadu 1670 Amsterdam). Poslední biskup Jednoty bratrské a učitel Jan Ámos Komenský byl jedním z českých protestantů, kteří museli roku 1628 opustit vlast, protože nechtěli přestoupit na katolickou víru.

Řeka Odra – evropský veletok pramenící na Moravě Příroda

Řeka Odra – evropský veletok pramenící na Moravě

Řeka Odra je evropský veletok, o celkové délce přibližně 854 km, který pramení na Moravě pod vrcholem Fidlův Kopec ve výšce 634 m.n.m. a ústí v Polsku do Baltského moře.

Další aktuality

EHD 2024: Dny evropského dědictví na hradech a zámcích

Dny evropského dědictví (European Heritage Days, neboli EHD) budou v letošním roce zahájeny 7. září a trvat budou do 15. září. Tématem roku 2024 je „Památky spojují svět“ a zahájení proběhne v Klášterci nad Ohří. Již tradičně se k EHD připojují také objekty ve správě Národního památkového ústavu. Na Liberecku, Pardubicku a Královéhradecku jsou připraveny prodloužené prohlídky pod vedením osob nejpovolanějších – kastelánů, ale také koncerty, přednášky a šermířská klání.
6. září 2024 14:00
Kultura, Moravskoslezský kraj

Nový Jičín se na letošních slavnostech rozletí do světa za slavnými rodáky

Nový Jičín chystá již 29. městské slavnosti, které se konají vždy v době Dnů evropského kulturního dědictví. Program začne v pátek 6. a bude pokračovat i v sobotu 7. září 2024. Letošní téma oslav je Nový Jičín ve světě a svět v Novém Jičíně. Součástí programu bude, kromě výstav, koncertů, divadla a workshopů, i tradiční kostýmovaný průvod a alegorické vozy.
6. září 2024 12:37
Životní styl, Moravskoslezský kraj

Bike Valachy Bílá láká do sedla! Zazávodí si i rodinné týmy

Hned tři novinky přinese letos milovníkům horských kol tradiční závod Bike Valachy Bílá v sobotu 7. září ve Ski areálu Bílá. Pořadatelé rozšiřují závodní trasy ze dvou na pět, aby závod ještě víc přiblížili hobby cyklistům a rodinám s dětmi. Předpověď počasí slibuje na víkend mírné ochlazení s teplotami kolem 23°C, účastníky tak čeká opravdu příjemný sportovní zážitek okořeněný malebnými beskydskými terény s výhledy i hlubokými lesy s trasou částečně vedenou i po slovenském území.
5. září 2024 17:00
Letní sporty, Moravskoslezský kraj

Bunkr Na Trati je 25 let otevřen veřejnosti, láká na dokonalý historický zážitek

Muzeum v bunkru MO-S5 Na Trati ve Starém Bohumíně letos slaví 25 let od svého vzniku. Pěchotní srub, o který pečuje Klub vojenské historie Bohumín, je součástí populární moravskoslezské Technotrasy. Podívejte se s Kudy z nudy na zajímavosti o prvorepublikovém bunkru.
4. září 2024 9:00
Památky, Moravskoslezský kraj

Zažijte netopýří noc v ostravské Zoo

Již tradičně se na přelomu srpna a září koná na mnoha místech v řadě evropských zemích, včetně České republiky, akce pro širokou veřejnost věnovaná netopýrům, tzv. Evropská noc pro netopýry. Přijďte se seznámit s netopýry do Zoo Ostrava, ve středu 4. 9. 2024 se tam koná Mezinárodní noc pro netopýry.
2. září 2024 10:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Zámek v Hradci nad Moravicí představí Poklady hradeckého zámku

Zámek Hradec nad Moravicí chystá pro své návštěvníky novou expozici s názvem Poklady hradeckého zámku. Dostupné budou sice až od sezóny 2025, ale malou ochutnávku nabídne zámek už 14. a 15. září při Dnech evropského dědictví. Jedná se o nové interiéry v Bílém zámku, kde bude vystavena mimo jiné obrovská sbírka orientálního umění. Příští rok bude vše k vidění při běžných prohlídkách.
1. září 2024 15:00
Památky, Moravskoslezský kraj

Hradozámecká noc na Moravě a ve Slezsku: vyberete si Buchlovice, Šternberk, Raduň nebo Bouzov?

Již tradiční akce Národního památkového ústavu, Hradozámecká noc, se letos koná v sobotu 24. srpna a zapojí se do ní 25 hradů, zámků a dalších památek na Moravě a ve Slezsku. Připraven je zajímavý hradozámecký program, nabídka je různorodá a každý si v ní najde to své. Těšit se můžete na netradiční prohlídky, hudební vystoupení, opékání buřtů, vinné degustace a spoustu dalšího.
23. srpen 2024 9:00
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Lysá hora pohodlně: až na vrchol vás doveze autobus

Od května do 30. září 2024 jezdí až na vrchol královny Beskyd – Lysé hory (1 323 m) rekreační autobus. Vyjet na horu lze v pondělí, středu a pátek. Nástupním místem je autobusová zastávka Raškovice, hotel Ondráš.
22. srpen 2024 10:00
Zážitky, Moravskoslezský kraj