Úvod > Aktuality > Večer pro klášter Chotěšov nabídne hudební vystoupení i noční prohlídky
Památky

Večer pro klášter Chotěšov nabídne hudební vystoupení i noční prohlídky

  • Vydáno4. srpna 2023
Další ročník tradiční benefiční akce Večer pro klášter Chotěšov proběhne v sobotu 5. srpna 2023. Program bude velice rozmanitý. Od výstav věnovaných výtvarnému umění, přes divadelní noční prohlídky, výstup na severní věž až k vystoupení mnoha hudebních skupin a interpretů, mezi nimiž bude hlavní hvězdou Janek Ledecký.
Janek LedeckýÚčastí na akci Večer pro klášter Chotěšov podpoříte klášter Chotěšov, ohroženou památku, která byla zařazena mezi 100 nejohroženějších památek světa, a užijete si krásné odpoledne a pěkný večer plný umění, hudby nebo oživených prohlídek. Letošní program je opravdu bohatý, nenechte si ho ujít!

Výtěžek letošního ročníku akce bude věnován na rekonstrukci největší nástropní fresky v západních Čechách od věhlasného barokního malíře Františka Julia Luxe, který ji dle dochovaných pramenů vytvořil v průběhu let 1754 – 1755. Námětem malby je „Putování řeholnic k bohu“. Jde tedy o jakési zpodobnění řádového života, jehož smyslem a cílem byla cesta k bohu.

klášter ChotěšovVýstavy v klášteře se letos věnují výtvarnému umění – uvidíte zde sochy a plastiky Ludmily Seefried-Matějkové, olejomalby MUDr. Štěpánky Staňkové, drobné plastiky, grafiku, kresby a malby Sylvie Choisnel anebo papírové modely budov, modely letecké a obrněné techniky Františka Xavera Margolda. Na hlavním podium vystoupí Janek Ledecký a kapely Faux Pase Fonet, Show Time či Ocho Ríos.
 

Prohlídky kláštera Chotěšov 2023

klášter ChotěšovTaké letos máte možnost zavítat na pravidelné či speciální prohlídky kláštera. V rámci programu Večera pro klášter Chotěšov budou probíhat odpolední a večerní prohlídky od 15:30 do 18:00 hodin, poslední prohlídka konventu pak vyjde v 18:30 hodin, časy prohlídek mohou být upraveny podle situace.

Mimoto můžete na prohlídky přijít každou neděli, až do 24. září 2023, vždy ve 13:00 a v 15:00 hodin. Plné vstupné je za 150 Kč, zlevněné (dětské, senior) vstupné za 150 Kč. Během pracovního týdne od pondělí do pátku je klášter přístupný od 9:00 do 15:00 hodin, avšak pouze s elektronickým průvodcem.
Prohlídky kláštera Chotěšov

23.4.
24.9.
Prohlídky kláštera Chotěšov

Pravidelné prohlídky kláštera se konají od 23. 4. do 24. 9. 2023 každou neděli ve 13:00 a v 15:00 hodin.

Klášter Chotěšov – jedna z dominant Plzeňského kraje

Klášter Chotěšov – jedna z dominant Plzeňského kraje

Klášter premonstrátek ze 13. století, který se majestátně tyčí nad řekou Radbuzou, patří k nejstarším památkám na Plzeňsku. V sezóně se v něm konají prohlídky, výstavy a nejrůznější kulturní akce. Stálá expozice: historie kláštera a obce, kapitulní síň, kostel, freska, výstavy a hasičské muzeum.

Další aktuality

Za vůní dřeva na pily, do srubu a ke kanálům: 15 tipů za tradicí dřevařství nejen na Šumavě

Dřevařství patří k tradičním odvětvím našeho průmyslu a v horských oblastech vždy patřilo k hlavnímu zdroji obživy místních obyvatel. Zvláště na Šumavě, kde existoval až do roku 1870 neproniknutelný prales, se dřevařství dařilo. A bylo tomu tak i po osudném 26. říjnu, kdy silná vichřice během několika hodin vyvrátila a polámala na dva miliony stromů. Těžbu, zpracování, transport dřeva a jeho následné využití připomíná řada expozicí a technických památek nejen na Šumavě, ale také v Krkonoších, Krušných horách nebo na Vysočině. Kam se za vůní dřeva vydat vám poradí Kudy z nudy.
Plzeňský kraj | Památky

Vydejte se po stopách židovské Plzně

V Plzni najdete celou řadu památek, které odkazují na dlouhou historii místního židovského obyvatelstva. Velká synagoga, pátá největší na světě, patří k místním dominantám. Ostatní památky jako Stará synagoga nebo bytové interiéry od světoznámého architekta Adolfa Loose již na první pohled tak viditelné nejsou. Najdete je skryté v zástavbě v širším centru města, nicméně jejich návštěva vás určitě okouzlí.
Plzeňský kraj | Památky

Užijte si pivní podzim v Plzni

Období vinobraní se Plzně moc netýká, to ale neznamená, že se tu na podzim nic neděje! V následujících měsících máte na výběr z několika pivních událostí, které k Plzni prostě patří. Vždyť taky dala světu to nejlepší pivo na světě!
Plzeňský kraj | Gurmánská turistika

Výlety pro samotáře: ticho a samota Českého lesa

Doslova do jiného světa vstoupíte v Českém lese, který stojí stranou hlavního zájmu turistů. Je to kraj zaniklých vesnic a sklářských hutí, hlubokých lesů a prosluněných pasek. V nejzápadnějším cípu, kam se vůbec můžete dostat, objevíte v lesích zapomenutý zámek či legendární místo zdejších sklářů.
Plzeňský kraj | Příroda

Na návštěvě keltské vesnice ve skanzenu Jivjany zažijete keltsko – římskou bitvu

Keltský den ve skanzenu Jivjany láká na ukázky řemesel z doby laténské, uvidíte i sokolníky se živými dravci. V sobotu 19. srpna 2023 odpoledne se můžete těšit také na klání válečníků z různých historických období a na závěr celého dne se v Jivjanech odehraje velká keltsko – římská bitva.
Plzeňský kraj | Zážitky

Letní Festival na ulici opět oživí Plzeň

Od pátku 18. do soboty 26. srpna 2023 opět zaplní centrum Plzně multižánrový Festival na ulici. Letos slaví kulatiny a hudbou bude žít město na mnoho scénách i ve vybraných barech. Pro děti bude scéna na Proluce každý den od 15 hodin.
Plzeňský kraj | Kultura

Tradiční slavnosti piva proběhnou o víkendu v pivovaru Chodovar

Kromě výborného piva se můžete v sobotu těšit v Chodové Plané i na netradiční prohlídky pivovaru, odemčené skalní sklepy, ohňostroj, prodej pivní kosmetiky, hudební vystoupení nebo pivní soutěže. Je připravený i program pro děti. Chcete se stát „Pivním rytířem Chodovaru 2023“? Vypravte se v sobotu 19. srpna 2023 na Slavnosti piva Chodovar. Pivovar navíc slaví 450 let od svého založení!
Plzeňský kraj | Gurmánská turistika

Štolu Prokop ve Stříbře oživují horníci i důlní lokomotiva

Figuríny horníků imitující různé hornické profese i situace, v nichž se lidé při těžbě ocitli, zhlédnou zájemci v expozici 700 metrů dlouhé štoly Prokop ve Stříbře. K vidění je zde také důlní technika, která se v minulosti používala při dobývání stříbrné rudy. Zájemci mohou navštívit také průzkumnou štolu, která dříve sloužila jako sklad trhavin.
Plzeňský kraj | Památky