Úvod > Aktuality > Ve Strahovském klášteře se nově podíváte do klenotnice
Ve Strahovském klášteře se nově podíváte do klenotnice
">
Památky

Ve Strahovském klášteře se nově podíváte do klenotnice

  • Vydáno2. února 2017
Od 1. února se v prostorách Strahovského kláštera otevřela všem zájemcům stálá expozice Klenotnice. Představuje téměř stovku předmětů ze sbírek uměleckého řemesla, převážně liturgického charakteru. Expozice zahrnuje monstrance, kalichy či relikviáře od středověku po počátek dvacátého století, ale také bohatě zdobené liturgické oděvy.
Strahovský klášterVelká část vystavených předmětů Strahovského kláštera v expozici Klenotnice vznikala přímo na objednávku premonstrátského řádu nebo se do jeho majetku dostala koupí či darem. Mezi umělecky nejcennější se řadí relikviářové desky z přelomu 13. a 14. století, jež byly zhotoveny pro Svatojiřský klášter na Pražském hradě a na Strahov se dostaly po josefínských reformách. Vedle vynikajících ukázek české produkce práce zlatníků zde najdete řadu unikátních předmětů širší evropské provenience, a to včetně ukázek výrobců liturgických textilií.
 
S prostředím kláštera, vybavením konventního kostela či sběratelskou činností opatů jsou v expozici prezentována také další cenná díla, mezi něž patří kupříkladu reliéfní štíty na rakve či medaile, vydávané klášterem při slavnostních příležitostech. Expozice zachycuje nejen vývoj ale i praktickou funkci vystavených předmětů – dozvíte se tak, k čemu byly používány. Součástí expozice jsou také dvě videa.
 
Klášter je otevřen denně od 09:00 do 12:00 a od 13:00 do 17:00 hodin. Vstupné se pohybuje okolo sta korun.
Strahovský klášter s historickou knihovnou

Strahovský klášter s historickou knihovnou

Strahovský klášter je nejstarší premonstrátský klášter v Čechách, založený roku 1140, a jedna z nejvýznamnějších architektonických památek České republiky. Součástí kláštera je slavná Strahovská knihovna a obrazárna.

Knihovna Strahovského kláštera – druhá nejstarší církevní knihovna v Čechách

Knihovna Strahovského kláštera – druhá nejstarší církevní knihovna v Čechách

Knihovna kláštera premonstrátů na Strahově je jednou z nejcennějších a nejlépe zachovaných historických knihoven, sbírky čítají téměř na 300 000 svazků. Dělí se na dva sály – klasicistní filosofický a barokní teologický.