Úvod > Aktuality > Ve Vrchlabí vzniká broukoviště
Příroda

Ve Vrchlabí vzniká broukoviště

  • Vydáno19. května 2015
Vrchlabským zámeckým parkem se ozýval zvuk motorové pily. Kvůli napadení houbou vějířovcem obrovským (Meripilus giganteus) musela specializovaná firma provést obvodovou redukci koruny asi 30 metrů vysokého buku lesního. Správa Krkonošského národního parku jako správce tohoto parku se rozhodla dřevo z tohoto buku využít k založení tzv. broukoviště. Vznikne nedaleko místa, kde strom stál, tedy poblíž geologické stezky a rybníčku.
Na území Krkonošského národního parku vytváří jeho správa cíleně prostředí pro různé organizmy dlouhodobě. V lesích ponechává řadu tzv. doupných stromů, které jsou domovem dutinových ptáků i celé řady druhů hmyzu a hub.

Po těžbě zde ponechávají na místě 10 % dřevní hmoty, která svým rozkladem poskytne životní prostor a živiny celé řadě organizmů. Díky tomuto přístupu je KRNAP od roku 2009 držitelem certifikátu FSC, který je prestižním zhodnocením vysoké kvality péče o lesní ekosystémy Krkonošského národního parku.

Postupně odumírající či mrtvé stromy jsou přirozenou součástí zdravého lesa. Odumírající strom představuje velký zdroj potravy, a proto se na něj během evoluce „navázala“ celá škála organismů, které odborným termínem označujeme jako saproxylické, tedy na trouchnivějící či mrtvé dřevo vázané. Náleží k nim mnoho druhů brouků a ostatního hmyzu, dále hub, lišejníků či mechů. Podle odhadů tvoří saproxylické organismy nejméně čtvrtinu všech druhů v lese. U brouků – zlatohlávků, mnohých krasců, tesaříků, roháčků, kovaříků atd. – jsou na mrtvé dřevo vázána jejich nedospělá stádia – larvy. Některé druhy se vyvíjejí v čerstvě odumřelém dřevě, jiné počkají, až dojde k jeho částečnému či úplnému ztrouchnivění, některé se vyvíjejí v slabých větvích, jiné pro svůj vývoj potřebují mohutné kmeny. V dnešní kulturní krajině najdeme jen málo odumírajících a mrtvých stromů,  mnohý saproxylický hmyz se proto řadí mezi druhy vzácné a ohrožené. Pokud odumírající stromy nikoho neohrožují, měly by v krajině zůstávat. Pokud již takový strom musí být např. z bezpečnostních důvodů pokácen, lze větší či menší část dřeva ponechat na místě a vytvořit tzv. broukoviště – uměle sestavený soubor částí kmenů a větví, který vytvoří prostředí pro organizmy vázané na odumírající nebo odumřelé dřevo. Není sice plnohodnotnou náhradou odumírajícího stromu, který odumírá pomalu (i desítky let) a po částech a poskytuje tak neustále prostor pro život mnoha generací saproxylických druhů, může však poskytnout náhradní útočiště pro vývoj některých méně náročných saproxylických organismů a stát se jejich dočasným útočištěm.
Krtek – Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání Vrchlabí

Krtek – Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání Vrchlabí

Unikátní budova ve Vrchlabí, jejímž autorem je známý architekt Petr Hájek, vznikla vedle stávající administrativní budovy Správy KRNAP a rozšíří nabídku vzdělávacích aktivit směrem k veřejnosti. Přezdívku domu – Krtek, vybrali lidé ve veřejném hlasování.

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Další aktuality

Africké a lví safari ve Dvoře Králové pomalu končí letní sezonu

Letní sezona v Zoo Dvůr Králové bude pomalu u konce a návštěvníci tak mají poslední možnost vyrazit za africkými zvířaty anebo na večerní safari. Otevřeno bude už jen do neděle 1. října! Lístky můžete zakoupit na pokladně u vjezdu do safari, nástupní místo je u Restaurantu Kibo.
Královéhradecký kraj | Zážitky

Zámek Karlova Koruna oslaví rovných 300 let!

V areálu zámku Karlova Koruna se v sobotu 16. září bude konat velká oslava. Uplyne totiž přesně 300 let od doby, kdy byl tento krásný zámek slavnostně dostavěn. Můžete se těšit na degustaci italských vín a food festival s chutí Itálie, výstavu o architektovi Santinim Aichelovi, prohlídky jízdárny, otevření nového zámeckého vinného sklípku a samozřejmě také zámecké prohlídky.
Královéhradecký kraj | Památky

Královéhradecké dožínky v Šimkových sadech se vrací ke kořenům

Královéhradecké krajské dožínky jsou symbolem každoročních oslav sklizně a zemědělství. Letošní 19. ročník se koná v pátek 15. a v sobotu 16. září v malebném prostředí Šimkových sadů v Hradci Králové. Čeká vás výstava zemědělské techniky i hospodářských zvířat, stříhání ovcí, horse show Haraldos, tradiční řemesla, dožínkové tržiště, farmářské stánky, vyhlášení ocenění, spousta skvělé muziky a mnoho dalšího.
Královéhradecký kraj | Životní styl

Barokní sochy M. B. Brauna na zámcích, v zahradách a zámeckých parcích

Štědrost s rohem hojnosti, upřímnost se srdcem na dlani, moudrost se třemi tvářemi či pohostinnost s plným pohárem: znáte je? Jistě, to jsou čtyři z kamenných Ctností aneb barokních plastik Matyáše Bernarda Brauna, které stojí v Kuksu a z teras před Hospitálem shlížejí do labského údolí. Znáte tak dobře i další Braunovy sochy?
Královéhradecký kraj | Památky

Objevte Kladské pomezí – krajinu skal, lesů a dalekých výhledů

Znáte Kladské pomezí, fascinující krajinu na severovýchodu Čech u hranic s Polskem? V těchto místech se mezi Krkonošemi a Orlickými horami rozkládá magický region, který svým jedinečným přírodním bohatstvím, kulturními a historickými památkami uspokojí snad i toho nejnáročnějšího návštěvníka. Vydejte se s námi do skalních měst, romantických údolí a k jedinečným památkám!
Královéhradecký kraj | Příroda

Zámek Opočno připravil na Dny evropského kulturního dědictví zajímavou přednášku

Jak je již zvykem, Dny evropského kulturního dědictví se na opočenském zámku nesou v duchu odborně-naučných přednášek. Letos si přijdou na své milovníci historie – zajímavé povídání je na zámku připraveno na sobotu 16. září odpoledne a bude se týkat hrdelního práva v českých dějinách.
Královéhradecký kraj | Památky

Jičín se opět stane městem pohádky

Kulturní festival a svátek dětí i dospělých ovládne od 13. do 17. září Jičín! Podtitul 32. ročníku zní Pohádkové oKouzlení. Během pěti dní se chystají hry v centru města, velká herna pro děti na Valdštejnově náměstí, tradiční dílny v centru města, čtení ve farské zahradě, divadla, páteční a sobotní program v parku i tradiční průvod se světýlky.
Královéhradecký kraj | Zážitky

Věda a historie není nuda: 16. září, den objevení Rukopisu královédvorského

Málokterá událost poznamenala české dějiny tak jako objevení několika středověkých rukopisů v čele s Rukopisem královédvorským a Rukopisem zelenohorským. Podivných nálezů ale bylo víc, dodnes zaměstnávají historiky a další vědce, a hlavně i po více než 200 letech rozdělují společnost na jejich zastánce a odpůrce. Pojďme si starý spor a historii rukopisů zmapovat s Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Památky