Úvod > Aktuality > Ve státních lesích u Rožnova pod Radhoštěm se začalo těžit dříví pro Libušín
Ve státních lesích u Rožnova pod Radhoštěm se začalo těžit dříví pro Libušín
">
Památky

Ve státních lesích u Rožnova pod Radhoštěm se začalo těžit dříví pro Libušín

  • Vydáno17. listopadu 2016
V Prostřední Bečvě na Vsetínsku lesníci zahájili lesníci 15. listopadu těžbu stromů určených na obnovu vyhořelé chaty Libušín na Pustevnách. Asi 360 metrů krychlových jedlové a smrkové kulatiny darují Lesy ČR Valašskému muzeu v přírodě, které je správcem Libušína.
Práce kůň a člověkUž při původní stavbě Libušína použil architekt Dušan Jurkovič dřevo ze stromů, které rostly v blízkém okolí. Proto byla pro těžbu dříví použitého na obnovu této národní kulturní památky vybrána místní lokalita v kněhyňských lesích, tedy asi 700 metrů nad mořem. Státní les, ve kterém se těží, spravuje podnik Lesy České republiky. Kácení předcházelo vytipování vhodných porostů tak, aby poskytovaly dřevní hmotu odpovídající požadavkům projektu. Lesníci vybrali nejkvalitnější dříví, bez hnilob, poškození hmyzem či dřevokazných hub.

Těžit se bude do poloviny prosince. Na dostupném místě se dřevo dále přeloží na přepravní techniku. Poté bude převezeno do technického zázemí zhotovitele stavby v Bystřičce, vzdálené od Libušína 40 kilometrů.

Libušín, který před dvěma lety vyhořel, byl v Beskydech postaven v roce 1899 podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče. Sloužil jako restaurace v místě vyhledávaném turisty a lyžaři. Muzeum se po požáru rozhodlo pro vědeckou rekonstrukci objektu, obnova začala letos v létě, hotová by měla být do tří let.
Pustevny – útulny Libušín a Maměnka

Pustevny – útulny Libušín a Maměnka

V blízkosti horní stanice lanovky z Trojanovic na Pustevny stojí malebná horská chalupa Maměnka, Libušín byl v březnu 2014 zničen požárem, po dlouhé rekonstrukci se otevřel v červenci 2020. Objekty navrhnul architekt Dušan Jurkovič ve stylu lidové architektury Valašska a Kysuce.