Úvod > Aktuality > Ve Zlíně se otevřel baťovský Obchodní dům

Ve Zlíně se otevřel baťovský Obchodní dům

Vydáno 9. listopadu 2018 Památky
Rekonstrukce baťovského obchodního domu na náměstí Práce v centru Zlína je po roce a čtyřech měsících u konce. Opravená budova se znovu otevřela pro veřejnost dnes, tedy v pátek 9. listopadu přesně v 9 hodin. Provoz zde zahájila většina prodejen v obchodní pasáži v nejnižších dvou podlažích. Zbytek provozoven, gastro podniky a vyšší poschodí ožijí v následujících týdnech a měsících. Budova ponese i nadále původní, tradiční název - Obchodní dům Zlín.
OD ZlínZnámá dominanta města, postavená firmou Baťa v roce 1931 podle návrhu architekta Františka Lydie Gahury, získala během rekonstrukce novou, moderní tvář. Cílem bylo provést vše s respektem k baťovské architektuře, která je v této části města výrazným prvkem. Majitel a investor po dohodě s památkáři budově vrátil původní vzhled, pro nějž bylo typické zejména neobvyklé členění oken. Ta v nejnižších dvou podlažích sahají od podlahy až ke stropu a směrem nahoru se postupně zužují.

Dříve míval Obchodní dům kolem šesti prodejních etáží, tento rozsah však v dnešní době již ztratil své opodstatnění. „Nový“ Obchodní dům Zlín má proto obchodní pasáž soustředěnou do dvou poschodí, která budou nabitá gastronomickými podniky a obchody.

Obchodní dům Zlín chystá i různé doprovodné akce, například již o letošních Vánocích, kdy návštěvníkům nabídne vánoční program. Proměnou prošel i prostor před Obchodním domem Zlín, kde zlínský magistrát rekonstruoval a rozšířil parkoviště a nově zavedl zvýhodněnou sazbu – první hodina parkování je nyní zdarma.
 

A co vše návštěvníci v obchodní pasáži najdete?

Obchodní dům ZlínVrátí se sem supermarket Billa, který bude větší a s širší nabídkou zboží. Návštěvníkům dále bude k dispozici DM drogerie, prodejna sýrů La Formaggeria Gran Moravia, Knihkupectví Dobrovský, papírnictví Grafit, barber shop Na Fešáka, květinářství House Deco & Flowers, trafika, zlatnictví, směnárna a jiný doplňkový sortiment, gastronomické podniky zastupuje cukrárna Eiscafe Delikana.

V následujících týdnech se otevře pivnice Budvarka, první svého druhu na Moravě, a očekávaná Bistrotéka Valachy - koncept nabízející na jednom místě bistro s pekárnou a obchodem s vlastními produkty, kavárnou s cukrárnou, kornuterií, Lounge Barem 1931 a kurzy vaření. Tento podnik vzniká v režii Resortu Valachy, který zde chce zužitkovat gastronomické zkušenosti z provozování hotelů ve Velkých Karlovicích.

cukrárna ZlínV dalších měsících přibyde centrum masáží a rehabilitace a svou druhou zlínskou provozovnu s dětským koutkem zde otevře populární Cafe and Fresh Bar Jogurtovna, oblíbený cíl rodin s dětmi. Třetí až šesté poschodí Obchodního domu Zlín si pronajala zlínská společnost HP Tronic, která je provozovatelem sítě obchodů a e-shopů Datart, Euronics a Kasa.cz, vlastní značku ETA a provozuje Resort Valachy. HP Tronic do budovy přesune své sídlo a vybuduje zde spa hotel se zážitkovou restaurací v duchu wellness hotelů Resortu Valachy. Přípravy na vybudování wellness centra a zážitkové restaurace v nejvyšším poschodí s panoramatickým výhledem na Zlín zahájí v roce 2019.
Baťův Obchodní dům ve Zlíně

Baťův Obchodní dům ve Zlíně

Stavba Obchodního domu ve Zlíně byla podle návrhu dvorního baťovského architekta Františka Lydie Gahury byla předána k užívání o Vánocích 1931. V průběhu let se budova stala dominantou Zlína a vyhledávaným centrem pro nákupy obyvatel Zlína a širokého okolí.

Gahurův prospekt ve Zlíně

Gahurův prospekt ve Zlíně

Gahurův prospekt na náměstí T. G. Masaryka patří k urbanisticky nejcennějším místům ve funkcionalistickém Zlíně.