Úvod > Aktuality > Ve Vsetíně začala výstava sochaře Pavla Drdy
Ve Vsetíne zacala výstava sochare Pavla Drdy
"> Ve Vsetíne zacala výstava sochare Pavla Drdy "> Havajská bohyne vulkánu Pele
Kultura

Ve Vsetíně začala výstava sochaře Pavla Drdy

  • Vydáno26. února 2013
Výstava k životnímu jubileu akademického sochaře Pavla Drdy je k vidění v Muzeu regionu Valašsko ve Vsetíně. Soubor autorových keramických reliéfů na téma "Žena-Krajina" vrcholí cyklem inspirovaným pobytem na Havaji a mýtem o stvořitelce vulkanických ostrovů – bohyni Pele. Výstava na vsetínském zámku potrvá až do 24. dubna.
V Zámecké galerii představuje Muzeum regionu Valašsko plastiky a reliéfy sochaře Pavla Drdy. Akademický sochař je absolventem Střední průmyslové školy keramické v Bechyni a VŠUP v Praze. Z materiálů upřednostňuje keramickou hlínu. Ve svých sochařských dílech ponechává obnažený její surový půvab, zrnitou drsnou strukturu nebo ji kombinuje s dalšími materiály, zejména s taveným sklem. Vedle trojrozměrných keramických i bronzových plastik se v posledním desetiletí stále intenzivněji zabývá i reliéfní tvorbou.

Známý je soubor reliéfů na téma Žena-Krajina, tento námět je v jeho díle rozehrán v několika erotizujících variantách. Z nejnovějších realizací se na výstavě představí například cyklus keramických reliéfů ostrovní, vulkanické krajiny, který vnáší do jeho dosavadní tvorby nezvykle exotickou dimenzi. Nepřehlédnutelné jsou plastiky havajské bohyně vulkánů rusovlasé Pele, známé jako Červeň ohně, v jejímž pojetí zdůrazňuje její ohnivý temperament.

Výstava je k vidění na vsetínském zámku od 24. února do 21. dubna 2013 v Zámecké galerii Vsetín. V nabídce jsou lektorské programy pro II. stupeň základních škol a střední školy na téma "Pohanské bohyně v díle sochaře Pavla Drdy".

Zámek Vsetín – Muzeum regionu Valašsko

Zámek Vsetín – Muzeum regionu Valašsko

V renesančním zámku, jehož věž dodnes střeží prastarou cestu k beskydským horským průsmykům, sídlí Muzeum regionu Valašsko. Výstavy a expozice dokumentují život na Valašsku, historii města i zámku.