!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Ve Víru na Vysočině ožívá ledová stěna
Ve Víru na Vysočině ožívá ledová stěna
"> "> ">

Ve Víru na Vysočině ožívá ledová stěna

Vydáno 17. února 2021
Mrazivé teploty posledních týdnů pomohly vytvořit silnou ledovou vrstvu na jedné z nejoblíbenějších lokalit ledového lezení u nás, na Vírské stěně. Ta se nachází v hlubokém údolí řeky Svratky a patří dokonce k oficiálním cvičným terénům Českého horolezeckého svazu. Ledolezení si kromě profesionálů však mohou dopřát i amatéři.
VírJedna z nejpopulárnějších ledových stěn u nás se nachází v obci Vír na Českomoravské vrchovině v hlubokém údolí řeky Svratky, které poskytuje ideální podmínky k její tvorbě. Vírská ledová stěna je nejvyšším ledopádem v České republice a vůbec nejvyšším uměle vytvořeným ledovým útvarem v Evropě. Výška skály je 45 metrů, přičemž délka jednotlivých lezeckých cest se pohybuje v rozmezí 15 až 25 metrů. Délka lezeckých cest je 8 až 25 metrů (při běžném provozu), přičemž lezeckých cest zde najdete 10. Lezení horních partií stěny je z důvodu bezpečnosti umožněno pouze zkušeným horolezcům mimo běžnou otevírací dobu.
 
ledolezení VírDíky umělému osvětlení je možné i večerní a noční lezení. Pro velký zájem a omezenou kapacitu je nutné se na stěnu rezervovat pomocí webových stránek provozovatele. U Víru funguje také půjčovna vybavení (cepíny, mačky, přilby, sedáky), takže pokud si chcete lezení třeba jen vyzkoušet, vše si můžete zapůjčit zde, také po předchozí rezervaci. Místo na stěně a vybavení je možné rezervovat vždy na čtyři hodiny. Vstupné na stěnu je 250 Kč, vybavení se pohybuje od 50 do 100 Kč za kus.
 

Podmínky pro lezení v zimě 2021

ledová stěna vírSpolek Ledová stěna Vír omezuje vstup na svůj pozemek pro více jak 20 osob. Zaledovaná plocha skal je rozdělena na celkem 7 sportovišť (lezeckých cest). Každé sportoviště (lezecká cesta) může být obsazeno pouze dvěma osobami, nebo více členy jedné rodiny. Shlukování osob je zakázáno.

Provozovatelé také vyžadují, aby horolezci na každé ze sedmi připravených lezeckých cest spolupracovali maximálně v párech a dodržovali mezi sebou rozestupy.
Ledová stěna Vír

Ledová stěna Vír

Ledová stěna je uměle vytvořený ledopád, uznaný jako cvičný terén ČHS, sloužící k nácviku ledového lezení. Nachází se v obci Vír na Českomoravské vrchovině v hlubokém údolí řeky Svratky.