ÚvodAktualityVe Strahovském klášteře si prohlédnete byzantské ikony
Kultura

Ve Strahovském klášteře si prohlédnete byzantské ikony

  • 11. března 2015
V pražském Strahovském klášteře proběhne od 18. března do 24. května 2015 výstava byzantských a řeckých ikon, unikátní svým obsahem i rozsahem. Praha ani Česká republika dosud nehostila tak rozsáhlý a tak reprezentativní soubor těchto církevních děl.
Ruská ikonaVýstava na Strahově pochází ze sbírek Muzea ruské ikony v Moskvě i Národní galerie v Praze. Svým námětem propojí výstava dva kulturní okruhy, jež vzešly z antického dědictví, v němž nejen Evropa vidí své kulturní, ale hlavně umělecké kořeny.

Mezi nejcennější vystavené objekty budou patřit procesní kříže pocházející z IX. – XII. století, enkolpia (ostatkové kříže), stejně jako prvky chrámového osvětlení zejména svícny, lampy, a dodnes užívaná svítidla jako je kupříkladu choros či polykandelon. Doplní je mimo jiné drobná litá plastika spolu s dalšími liturgickými předměty.
 
byzantské ikonyDůležité milníky vývoje křesťanského světového názoru středověku representuje na 30 významných post byzantských a řeckých ikon z moskevských a pražských sbírek. Je tu několik mistrovských děl vytvořených v XV. – XVI. století v předních krétských dílnách, kde sídlila silná řecká komunita, z níž vzešel i světoznámý mistr El Greco. Výběr zahrnuje díla reprezentující hlavní linie vývoje ikonopisu i oblastí, v nichž byla činná úzce specializovaná umělecká centra zabývající se ikonomalbou. Naleznete zde příklady přísného, až rigidního výtvarného jazyka ikon respektujících staré vzory a byzantský kánon, kde byla přílišná umělcova invence nežádoucí i příklady děl vytvořených v duchu uvolněnější západní výtvarné tradice, v některých případech přejímající i novou ikonografii či kompoziční vzory.
 
Výstava v Klenotnici Strahovské obrazárny přímo navazuje na její bohatou kolekci evropského umění daného období. V období katolických i pravoslavných Velikonoc přináší další pohled na kulturní tradice a zdroje. Prostředí strahovského konventu dodává expozici další duchovní rozměr. Zájemcům je výstava přístupná denně od 10 do 11:30 a  od 12 do 17 hodin. Vstupné pro dospělou osobu je 120 korun.
Strahovský klášter s historickou knihovnou Kultura

Strahovský klášter s historickou knihovnou

Strahovský klášter je nejstarší premonstrátský klášter v Čechách, založený roku 1140, a jedna z nejvýznamnějších architektonických památek České republiky. Součástí kláštera je slavná Strahovská knihovna a obrazárna.

Další aktuality

Kam zajít v Praze do letního kina?

Letní Praha nabízí spoustu možností, kam zajít na zajímavé filmy promítané pod širým nebem. Vyrazit můžete do letního kina u Cross Clubu, do botanické zahrady, na Pragovce, na terasu DOXu nebo na břeh Vltavy, kde si kromě filmového zážitku vychutnáte také příjemnou atmosféru.
23. červenec 2024 6:50
Kultura, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.7. – 28.7.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Zapomenutá řemesla na Kačině, Svatojakubské pouťové veselí, Retro vlakem do pivovaru Clock v Potštejně, Lé(to)Market, Sraz veteránů v Kostelci nad Černými lesy. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
22. červenec 2024 7:01
Zážitky, Praha

Na vinici sv. Kláry v Praze se opět urodilo: Trojská botanická zahrada představuje vína ročníku 2023

Návštěvníci Botanické zahrady v Troji sem nemíří jenom kvůli rozkvetlým záhonům a přehlídce vzácných rostlin, ale i za vínem. V současné době si už mohou vychutnat vína ročníku 2023 z produkce Vinice sv. Kláry. Ta se rozkládá na jižních svazích Trojské kotliny, které poskytují jedinečné podmínky pro pěstování vinné révy. Poslední ročník nabízí dvě bílá odrůdová vína, dvě oblíbená cuvée a také růžové odrůdové víno. Ve speciální edici je doplňují dvě odrůdová bílá vína, která zrála na dubovém sudu po dobu jednoho roku, a nechybí červené víno – Rulandské modré ročníku 2021. V nabídce jsou i šumivá vína, bílý Ryzlink rýnský, brut nature a rosé Rulandské modré, brut nature.
21. červenec 2024 15:00
Gurmánská turistika, Praha

Věda a historie není nuda: jak se před 100 lety dařilo turistům, vodákům, olympionikům a dalším sportovcům

Jakým sportům se věnovali naši pradědečkové a prababičky, případně dědečkové a babičky za první republiky? Které sportovní odvětví prožívalo zlatý věk a co naopak bylo teprve v plenkách? A jak na tom byli Češi na Olympijských hrách? Všechny tyto informace vám dnes zodpoví portál Kudy z nudy a navíc vás možná naláká na turistický výlet – jen tak, pro radost z pohybu.
20. červenec 2024 21:06
Letní sporty, Praha

Užijte si večerní prohlídky a speciální jízdu setmělou Zoo Praha

Dopřejte si unikátní zážitek v pražské zoologické zahradě. Mezi zážitkovými programy, které Zoo Praha nabízí, naleznete nejen poutavé večerní prohlídky s průvodcem, ale také dobrodružnou jízdu setmělým areálem zahrady. Poznejte jedinečné večerní kouzlo zoologické zahrady.
20. červenec 2024 15:00
Příroda, Praha

Pilsner Urquell v Praze: za příběhem piva do zážitkové expozice The Original Beer Experience

Praha je známá pro svou bohatou historii a kulturní život, každým rokem ji proto navštěvují turisté z celého světa. Jednou z nejoblíbenějších atrakcí se stala také zážitková expozice v Praze Pilsner Urquell: The Original Beer Experience, která se nachází v historické budově přímo na Václavském náměstí. Tato jedinečná interaktivní expozice otevřená v roce 2023 návštěvníkům přibližuje příběh českého zlatého dědictví – slavného plzeňského ležáku. Zájemci se mohou těšit na nejmodernější technologie i jedinečnou atmosféru.
20. červenec 2024 12:00
Zážitky, Praha

Vyrobte si papír v Zoo Praha ze sloního trusu!

V pražské zoologické zahradě se můžete zúčastnit neobvyklého zážitku – výroby papíru ze sloního trusu. K využití neobvyklé ingredience si pražské zoologická zahrada vzala až ze Srí Lanky a podařilo se jí zvládnout také náročný technologický výrobní postup. Nenápadná dílna stojí přímo v areálu zahrady, kde si zájemci mohou originální výrobu papíru vyzkoušet na vlastní kůži.
18. červenec 2024 18:00
Zážitky, Praha

Z Prahy všemi směry: metrem do lesa

Do lesů v Praze a jejím okolí se dá vyrazit pěšky, tramvají i metrem – na houby, na výlet s dětmi anebo jen tak, objevovat neznámá místa, kde jste ještě nebyli. Hlavní výhody? Takové procházky budou plné zážitků, nezaberou celý den, a protože při nich využijete hromadnou dopravu, budou také levné.
18. červenec 2024 9:48
Příroda, Praha