Úvod > Aktuality > Ve vodním příkopu hradu Švihov se letos projedete na pramici
Letošní velkou novinkou na hrade Švihov budou netradicní projíždky na pramici
"> Letošní velkou novinkou na hrade Švihov budou netradicní projíždky na pramici "> Projít se mužete také novou naucnou stezkou Po stopách Popelky "> Hrad Švihov je otevren také v zimních mesících
Památky

Ve vodním příkopu hradu Švihov se letos projedete na pramici

  • Vydáno30. ledna 2014
Letošní velkou novinkou na hradě Švihov budou netradiční projížďky na pramici po vodním příkopu podél hradní zdi. Hrad tak vychází vstříc návštěvníkům, kteří si jízdu v loďce přáli před několika lety v anketě. Navíc dojde k obměně druhé prohlídkové trasy hradu.
Švihov v ziměPoprvé v celé historii hradu Švihova budou letos dostupné romantické projížďky na loďce ve vodním příkopu. K dispozici je zde pro zájemce dřevěná pramice, kterou bude správa hradu půjčovat. Projížďka podél západní stěny hradu zabere asi půl hodiny. Ve vodním příkopu je možné ujet asi půl kilometru a pak se stejnou cestou opět vrátit. Protože příkop slouží také jako náhon, v protiproudu bude veslování náročnější.

PopelkaNávštěvníky čeká v sezoně i změna na druhém prohlídkovém okruhu, který je věnován provozním částem hradu – černé kuchyni, sklepům, hejtmanské kanceláři či strážnici. Letos zde dojde k přesunu některých expozic a přibydou také další vystavené předměty, čímž vznikne ucelenější expozice. Chystá se také dlouho plánovaná oprava hlavní věže, která ještě nikdy nebyla zpřístupněna veřejnosti. Po rekonstrukci, která bude probíhat v řádu několika let, by v ní měl vzniknout nový prohlídkový okruh zaměřený zřejmě na architekturu a stavební vývoj hradu.

Na Švihov se můžete vypravit také v zimních měsících. Prohlídky hradu se zde sice nekonají, ale navštívit lze výstavní sál v areálu hradu, kde právě probíhá výstava Po stopách Popelky. Ta připomíná 40. výročí natáčení oblíbené pohádky Tři oříšky pro Popelku, které probíhalo také na Švihově. Projít se můžete také novou naučnou stezkou, která vás zavede do míst známých z této oblíbené pohádky.
Pohádková stezka Po stopách Popelky na Švihově

Pohádková stezka Po stopách Popelky na Švihově

Pohádkovou stezku po stopách nejslavnější pohádkové postavy Popelky, naleznete nedaleko hradu Švihova. Stezka vás zavede například do sadu, kde Popelka chovala svou sovu Rozárku nebo k rybníku, do kterého se i s kočárem převrhla zlá macecha s Dorou.

Naučná stezka Švihov a okolí

Naučná stezka Švihov a okolí

Tato vycházková trasa zavede návštěvníky do míst šerého dávnověku, bohaté historie středověku a vzácných přírodních památek na švihovsku.

Vodní hrad Švihov – skvost, který stojí za to vidět zblízka

Vodní hrad Švihov – skvost, který stojí za to vidět zblízka

Jednou z nejmohutnějších fortifikačních staveb v Čechách je vodní hrad Švihov nedaleko Klatov. Po celou turistickou sezónu hrad žije nejen prohlídkami, ale také nesčetnými doprovodnými akcemi.