!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Aktuality > Ve vánočním čase se podívejte do Muzea betlémů v Třebechovicích

Ve vánočním čase se podívejte do Muzea betlémů v Třebechovicích

Vydáno 17. prosince 2019 Kultura
Třebechovické muzeum betlémů má ve svých sbírkách více než 400 betlémů zhotovených z nejrůznějších materiálů a pocházejících ze všech oblastí České republiky, velmi starých, ale i ze současnosti. Nejcennější a nejobdivovanější doma i ve světě je než 100 let starý unikátní mechanický Proboštův betlém, který má na 2000 vyřezávaných dílů a 350 figurek. Je jediným betlémem prohlášeným národní kulturní památkou (1999), je 6,9 metru dlouhý, 2,2 metru vysoký a z 350 figurek se jich 51 pohybuje a dalších 120 jezdí na několika pásech. Autory betlému jsou lidoví řezbáři Josef Probošt a Josef Kapucián.
Třebechovický betlémProboštův betlém v Třebechovickém muzeu betlémů je jediným betlémem v České republice prohlášeným za národní kulturní památku. Celý betlém včetně mechanismu byl vytvořen ze dřeva před více než sto lety.

Figurky jsou uváděny do pohybu jemným mechanickým systémem. Ústředním motivem jsou jesličky se svatou rodinou a klanícími se pastýři. Na dalších terasách najdete výjevy ze života obyčejných lidí a řemeslníků, kde se autor nechal inspirovat skutečnými postavami z Třebechovic a okolí. Zbývající terasy jsou zaplněny scénkami představujícími biblické výjevy od zvěstování Panně Marii k ukřižování Ježíše Krista až po jeho nanebevstoupení.

BetlémKromě samotných betlémů si v muzeu prohlédnete také expozici Proměny Proboštova betlému, která odhaluje různá tajemství a vývoj nejcennějšího betlému muzea. Přes sto let starý tři tuny vážící celodřevěný betlém, který obdivovala i anglická královna, se skládá z více než dvou tisíc částí. Nedávno podstoupil rozsáhlou rekonstrukci. Celý pohybový mechanismus prošel generální opravou.
 

Návštěvní doba o Vánocích a aktuální výstava

Betlémy z Orlických horTřebechovické muzeum betlémů je otevřeno do 23. 12. denně od 9:00 do 17:00, na Štědrý den 24. 12. od 9:00 do 12:00 hodin. Od 25. do 30. 12. je otevřeno v běžnou návštěvní dobu, tj. od 9:00 do 17:00, na Silvestra pouze do 12:00 a na Nový rok je zavřeno. Vstupné stojí 100 korun, senioři a studenti zaplatí 60 Kč. Rodina (2 dospělí a 2 děti) má vstup za 200 Kč.

V muzeu v současné době uvidíte i zajímavou výstavu Králické betlémy, jenž představují díla lidových řezbářů z Králíků a jejich okolí. Výrobou figurek do typických králických betlémů se zabývaly celé rodiny a byl to jejich zdroj obživy v zimních měsících. Králické betlémy a jednotlivé figurky se prodávaly na trzích na celém našem území a také se vyvážely do zahraničí.
Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů má ve svých sbírkách více než 400 betlémů zhotovených z nejrůznějších materiálů a pocházejících ze všech oblastí České republiky, velmi starých, ale i ze současnosti. Návštěvník tak může posoudit, do jakých zajímavých forem se ve své historii betlémářství rozvinulo.

Králické betlémy v Třebechovicích

Králické betlémy v Třebechovicích

Výstava vám představí díla lidových řezbářů z Králíků a jejich okolí. K vidění bude téměř celý rok až do 8. listopadu 2020.