Úvod > Aktuality > Ve zlínské zoo se podíváte do etiopské vesnice na mláďata vzácných dželad
Ve zlínské zoo se podíváte do etiopské vesnice na mláďata vzácných dželad
"> "> ">
Příroda

Ve zlínské zoo se podíváte do etiopské vesnice na mláďata vzácných dželad

  • Vydáno12. září 2021
Zoo Zlín slaví další chovatelský úspěch! Můžete zde navštívit etiopskou vesnici, která představí nejen zvířata této africké země, ale i její obyvatele, domorodce z kmene Konso. V letošním roce se tu opět rozrostla početná tlupa dželad. Celkový počet odchovaných mláďat tak dosáhl již 10 jedinců, všechna mláďata zůstala v zahradě. Zoo Zlín je stále jedinou českou zoo, ve které návštěvníci mohou obdivovat mláďata dželad.
Domovinou dželad jsou travnaté náhorní plošiny v severní a střední části Etiopské vysočiny. Nikde jinde na světě nežijí. Počet volně žijících dželad se nyní odhaduje na 50 až 60 tisíc. Největší hrozbu pro ně představuje ztráta původních lokalit a lov pro kůži a hřívu samců. Právě dlouhá hříva je výsadní chloubou samců, může dosahovat až k zemi. U samic ji nenajdeme. Pro dželady je také typická nápadná červená lysina na prsou, která slouží ke komunikaci mezi členy tlupy. Jsou to výluční vegetariáni, v jejichž potravě je zastoupena prakticky jen tráva. Proto i ve zlínské zoo mají k dispozici rozlehlý travnatý výběh v africké oblasti zoo.

Zlínská zoologická zahrada nabízí návštěvníkům řadu zážitků vč. rozsáhlé expozice Etiopie. Téměř vše, co  atrakce návštěvníkům nabízí, vyrobil domorodý kmen Konso, zapsaný na seznam UNESCO. Samotná oblast vznikla ve svahu, jehož členitost dává možnost věrně přiblížit originální etiopské ekosystémy – povodí řeky Omo, náhorní plošiny Simienských hor nebo lesnaté buše. Ve vesničce sestávající se z 8 originálních chýší nechybí ani posed uprostřed pole, ze kterého hlídači chrání úrodu před nenechavými ptáky či stylový Kefa Bar, který vám nabídne mimo jiné např. etiopskou kávu.
 
V okolí domorodé vesničky jsou připraveny expozice pro hyeny skvrnité a surikaty. Uvidíte tu však také antilopy kudu nebo zebu. Nechybí ani ptáci – v nové voliéře našli domov zoborožci havraní, krkavci bělokrcí a hadilovi.
Japonská zahrada Mu-Shin ve zlínské zoo

Japonská zahrada Mu-Shin ve zlínské zoo

Ve zlínské zoo najdete jednu z nejrozsáhlejších japonských zahrad v Česku. Na ploše téměř 1000 m² můžete obdivovat typickou suchou kamennou horskou zahradu. Jejími dominantními prvky jsou tři stoleté exempláře borovice drobnokvěté dovezené přímo z Japonska.

Zoo Zlín – jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy

Zoo Zlín – jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy

Navštivte zlínskou zoologickou zahradu a nebudete litovat! Nachází se 4 km od Zlína směrem na Holešov a patří k nejnavštěvovanějším zahradám České republiky. Originalitou zoo je členění areálu podle kontinentů.

Lanáček v Zoo  Zlín – dětské lanové centrum

Lanáček v Zoo Zlín – dětské lanové centrum

V areálu ZOO Zlín je připraveno dětské lanové centrum pro děti od 3 do 11 let. Zpříjemněte si návštěvu a nechte děti vyřádit v areálu Lanáčku.

Zámek Lešná – pohádkový zámek ve Zlíně

Zámek Lešná – pohádkový zámek ve Zlíně

Pohádkově vyhlížející zámek patřil rodu Seilern-Aspangů, kteří jej vybudovali koncem 19. století podle návrhu vídeňského architekta Johanna Micka. Nachází se ve Štípě, místní části Zlína, v areálu místní zoologické zahrady. Nádherné interiéry zámku patří mezi nejkrásnější v České republice.

Další aktuality