Úvod > Aktuality > Ve Zlíně vznikne kulturní a vzdělávací centrum
Ve Zlíně vznikne kulturní a vzdělávací centrum
">
Kultura

Ve Zlíně vznikne kulturní a vzdělávací centrum

  • Vydáno15. července 2011
Umění, historie a vzdělanost budou ve Zlíně brzy soustředěny do nového centra. Ze dvou bývalých továrních budov v těsném sousedství autobusového nádraží vznikne Krajské kulturní a vzdělávací centrum. Architektonicky cenné budovy č. 14 a 15 získají důstojnou podobu a stanou se spolu se sídlem Zlínského kraje další dominantou továrního areálu.
Přesune se sem Krajská galerie výtvarného umění, Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně a Krajská knihovna Františka Bartoše. Tyto instituce dosud sídlí většinou v pronajatých objektech s nedostatečnými a nevyhovujícími prostory. Vybudování nového centra kultury a vzdělanosti, podle návrhu společnosti A.D.N.S. Pruduction, vyřeší jejich složitou situaci.

Čtrnáctá a patnáctá budova nepatří v továrním areálu k těm nejstarším, drží však jistý primát. Byly postaveny v letech 1946 – 1949 jako nový typ etážových budov podle návrhu architekta Jiřího Voženílka, který působil již v projekční kanceláři firmy Baťa a zajímal se o celkový rozvoj města.

Budovy č. 14 a 15 podle návrhu architekta Jiřího Voženílka byly postaveny na místě starých továrních budov (staré jádro u nádraží), ze kterých zůstaly po bombardování Zlína v listopadu 1944 jen ruiny. Tyto původní budovy firma Baťa postavila a uvedla do provozu v letech 1923 – 1924. Byly tříetážové a vycházely z modelu inspirovaného americkou zkušeností Tomáše Bati. Původní budovy sloužily obuvnické výrobě.  Do dnešní doby se zachovala z továrních budov postavených do roku 1918 jen budova z let 1917 – 1918, nynější budova č. 13.


Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Muzeum ve stálé zlínské expozici "Princip Baťa: dnes fantazie, zítra skutečnost" představuje tři velká témata svázaná se zLínem, a zároveň se světovým přesahem: firmu Baťa, zlínský film a cestovatele Hnazelku a Zikmunda.