!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Ve vánočním čase se podívejte do Muzea betlémů v Třebechovicích
Ve vánočním čase se podívejte do Muzea betlémů v Třebechovicích
"> "> Ve vánocním case se stává velkým lákadlem Muzeum betlému v Trebechovicích "> "> Figurky jsou uvádeny do pohybu jemným mechanickým systémem
Kultura

Ve vánočním čase se podívejte do Muzea betlémů v Třebechovicích

Vydáno 8. prosince 2020
Třebechovické muzeum betlémů má ve svých sbírkách více než 400 betlémů zhotovených z nejrůznějších materiálů a pocházejících ze všech oblastí České republiky, velmi starých, ale i ze současnosti. Nejcennější a nejobdivovanější doma i ve světě je než 100 let starý unikátní mechanický Proboštův betlém, který má na 2000 vyřezávaných dílů a 350 figurek. Je jediným betlémem prohlášeným národní kulturní památkou (1999), je 6,9 metru dlouhý, 2,2 metru vysoký a z 350 figurek se jich 51 pohybuje a dalších 120 jezdí na několika pásech. Autory betlému jsou lidoví řezbáři Josef Probošt a Josef Kapucián.
Třebechovický betlémProboštův betlém v Třebechovickém muzeu betlémů je jediným betlémem v České republice prohlášeným za národní kulturní památku. Celý betlém včetně mechanismu byl vytvořen ze dřeva před více než sto lety.

Figurky jsou uváděny do pohybu jemným mechanickým systémem. Ústředním motivem jsou jesličky se svatou rodinou a klanícími se pastýři. Na dalších terasách najdete výjevy ze života obyčejných lidí a řemeslníků, kde se autor nechal inspirovat skutečnými postavami z Třebechovic a okolí. Zbývající terasy jsou zaplněny scénkami představujícími biblické výjevy od zvěstování Panně Marii k ukřižování Ježíše Krista až po jeho nanebevstoupení.

BetlémKromě samotných betlémů si v muzeu prohlédnete také expozici Proměny Proboštova betlému, která odhaluje různá tajemství a vývoj nejcennějšího betlému muzea. Přes sto let starý tři tuny vážící celodřevěný betlém, který obdivovala i anglická královna, se skládá z více než dvou tisíc částí. Nedávno podstoupil rozsáhlou rekonstrukci. Celý pohybový mechanismus prošel generální opravou.
 

Návštěvní doba o Vánocích, aktuální výstava a nová expozice

Betlémy z Orlických horTřebechovické muzeum betlémů je otevřeno do 23. 12. denně od 9:00 do 16:30, na Štědrý den 24. 12. od 9:00 do 12:00 hodin. Od 25. do 30. 12. je otevřeno v běžnou návštěvní dobu, tj. od 9:00 do 16:30, na Silvestra pouze do 12:00 a na Nový rok je zavřeno. Vstupné stojí 100 korun, senioři a studenti zaplatí 60 Kč. Rodina (2 dospělí a 2 děti) má vstup za 200 Kč.

V muzeu v současné době uvidíte i zajímavou výstavu Vánoce, Vánoce přicházejí. Vánoce a betlémy patří neodmyslitelně k sobě. Snadno dostupné papírové betlémy zdobí vánoční interiéry mnoha rodin. Dřevěné betlémy vznikají pod ostrými dláty řezbářů. Keramici vdechují život beztvaré hlíně a proměňují ji v betlémské figurky. Šikovné ruce vytvářejí betlémy paličkované, šité, pletené, vyšívané atd. Všechny tyto druhy betlémů naleznete v Třebechovickém muzeu ve vánoční výstavě, která je otevřena od 3. 12. 2020 do 7. 2. 2021.

nová expozice třebechoviceNově otevřená expozice Třebechovické muzeum betlémů nese název Příběh Třebechovického betlému. Je věnovaná vzniku a historii tohoto unikátu. Seznámí vás s tvůrci betlému Josefem Proboštem, řezbářem Josefem Kapuciánem a sekerníkem Josefem Frimlem, který pomohl betlém uvést do pohybu. I návštěvníci si budou moci vyzkoušet rozpohybovat některé exponáty. Přijďte si projít celý příběh vzniku betlému.
Betlémské trhy v Třebechovicích pod Orebem

11.12.
Betlémské trhy v Třebechovicích pod Orebem

Již sedmý ročník betlémských trhů proběhne v sobotu 11. prosince od 9 do 16 hodin na Masarykově náměstí a v Třebechovickém muzeu betlémů. Opět nabídne atmosféru staročeských Vánoc, bohatý vánoční kulturní program, zvířátka z betléma a desítky řemeslných stánků.

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů má ve svých sbírkách více než 400 betlémů zhotovených z nejrůznějších materiálů a pocházejících ze všech oblastí České republiky, velmi starých, ale i ze současnosti. Návštěvník tak může posoudit, do jakých zajímavých forem se ve své historii betlémářství rozvinulo.