Úvod > Aktuality > Ve vánočním čase se podívejte do Muzea betlémů v Třebechovicích
Kultura

Ve vánočním čase se podívejte do Muzea betlémů v Třebechovicích

  • Vydáno20. prosince 2022
Třebechovické muzeum betlémů má ve svých sbírkách více než 400 betlémů zhotovených z nejrůznějších materiálů a pocházejících ze všech oblastí České republiky, velmi starých, ale i ze současnosti. Nejcennější a nejobdivovanější doma i ve světě je než 100 let starý unikátní mechanický Proboštův betlém, který má na 2000 vyřezávaných dílů a 350 figurek. Je jediným betlémem prohlášeným národní kulturní památkou (1999), je 6,9 metru dlouhý, 2,2 metru vysoký a z 350 figurek se jich 51 pohybuje a dalších 120 jezdí na několika pásech. Autory betlému jsou lidoví řezbáři Josef Probošt a Josef Kapucián.
Třebechovický betlémProboštův betlém v Třebechovickém muzeu betlémů je jediným betlémem v České republice prohlášeným za národní kulturní památku. Celý betlém včetně mechanismu byl vytvořen ze dřeva před více než sto lety. Figurky jsou uváděny do pohybu jemným mechanickým systémem. Ústřední motiv představují jesličky se svatou rodinou a klanícími se pastýři. Na dalších terasách najdete výjevy ze života obyčejných lidí a řemeslníků, kde se autor nechal inspirovat skutečnými postavami z Třebechovic a okolí. Zbývající terasy jsou zaplněny scénkami představujícími biblické výjevy od zvěstování Panně Marii k ukřižování Ježíše Krista až po jeho nanebevstoupení.

BetlémKromě samotných betlémů si v muzeu prohlédnete také expozici Proměny Proboštova betlému, která odhaluje různá tajemství a vývoj nejcennějšího betlému muzea. Přes sto let starý tři tuny vážící celodřevěný betlém, který obdivovala i anglická královna, se skládá z více než dvou tisíc částí. Nedávno podstoupil rozsáhlou rekonstrukci. Celý pohybový mechanismus prošel generální opravou.

Třebechovické muzeum betlémů je otevřeno do 23. 12. denně od 9:00 do 12:00 a 12:30 do 16:30 hodin. Poslední prohlídka se koná v 16:00 hodin. Na Štědrý den 24. 12. 2022 je otevřeno jen do 12:00 hodin, během vánočních svátků 25. a 26., a také od 27. do 30. 12. bude otevřeno denně od 9:00 do 17:00 s půlhodinovou polední pauzou. Na Silvestra budete moci přijít do 12:00 hodin a na Nový rok 1. 1. 2023 bude zavřeno. Vstupné do muzea stojí 100 korun, senioři a studenti zaplatí 60 Kč. Rodina (2 dospělí a 2 děti) má vstup za 220 Kč.
 

Ježíšku, panáčku... a nová expozice betlémů 

Betlémy z Orlických horV muzeu v současné době uvidíte i zajímavou výstavu s názvem Ježíšku, panáčku... Najdete ji jako každý rok ve výstavních prostorách 1. patra muzea. Betlémy z mnoha materiálů, historické i od současných tvůrců, vánoční ozdoby a dekorace – to vše najdete na výstavě, která potrvá až do víkendu po Hromnicích, tedy 5.února 2023. 

Letos nastal ten správný čas obměnit výstavu betlémů. A na co se v nové expozici můžete těšit? Tak například na velký třešťský betlém Aloise Boudného s modelovanou krajinou z mechu a přírodnin. Na betlém, který se stavěl v kostele sv. Jakuba na Vysokém Újezdě a který prošel celkovou opravou. A na mnoho další betlémů, včetně oblíbeného skleněného betlému železnobrodských sklářu a dvou mechanických betlémů – betlém z Hostinného Vincence Nitnera a Kamila Andrese z Třebechovic pod Orebem. Výstavu si prohlédnete až do 5. listopadu 2023.
Výstava Ježíšku, panáčku... v Třebechovicích

17.11.
5.2.
Výstava Ježíšku, panáčku... v Třebechovicích

Třebechovické muzeum připravilo tradiční výstavu betlémů s názvem Ježíšku, panáčku... Uvidíte na ní betlémy papírové, dřevěné, keramické a mnohé další.

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů má ve svých sbírkách více než 400 betlémů zhotovených z nejrůznějších materiálů a pocházejících ze všech oblastí České republiky, velmi starých, ale i ze současnosti. Návštěvník tak může posoudit, do jakých zajímavých forem se ve své historii betlémářství rozvinulo.

Další aktuality

V Deštém se pojede Orlický maraton

První únorový víkend, tedy 4. až 5. 2. 2023 ožije okolí Deštné v Orlických horách již po 39. oblíbeným Orlickým maratonem. Členitý terén dává závodníkům pořádně zabrat a jen těžko najdou místo, kde by si mohli dovolit trochu odpočinku. Ale právě podhorské louky zapadané sněhem a náročnější běžecké tratě jsou to, co závodníky nejvíce láká. Startuje se na trasu 40 km klasicky, či poloviční distance s menším převýšením klasicky i volně. Pro méně zdatné běžkaře je přichystána 10 km trasa.
Královéhradecký kraj | Zimní sporty

Hrad a zámek Staré Hrady zve o pololetních prázdninách děti i dospělé na prohlídku

Pohádkový hrad a zámek Staré Hrady zve děti i dospělé na výlet do pohádky. Nechte se unést atmosférou čarodějné pohádkové prohlídky. Otevřeno je v pátek, sobotu a neděli 3. – 5. 2. 2023 od 10.00 do 17.00 hod. Navštívit můžete hrad a zámek s Dračí královskou komnatou, zámecké pohádkové sklepení, hradní pohádkovu půdu, Zdravosvět a Dračí království nebo čarodějnou Bestyjolu.
Královéhradecký kraj | Zážitky

Běžkařský okruh v Orlickém Záhoří je v provozu

V Orlickém Záhoří na Rychnovsku naleznete 4,5 kilometru dlouhý běžkařský okruh, který je nejdelší osvětlenou tratí pro běžecké lyžování v zemi. Díky nynější sněhové nadílce je okruh všem milovníkům bílé stopy k dispozici. Večerní osvětlení probíhá od denně od setmění do 21 hodin. Běžkování i parkování v aréně je zcela zdarma.
Královéhradecký kraj | Zimní sporty

Špindlerův Mlýn opět hostí světový pohár žen v alpském lyžování

Ve Špindlerově Mlýně se po čtyřech letech opět pojede světový pohár žen v alpském lyžování. Vrcholný závod sezóny proběhne na sjezdovce ve Svatém Petru v sobotu 27. a neděli 28. ledna 2023. Na černé sjezdovce změří své síly světová sjezdařská špička.
Královéhradecký kraj | Zimní sporty