!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Ve vánočním čase se podívejte do Muzea betlémů v Třebechovicích
Ve vánočním čase se podívejte do Muzea betlémů v Třebechovicích
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Ve vánočním čase se podívejte do Muzea betlémů v Třebechovicích

  • Vydáno10. prosince 2021
Třebechovické muzeum betlémů má ve svých sbírkách více než 400 betlémů zhotovených z nejrůznějších materiálů a pocházejících ze všech oblastí České republiky, velmi starých, ale i ze současnosti. Nejcennější a nejobdivovanější doma i ve světě je než 100 let starý unikátní mechanický Proboštův betlém, který má na 2000 vyřezávaných dílů a 350 figurek. Je jediným betlémem prohlášeným národní kulturní památkou (1999), je 6,9 metru dlouhý, 2,2 metru vysoký a z 350 figurek se jich 51 pohybuje a dalších 120 jezdí na několika pásech. Autory betlému jsou lidoví řezbáři Josef Probošt a Josef Kapucián.
Třebechovický betlémProboštův betlém v Třebechovickém muzeu betlémů je jediným betlémem v České republice prohlášeným za národní kulturní památku. Celý betlém včetně mechanismu byl vytvořen ze dřeva před více než sto lety.

Figurky jsou uváděny do pohybu jemným mechanickým systémem. Ústředním motivem jsou jesličky se svatou rodinou a klanícími se pastýři. Na dalších terasách najdete výjevy ze života obyčejných lidí a řemeslníků, kde se autor nechal inspirovat skutečnými postavami z Třebechovic a okolí. Zbývající terasy jsou zaplněny scénkami představujícími biblické výjevy od zvěstování Panně Marii k ukřižování Ježíše Krista až po jeho nanebevstoupení.

BetlémKromě samotných betlémů si v muzeu prohlédnete také expozici Proměny Proboštova betlému, která odhaluje různá tajemství a vývoj nejcennějšího betlému muzea. Přes sto let starý tři tuny vážící celodřevěný betlém, který obdivovala i anglická královna, se skládá z více než dvou tisíc částí. Nedávno podstoupil rozsáhlou rekonstrukci. Celý pohybový mechanismus prošel generální opravou.

Třebechovické muzeum betlémů je otevřeno denně mimo pondělí do 23. 12. denně od 9:00 do 12:00 a 12:30 do 16:30 hodin. Poslední prohlídka se koná v 16:00 hodin. Vstupné stojí 100 korun, senioři a studenti zaplatí 60 Kč. Rodina (2 dospělí a 2 děti) má vstup za 200 Kč.
 

Vánoční čas radosti, 3D betlém a Příběh Třebechovického betlému 

Betlémy z Orlických horV muzeu v současné době uvidíte i zajímavou výstavu Vánoční čas radosti. Ta představuje tradice a pranostiky spojené s adventním časem. Některé si můžete sami vyzkoušet, jiné vás mohou inspirovat a zkusíte je až doma. Kromě tradic přestavíme i různé betlémy ze sbírkového fondu muzea nebo přímo od autorů. Výstavu doplní doprovodný program a dílničky pro děti. Výstava trvá do 6. 2. 2022.

radostiKouzelný svět betlémů připomíná historii stavění betlémů v Čechách, která sahá až do 16.století. Betlémy nejprve zdobily kostely a kaple, později se přesunuly do domácností. Zvyk stavění betlémů je u nás pevně zakořeněn. Přijďte se s historii této krásné tradice podrobně seznámit. Potěšit se z historických i současných betlémů. Mezi nejnovější kousky bude brzy patřit i betlém vytisknutý 3D tiskem. Výstava potrvá až do 6. 11. 2022.

Vloni otevřená expozice Příběh Třebechovického betlému. Je věnovaná vzniku a historii tohoto unikátu. Seznámí vás s tvůrci betlému Josefem Proboštem, řezbářem Josefem Kapuciánem a sekerníkem Josefem Frimlem, který pomohl betlém uvést do pohybu. I návštěvníci si budou moci vyzkoušet rozpohybovat některé exponáty. Přijďte si projít celý příběh vzniku betlému.
Vánoční čas radosti v Třebechovicích pod Orebem

19.11.
6.2.
Vánoční čas radosti v Třebechovicích pod Orebem

Na vánoční čas připravujeme novou výstavu plnou betlémů. Nese název Vánoční čas radosti a představí tradice a pranostiky spojené s adventním časem.

Kouzelný svět betlémů v Třebechovicích pod Orebem

3.12.
6.11.
Kouzelný svět betlémů v Třebechovicích pod Orebem

Potěšit se z historických i současných betlémů. Mezi nejnovější kousky bude brzy patřit i betlém vytisknutý 3D tiskem. Výstava potrvá až do 6. 11. 2022.

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů má ve svých sbírkách více než 400 betlémů zhotovených z nejrůznějších materiálů a pocházejících ze všech oblastí České republiky, velmi starých, ale i ze současnosti. Návštěvník tak může posoudit, do jakých zajímavých forem se ve své historii betlémářství rozvinulo.