Úvod > Aktuality > Ve Valašském muzeu v Rožnově se bude stavět májka

Ve Valašském muzeu v Rožnově se bude stavět májka

Vydáno 30. dubna 2018 Kultura
Tradiční lidová májová slavnost Stavění máje se uskuteční 1. 5. 2018 hodin v areálu Dřevěného městečka ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Všechny milovníky folkloru potěší Valašský soubor písní a tanců Beskyd ze Zubří , který zahraje a zatančí od 14:00 do 16:00. K tanci jsou zváni i návštěvníci. Areály muzea budou otevřeny od 9:00 do 17:00 hodin.
Stavění májeOd května se po zimě otevírá veřejnosti třetí, nejmladší, areál Valašského muzeaMlýnská dolina. Zároveň budou zpřístupněny interiéry největšího areálu – Valašské dědiny. Od května je běžně otevřeno 7 dnů v týdnu (včetně pondělí) od 9:00 do 17:00 hodin. Je možno si koupit kompletní okružní vstupenku do všech areálů muzea. V ceně vstupenek do jednotlivých areálů jsou zdarma vstupy na výstavy v objektu Sušák.
Vstupné do všech areálů přijde dospělého na 200 korun, rodina zaplatí 400 Kč.

Od 1. května do konce září je rovněž možný plynulý průchod přes areál Valašské dědiny na nedalekou Jurkovičovu rozhlednu na Karlově kopci, která je ve správě města Rožnov pod Radhoštěm.
 

Ukradnout a nenechat si ukrást

Staveni-maje_1-5-2015_IMG_4232.jpgStavění májek, podobně jako předchozí pálení čarodějnic náleží k dávným tradicím předkřesťanského světa. Jejich význam lze s největší pravděpodobností spatřovat v skryté symbolice jara – znamení růstu, plodnosti, snad i také daru či oběti na usmířenou.

Ve valašských obcích se dodnes udržují slavnosti stavění a kácení májů. V živé tradici se dnes setkáte ještě s máji obecními, společnými pro celou vesnici – uprostřed návsi, před domem starosty či poblíž hospody. Tyto vysoké máje připravovala všechna mládež a mladí ženatí mužové v předvečer svátku svatých Filipa a Jakuba (ve starém kalendáři 1. května).

Valašské muzeum stavění májeV panském nebo obecním lese se ukradl vysoký smrk či jedle (krádeži se připisoval obřadní význam), kmen se odkornil a nadpatíl makovicou - borovicovým nebo smrkovým vrškem, ozdobeným pestrými stuhami, barevnými šátky a věnci. Do vrcholku se umístil praporek červené barvy, pod něj se zavěsily tři až čtyři lahve s kořalkou. Čím vyšší májka, tím lépe. Náleželo ke cti každé obce, aby máj zůstal stát až do svatodušních svátků, respektive alespoň do prvomájového rána. Dodnes se totiž na dědinách s ostudou vzpomíná, kdy chlapi ze sousední vesnice takový máj přišli ukrást či podetnout. A tak se původní noční bdění a hlídkování v současnosti stalo příležitostí k nejrůznějším nočním veselicím.

Máj ve Valašském muzeu tento rok postaví Valašský soubor písní a tanců Beskyd ze Zubří.
Jurkovičova rozhledna v Rožnově pod Radhoštěm

Jurkovičova rozhledna v Rožnově pod Radhoštěm

Unikátní Jurkovičova rozhledna byla postavena na Karlově kopci v Rožnově pod Radhoštěm podle plánů architekta Dušana Jurkoviče, nad Valašskou dědinou Valašského muzea v přírodě.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm - Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm - Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Stavění máje v Rožnově pod Radhoštěm

Stavění máje v Rožnově pod Radhoštěm

Tradiční lidová májová slavnost konající se v areálu Dřevěného městečka muzea. Areály muzea jsou otevřeny od 9:00 do 17:00. Máj ve Valašském muzeu tento rok postaví Valašský soubor písní a tanců Beskyd ze Zubří.

Další aktuality

8.12.
2018
Znáte mechanický betlém v Horní Lidči?

Znáte mechanický betlém v Horní Lidči?

Východní Morava | Kultura
23.11.
2018
Zlín Design Weekend odstartuje o víkendu

Zlín Design Weekend odstartuje o víkendu

Východní Morava | Kultura