Úvod > Aktuality > Ve zlínské zoo se otevřela Zátoka rejnoků
Ve zlínské zoo se v zárí otevre Zátoka rejnoku
"> Ve zlínské zoo se v zárí otevre Zátoka rejnoku "> Rejnoci budou mít velikost 65 až 85 centimetru ">  Do zlínské zoo pricestují rejnoci z Nizozemí
Příroda

Ve zlínské zoo se otevřela Zátoka rejnoků

  • Vydáno19. září 2014
Zoologická zahrada ve Zlíně otevřela unikátní expozici Zátoku rejnoků. Velkorysé pojetí stavby umožní všem milovníkům zvířat možnost přímého kontaktu s těmito parybami. Návštěvníci si mohou tyto zajímavé paryby v bazénu pohladit a dokonce je i nakrmit! Zátoka rejnoků nemá ve střední Evropě obdoby. Domov tu našlo 20 mořských rejnoků druhu maran indický. Slavnostní otevření se uskuteční již v sobotu 20. září 2014.

RajnokVelkoryse pojatá stavba nazvaná Zátoka rejnoků se stala v Zoo Zlín domovem několika desítek mořských rejnoků druhu maran indický. V mnoha směrech se bude jednat o unikátní expozici, která nemá ve středoevropském regionu obdoby. Tento druh rejnoků je totiž vázán na mořskou vodu. Technologie její přípravy a udržování je velmi složitá. Návštěvníci budou moci pozorovat rejnoky v bazénu o ploše 70 metrů čtverečních s průměrnou hloubkou vody zhruba metr. Objem celého vodního systému bude ovšem víc jak 80 tisíc litrů. Na druhou stranu pojetí stavby umožní přímý kontakt s těmito parybami, které budou návštěvníci moci krmit.

Kromě rejnoků se v samostatné expozici představí také největší suchozemští korýši na světě krabi palmoví. Rozpětí jejich klepet dosahuje až jednoho metru. RayV rámci Evropy je chová pouze několik zoologických zahrad. Interiéry pavilonu navíc doplní řada interaktivních prvků, které přiblíží jedinečný svět moří a oceánů. Chybět nebude ani velkoplošná projekce pohybu rejnoků pod hladinou.
Domovinou maranů je Indický oceán, vyskytují se při pobřeží Ománu. Patří mezi poměrně velké druhy rejnoků. Mohou dorůst až do délky 130 cm, dožívají se několika desítek let. Marani patří mezi klidné a kontaktní druhy rejnoků. Na krmení z ruky si velmi brzy zvyknou, návštěvníkům tak zlínská zoo nabídne opravdu jedinečný zážitek. Současná expozice jihoamerických savců a chápanů středoamerických zůstane zachována. 

Slavnostní otevření nového pavilonu proběhne v sobotu 20. září 2014.  Lidé budou moci rejnoky krmit krevetami. Kvůli kvalitě vody si budou návštěvníci před a po krmení umývat ruce ve speciálním umyvadle v expozici. Siby ománské patří mezi klidné a kontaktní druhy rejnoků.

Japonská zahrada Mu-Shin ve zlínské zoo

Japonská zahrada Mu-Shin ve zlínské zoo

Ve zlínské zoo najdete jednu z nejrozsáhlejších japonských zahrad v Česku. Na ploše téměř 1000 m² můžete obdivovat typickou suchou kamennou horskou zahradu. Jejími dominantními prvky jsou tři stoleté exempláře borovice drobnokvěté dovezené přímo z Japonska.

Zámek Lešná – pohádkový zámek ve Zlíně

Zámek Lešná – pohádkový zámek ve Zlíně

Pohádkově vyhlížející zámek patřil rodu Seilern-Aspangů, kteří jej vybudovali koncem 19. století podle návrhu vídeňského architekta Johanna Micka. Nachází se ve Štípě, místní části Zlína, v areálu místní zoologické zahrady. Nádherné interiéry zámku patří mezi nejkrásnější v České republice.

Zoo Zlín – jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy

Zoo Zlín – jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy

Navštivte zlínskou zoologickou zahradu a nebudete litovat! Nachází se 4 km od Zlína směrem na Holešov a patří k nejnavštěvovanějším zahradám České republiky. Originalitou zoo je členění areálu podle kontinentů.

Další aktuality