!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Ve Žďárských vrších vzniknul nový Dům přírody
Ve Žďárských vrších vzniknul nový Dům přírody
"> "> ">
Příroda

Ve Žďárských vrších vzniknul nový Dům přírody

Vydáno 26. června 2020
Ve vsi Krátká u obce Sněžné na Vysočině vznikl nový Dům přírody, který se věnuje Žďárským vrchům. Pro veřejnost by měl být otevřen od začátku hlavních prázdnin. Nové středisko Agentury ochrany přírody a krajiny ČR nabídne expozici, ekovýchovné programy, prezentace regionálních produktů a tradičních řemesel, přednášky, výlety, výstavy, projekce a tvůrčí dílny - a to jak pro veřejnost, tak i pro školy.
Dům přírody Žďárské vrchyNávštěvníkům Žďárských vrchů bude od prázdnin sloužit nový Dům přírody ve vsi Krátká u Sněžného. Dům přírody Žďárských vrchů se otevírá v roce, kdy zdejší chráněná krajinná oblast slaví padesát let od svého vzniku. Památkově chráněný statek a stodola byly upraveny v tradičním duchu - střecha z modřínového šindele, vápenné omítky či dřevěné a cihlové podlahy. V přízemí vznikla trvalá expozice "Proměny krajiny", podkroví je přizpůsobeno ke vzdělávání a ekologické výchově. Ve venkovní části je vybudována venkovská zahrada s nově založeným sadem z ovocných odrůd stromů. O přírodě Žďárských vrchů byl také natočen 3D film, desítka videospotů a animací. Statek s popisným číslem 2, v němž dům přírody je, pochází podle historiků z 18. století. Dřív k němu patřilo několik hektarů polí a dvě tři krávy.

žďárské vrchyDům přírody bude celoročně provozovat obecně prospěšná společnost Chaloupky, která už v jiném domě v Krátké pořádá několik let výukové programy pro školy. O prázdninách bude dům přírody otevřený denně, zatím od 9:00 do 17:00. U Domu přírody ale nenajdete místo na parkování - jde o středisko pro šetrnou turistiku, určené hlavně pěším, cyklistům nebo lyžařům.

Domy přírody jsou moderní návštěvnická střediska ve zvláště chráněných územích, určená pro veřejnost. V programu Dům přírody, který realizuje AOPK ČR, jich bylo doposud otevřeno osm (DP Moravského krasu, DP Litovelského Pomoraví, DP Slavkovského lesa, DP Poodří, DP Třeboňska, DP Blaníku, DP Českého lesa, DP Českého ráje), Dům přírody Žďárských vrchů je devátý.
Dům přírody Žďárských vrchů

Dům přírody Žďárských vrchů

Dům přírody sídlí v obci Krátká, v historickém statku č. p. 2, z druhé poloviny 19. století. Název obce nemůže být výstižnější a možná i díky své velikosti si svůj původní ráz zachovala natolik, že byla vyhlášena Vesnickou památkovou rezervací.

CHKO Žďárské vrchy - zelené srdce Česka

CHKO Žďárské vrchy - zelené srdce Česka

Žďárské vrchy a stejnojmenná Chráněná krajinná oblast se dá bez nadsázky považovat za jednu z posledních nedotčených oáz klidné a čisté přírody v srdci Česka. Jako pramenná oblast několika českých a moravských řek a rybničných soustav bylo území vyhlášeno za chráněnou oblast přirozené akumulace vod.

Chaloupky Kněžice

Chaloupky Kněžice

Ekocentrum, které přibližuje dětem i dospělým život v přírodě, propaguje zdravý životní styl, šetrnou péči o krajinu, pořádá řadu akcí na popularizaci ochrany životného prostředí. Ubytovací kapacita 50 lůžek, pořádáme především ekologické výukové programy pro školy, Den Země, Ovčí den...