Úvod > Aktuality > Ve Vlašském dvoře připravili novou expozici Královská mincovna
Ve Vlašském dvore pripravili novou expozici Královská mincovna
"> Ve Vlašském dvore pripravili novou expozici Královská mincovna "> Mimo mincovny se urcite nezapomente podívat do prostor královského paláce "> V místnosti, která v minulosti sloužila jako královská pokladnice se pak dozvíte zajímavosti o Pražském groši
Památky

Ve Vlašském dvoře připravili novou expozici Královská mincovna

  • Vydáno13. dubna 2013
Vlašský dvůr v Kutné Hoře má od začátku dubna novou expozici s názvem Královská mincovna. Hlavním cílem expozice je zprostředkovat domácím a zahraničním návštěvníkům tohoto místa poutavý a pestrý příběh dějin objektu, který se dá bez nadsázky nazvat "českou centrální bankou středověku".
Vlašský dvůrNová moderní expozice v kutnohorském Vlašském dvoře přibližuje návštěvníkům proces přerodu stříbrné rudy v Pražský groš, ale také historii objektu. Nejprve se zde seznámíte se stavebním vývojem objektu, rekonstrukční podobou v době jeho největší slávy ve středověku i v období úpadku na konci 19. století. Tuto představu zhmotňují dva architektonické modely.

Proces přípravy a výroby mince představí edukativní animace, která vznikla „rozpohybováním“ postav vyobrazených na známé Iluminaci z konce 15. století, jejíž originál je uložen v GASKu. Expozice vám také pomůže rozšifrovat až tajemně znějících slov, jako je například farfule, prenárna nebo gysárna. V místnosti, která v minulosti sloužila jako královská pokladnice se pak dozvíte zajímavosti o Pražském groši, výklad je doplněn interaktivní ukázkou jeho ražby.

Mimo mincovny se určitě nezapomeňte podívat do prostor královského paláce, kde vás určitě ohromí zcela jedinečná secesní výmalba královské kaple i originály vrcholně gotických oltářů. A pokud máte chuť na netradiční prohlídku, přijďte do mincovny v pátek večer - to se zde koná od 19 hodin kostýmovaná prohlídka.

Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře – GASK

Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře – GASK

Druhá největší galerie v České republice sídlí v prostorách rozsáhlé citlivě zrekonstruované barokní budovy bývalé Jezuitské koleje v Kutné Hoře. Galerie GASK se zaměřuje především na výtvarné umění 20. a 21. století.

Vlašský dvůr v Kutné Hoře – nahlédněte do královské mincovny

Vlašský dvůr v Kutné Hoře – nahlédněte do královské mincovny

Jestlipak víte, co to byla "gysárna", uhádnete, co se asi dělalo v "prenárně", kdo to byl "pregéř"? Odpovědi na všechny tyto otázky se dozvíte v nové expozici "Královská mincovna" v kutnohorském Vlašském dvoře.

Další aktuality

25.9.
2022
Objevujte královská města Čech

Objevujte královská města Čech

Středočeský kraj | Památky
22.9.
2022
Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Středočeský kraj | Příroda