ÚvodAktualityVečer pro klášter Chotěšov nabídne hudební vystoupení i noční prohlídky
Památky

Večer pro klášter Chotěšov nabídne hudební vystoupení i noční prohlídky

  • 4. srpna 2023
Další ročník tradiční benefiční akce Večer pro klášter Chotěšov proběhne v sobotu 5. srpna 2023. Program bude velice rozmanitý. Od výstav věnovaných výtvarnému umění, přes divadelní noční prohlídky, výstup na severní věž až k vystoupení mnoha hudebních skupin a interpretů, mezi nimiž bude hlavní hvězdou Janek Ledecký.
Janek LedeckýÚčastí na akci Večer pro klášter Chotěšov podpoříte klášter Chotěšov, ohroženou památku, která byla zařazena mezi 100 nejohroženějších památek světa, a užijete si krásné odpoledne a pěkný večer plný umění, hudby nebo oživených prohlídek. Letošní program je opravdu bohatý, nenechte si ho ujít!

Výtěžek letošního ročníku akce bude věnován na rekonstrukci největší nástropní fresky v západních Čechách od věhlasného barokního malíře Františka Julia Luxe, který ji dle dochovaných pramenů vytvořil v průběhu let 1754 – 1755. Námětem malby je „Putování řeholnic k bohu“. Jde tedy o jakési zpodobnění řádového života, jehož smyslem a cílem byla cesta k bohu.

klášter ChotěšovVýstavy v klášteře se letos věnují výtvarnému umění – uvidíte zde sochy a plastiky Ludmily Seefried-Matějkové, olejomalby MUDr. Štěpánky Staňkové, drobné plastiky, grafiku, kresby a malby Sylvie Choisnel anebo papírové modely budov, modely letecké a obrněné techniky Františka Xavera Margolda. Na hlavním podium vystoupí Janek Ledecký a kapely Faux Pase Fonet, Show Time či Ocho Ríos.
 

Prohlídky kláštera Chotěšov 2023

klášter ChotěšovTaké letos máte možnost zavítat na pravidelné či speciální prohlídky kláštera. V rámci programu Večera pro klášter Chotěšov budou probíhat odpolední a večerní prohlídky od 15:30 do 18:00 hodin, poslední prohlídka konventu pak vyjde v 18:30 hodin, časy prohlídek mohou být upraveny podle situace.

Mimoto můžete na prohlídky přijít každou neděli, až do 24. září 2023, vždy ve 13:00 a v 15:00 hodin. Plné vstupné je za 150 Kč, zlevněné (dětské, senior) vstupné za 150 Kč. Během pracovního týdne od pondělí do pátku je klášter přístupný od 9:00 do 15:00 hodin, avšak pouze s elektronickým průvodcem.
Večer pro klášter Chotěšov

3. 8.
Večer pro klášter Chotěšov

Program pro celou rodinu je přichystaný na tradiční akci Večer pro klášter Chotěšov. I letos se budete moci nahlédnout do kláštera, včetně míst, kam se jindy nepodíváte. Na pódiu v zahradě a kapitulní síni bude znít hudba všech žánrů a přichystaný je také program pro děti.

Klášter Chotěšov – jedna z dominant Plzeňského kraje Památky

Klášter Chotěšov – jedna z dominant Plzeňského kraje

Klášter premonstrátek ze 13. století, který se majestátně tyčí nad řekou Radbuzou, patří k nejstarším památkám na Plzeňsku. V sezóně se v něm konají prohlídky, výstavy a nejrůznější kulturní akce. Stálá expozice: historie kláštera a obce, kapitulní síň, kostel, freska, výstavy a hasičské muzeum.

Další aktuality

Benediktinské dny oživí klášter Kladruby

V pátek a sobotu 12. a 13. července 2024 se konají oživené noční prohlídky kláštera v Kladrubech, tzv. Benediktinské dny. Netradiční exkurze klášterem vám přiblíží významné období našich dějin.
11. červenec 2024 10:00
Památky, Plzeňský kraj

Nejlepší koupání: tipy, kam k vodě na Plzeňsku

Okolí Plzně nabízí možnosti koupání v několika vodních nádržích, rybnících i přírodních biotopech. Vybrat si můžete například nádrž Hracholusky, biotop Kotynka či Blovice, lomy Starý Klíčov, Hradec anebo Hradišťský vrch. Nejoblíbenějším místem Plzeňanů je Velký bolevecký rybník.
9. červenec 2024 10:30
Letní sporty, Plzeňský kraj

V šumavském Nebespánu ochutnáte lahůdky francouzské kuchyně

Boutique hotel Nebespán nabízí od 5. do 7. července a 24. až 25. srpna mimořádný kulinářský zážitek – zdejší francouzský šéfkuchař Mikael Rassineux vám těchto dnech připraví nejlepší úpravy mušlí: Moules marinières, Moules à la crème a Soupe dieppoise. Kromě vynikající kuchyně si v Nebespánu můžete dopřát skvělý odpočinek.
4. červenec 2024 9:00
Ubytování, Plzeňský kraj

Za vůní dřeva na pily, do srubu a ke kanálům: tipy na výlety za tradicí dřevařství nejen na Šumavě

Dřevařství patří k tradičním odvětvím našeho průmyslu a v horských oblastech vždy patřilo k hlavnímu zdroji obživy místních obyvatel. Zvláště na Šumavě, kde existoval až do roku 1870 neproniknutelný prales, se dřevařství dařilo. A bylo tomu tak i po osudném 26. říjnu, kdy silná vichřice během několika hodin vyvrátila a polámala na dva miliony stromů. Těžbu, zpracování, transport dřeva a jeho následné využití připomíná řada expozicí a technických památek nejen na Šumavě, ale také v Krkonoších, Krušných horách nebo na Vysočině. Kam se za vůní dřeva vydat vám poradí Kudy z nudy.
4. červenec 2024 6:16
Památky, Plzeňský kraj

Poledník, Třístoličník a Bučina: tři krátké výlety přes hranice na Šumavě

Hledáte zajímavý námět na šumavský výlet? Vyzkoušejte naše tipy na krátké výlety přes hranice. Vybrali jsme si horu Poledník, Třístoličník a oblíbenou Bučinu. Udělejte si hezkou procházku těmito místy, která byste za minulého režimu museli obejít velikým obloukem.
3. červenec 2024 16:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Na šumavském Špičáku se o víkendu jede závod Evropského poháru v downhillu

Po třech letech se o nastávajícím prodlouženém víkendu postaví bikeři na start mezinárodního podniku v downhillu na šumavském Špičáku. Ve dnech 5. až 7. července 2024 se pojede v pořadí 4. závod šestidílné série iXS Downhill Cupu, kde mohou startovat i jezdci bez licence.
2. červenec 2024 13:50
Letní sporty, Plzeňský kraj

V létě lákají do Klatov karafiáty i tradiční pouť

Výlet do Klatov se obvykle neobejde bez krkolomného výstupu na Černou věž, sestupu do tajemných katakomb a obdivování barokní lékárny U Bílého jednorožce. Pokud se sem s portálem Kudy z nudy vypravíte o víkendu 12. až 14. července 2024, můžete si navíc užít tradiční pouť a výstavu slavných klatovských karafiátů!
30. červen 2024 18:54
Životní styl, Plzeňský kraj

Pestrobarevné karafiáty lákají do Klatov

Je to již více než 200 let, kdy do Klatov přivezl baron Josef Volšanský, vracející se z napoleonských válek, semena květin původem z Francie, které se postupem času staly symbolem města. Pokud i vy patříte k obdivovatelům něžné krásy těchto květin, prohlédněte si množství klatovských karafiátů neuvěřitelných barevných kombinací na výstavě v zahradě klatovských karafiátníků. Letos se výstava koná již od 28. června, a potrvá určitě alespoň do 14. července 2024.
27. červen 2024 14:00
Příroda, Plzeňský kraj