Úvod > Aktuality > Ve Vlčnově se na Krojovém plese představí nový král letošní Jízdy králů
Ve Vlčnově se na Krojovém plese představí nový král letošní Jízdy králů
"> "> "> "> ">

Ve Vlčnově se na Krojovém plese představí nový král letošní Jízdy králů

Vydáno 20. ledna 2020 Kultura
V sobotu 25. ledna 2020 v 19:00 hodin se během Krojovaného plesu představí nový král letošní Jízdy králů ve Vlčnově. Bude jím Pepík Pavelčík z vlčnovských búd. Krojový ples proběhne v sobotu od 19:00 hodin v Klubu sportu a kultury ve Vlčnově.
Jízda králůVe Vlčnově poblíž Uherského Hradiště se v sobotu 25. ledna večer poprvé na veřejnosti ukáže král letošního ročníku Jízdy králů, Josef Pavelčík z vlčnovských búd. Letošní král se představí na Krojovém plese po boku své družiny, chlapců a dívek narozených v roce 2002. Jedná se o obřadní objížďku na koních s postavou krále oblečeného v ženském obřadním kroji.

Krojový plesJízda králů má dodnes nádech jakési tajemnosti, skrývající se v králi v dívčím kroji, se zahaleným obličejem a růží v ústech. I koně, zahalené někdy až v přebujelé papírové výzdobě dýchají na dnešního člověka jakousi exotičností. Tak asi prožívá jízdu králů cizí návštěvník. Pro domácí znamená slavnost jízdy králů snahu o zachování dobré kulturní tradice. Ale také mnoho práce a obětování času, i finančních prostředků. Zdařilá jízda králů je ctí a chloubou rodiny krále, i celé obce. Po "králi" pátrají každý rok místní chalpci. Hledají vhodného kandidáta ve věku 10 - 12 let. Královskou družinu utvoří 12 chlapců. Při aktivitách, které je do Jízdy králů čekají, i při iniciačním obřadu, kdy starosta při Jízdě králů vítá osmnáctileté do dospělosti, je provází stejný počet dívek.

Jízda králůKrálovskou rodinu čekají povinnosti, které začínají právě lednovým Krojovaným plesem. Musí například přichystat kroje nebo pohoštění pro družinu a děvčata z ročníku. Po plese bude následovat příprava na Velikonoce, poté čeká krále s družinou stavba májky, bude si také zkoušet jízdu na koni. Rodina Pavelčíkova má ve Vlčnově kořeny a také zkušenosti s folklorními akcemi i Jízdou králů. Před Jízdou králů rodina znovu chystá kroje a občerstvení, musí se postarat i o výzdobu koně.

Krojový ples VlčnovJízda králů patří k nejznámějším folklorním zvykům v České republice. Původ tradice se vysvěluje v historické události, kdy uherský král Matyáš Korvín utíkal před Jiřím z Poděbrad. Aby se neprozradil svým vzhledem a mluvou, oblékl se prý do ženského kroje a do úst si vložil růži. Další teorie mluví o tom, že je tato tradice daleko starší a pochízí zřejmě již z pohanských dob, kdy mezi sebou chlapci soupeřili při vyhánění dobytka a nejlepší z nich se stal králem.

Vstupenky na ples jsou v prodeji v Klubu sportu a kultury ve Vlčnově. Vstupné je za 100 Kč.
Jízda králů

Jízda králů

Jízda králů je lidový obyčej, který je z doposud neznámého původu, spojený povětšinou s tradičním křesťanským svátkem. U nás se udržuje už jen na Slovácku a na Hané, ačkoliv dříve byla po celé České republice velmi hojná.

Další aktuality