Úvod > Aktuality > Ve Slavonicích si užijete skvělé letní dny
Kultura

Ve Slavonicích si užijete skvělé letní dny

  • Vydáno17. července 2020
Malebné město na pomezí Čech, Moravy a Rakouska proslavily překrásné renesanční měšťanské domy s bohatě zdobenými štíty, pitoreskní systém podzemních chodeb a řada zajímavostí v okolí. Pokud se do tohoto koutu jižních Čech chystáte na dovolenou, určitě byste neměli Slavonice minout. Vždyť právě toto město se stalo vítězem ankety portálu Kudy z nudy o Nejkrásnější historické město!

Slavonice – vítěz ankety Kudy z nudy o nejkrásnější historické město

slavoniceRenesanční měšťanské domy zdobené psaníčkovými sgrafity i složitými figurálními scénami, které lemují dvě náměstí v centru města, doplňuje část dochovaných hradeb s několika baštami na východní a severní straně Slavonic a dvě brány, Jemnická a Dačická. Snad právě renesanční ráz Slavonic vyzdvihl toto malebné jihočeské město na vrchol ankety portálu Kudy z nudy o Nejkrásnější historické město.

Ocenění Historické město roku je odměnou za péči o památky. Tradičním pořadatelem soutěže je Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska ve spolupráci s Ministerstvem kultury a Ministerstvem pro místní rozvoj. Portál Kudy z nudy svým čtenářům nabídl všech 10 vítězů za uplynulých 10 let pořádání této soutěže a právě Slavonice obdržely na Kudy z nudy nejvíce hlasů. V soutěži o nejkrásnější historické město zvítězily roku 2017.
 

Renesanční perla na pomezí

slavoniceSlavonice jsou malé město na pomezí Čech, Moravy a Rakouska spadající do Jihočeského kraje. Díky svým renesančním památkám se staly kandidátem na zápis na seznam UNESCO. Největšího rozkvětu dosáhly v 16. století, v době vrcholné renesance, kdy město protínala obchodní cesta Praha – Vídeň. Po jejím zániku se dostalo město na tři sta let mimo historické dění, což přispělo k zachování jedinečného téměř kompletního souboru renesančních domů, které v této skladbě nemají ve světě obdoby. Najdeme zde ornamentální i figurální sgrafito (výjevy s bible, osobnosti renesance, obyčejné výjevy ), sklípkové klenby v mázhauzech, interiéry plné fresek, nádherné kamenické prvky.

slavonické podzemíSamostatnou kapitolou ve výčtu slavonických zajímavostí je Slavonické podzemí. Podzemní systém chodeb začal vznikat nejspíše ve 13. století. Sloužil k odvodnění suterénů, ale v případě ohrožení i jako záchranná komunikace. V průběhu řady let vznikla soustava až dvoupatrových sklepení.

Město nabízí turistům skvělé zázemí pro rekreaci. Z téměř 500 lůžek v hotelech, pensionech a ubytovnách, si lze vybrat i ubytování v renesančních interiérech. Nabízí ale i designovou lahůdku – hotel Besídka patřící členům divadla Sklep. Okolí je protkáno množstvím turistických a cyklistických tras, které vedou po stezkách, kam řadu let lidská noha příliš nevkročila.
 

Kam na výlet v okolí Slavonic

PfaffenschlagJeště ve městě si můžete prohlédnout v místním Městském muzeu expozici o zaniklé středověké osadě Pfaffenschlag, které se přezdívá česká Troja. Tato archeologická lokalita evropského významu se nachází asi 3 km od Slavonic u silnice směrem na Stálkov. Místo je volně přístupné a jeho návštěva určitě stojí za to! Když si mezi odkryté kamenné základy budov na chvíli sednete a zavřete oči, možná si dokážete představit každodenní život ve Farářově vesnici předtím, než byla snad v roce 1423 srovnána se zemí.

Slavonice se staly inspirací a domovem mnoha umělců. Asi 4 km jihozápadně od Slavonic naleznete osadu Maříž s dílnou na výrobu originální keramiky. Zruční a kreativní návštěvníci si zde mohou dokonce namalovat svůj hrnek.

pohádkový les slavoniceDěti určitě potěší Cesta pohádkovým lesem. Turistická trasa pro nejmenší se nachází cca 2 km od centra města v lese Strážný vrch. Trasa má celkem tři stupně obtížnosti – bronzová stezka pro mrňata a skřítky (1,8 km, 4 stanoviště ), stříbrná stezka pro zdatné poutníky (2,5 km, 6 stanovišť) a zlatá stezka pro válečníky a princezny bojovnice (4 km, 8 stanovišť). Pokud děti splní všechny úkoly, čeká na ně po návratu v Turistickém informačním centru odměna.
 

Pevnost z románských časů i ze 20. století

Hrad LandštejnMilovníci historie mohou zavítat do 3 km vzdáleného Pevnostního areálu Slavonice. Tvoří jej protipěchotní a protitankové překážky a devět rekonstruovaných objekty lehkého opevnění vz. 37. Běžně jsou přístupné dva bunkry, plně vybavené a vyzbrojené z období mobilizace v září 1938. Po všech objektech areálu vás provede naučná stezka doplněná informačními tabulemi.

Asi 12 km daleko od Slavonic se nachází románský hrad Landštejn. Při prohlídce hradního areálu můžete obdivovat ukázky rané hradní architektury, která patří v českých zemích k nejpozoruhodnějším. Vystoupat lze také na vyhlídkovou věž, odkud se vám naskytne nádherný výhled na široké okolí.
Cesta pohádkovým lesem u Slavonic – turistická trasa pro děti

Cesta pohádkovým lesem u Slavonic – turistická trasa pro děti

Turistická trasa pro děti se nachází cca 2 km od centra města v lese Strážný vrch. V Turistickém informačním centru si můžete koupit průvodce s mapou stezky a s vyznačenými úkoly v jednotlivých zastaveních. Pokud děti všechny úkoly splní, čeká je zde po návratu odměna.

Pevnostní areál Slavonice

Pevnostní areál Slavonice

Asi 3 km od Slavonic naleznete v lese směrem k Stálkovu Pevnostní areálu Slavonice s naučnou stezkou. Tvoří jej protipěchotní a protitankové překážky a devět rekonstruovaných objekty lehkého opevnění vz. 37. Běžně jsou přístupné dva bunkry, plně vybavené a vyzbrojené.

Hrad Landštejn – unikátní hrad z doby románské

Hrad Landštejn – unikátní hrad z doby románské

Při prohlídce areálu dnešní zříceniny hradu Landštejn můžete obdivovat ukázky rané hradní architektury, která patří v českých zemích k nejpozoruhodnějším. Vystoupat lze také na vyhlídkovou věž, odkud se vám naskytne nádherný výhled na široké okolí.

Cyklostezka Thayarunde – ze Slavonic do Rakouska

Cyklostezka Thayarunde – ze Slavonic do Rakouska

Celá cyklostezka Thayarunde měří celkem 111 km, přičemž 50 km je po asfaltových cestách po bývalých železničních tratích a 61 km vede po málo frekventovaných silnicích. Úsek mezi Slavonicemi a rakouským Dobersbergem vede po bývalé železniční trati a má 13 km.

Skalní město Stálkov v České Kanadě

Skalní město Stálkov v České Kanadě

Stálkov je malá víska nedaleko Slavonic. V blízkém okolí obce se nachází jednak řada skalních útvarů. Větším seskupením skalek a balvanů zde vzniklo menší skalní město.

Muzeum samorostů ve Slavonicích

Muzeum samorostů ve Slavonicích

Město Slavonice nabízí kromě pozoruhodných památek také jeden unikát, který nemá zatím u nás a asi ani ve světě obdoby. Na okraji města se nachází kuriózní muzeum samorostů, které vlastníma rukama a s pomocí přírody vybudoval za čtyřicet let pan Karel Tůma.

Graselovy stezky – vydejte se do míst, kde loupil „grázl“ Johann Georg Grasel

Graselovy stezky – vydejte se do míst, kde loupil „grázl“ Johann Georg Grasel

Graselovy stezky vedou po obou stranách česko – rakouské hranice, územím mezi jihočeskou Novou Bystřicí a jihomoravskými Novými Syrovicemi, místy, kde loupil a skrýval se Johann Georg Grasel. Ještě jako mladík se tento syn žebračky a rasa stal vůdcem loupežné bandy, které se obával celý kraj.

Dílna malování na keramiku v Maříži

Dílna malování na keramiku v Maříži

Na návštěvě Maříže se dobře najíte, namalujete si vlastní keramiku nebo nakoupíte originální autorské kousky. Zatímco budou vaše ruce tvořit, hlava si odpočine. Pracujeme s ručně vyráběnou keramikou a pravými barevnými glazurami.

Přírodní park Česká Kanada

Přírodní park Česká Kanada

Českou Kanadou je nazývána příhraniční oblast mezi městy Slavonice, Nová Bystřice a Kunžak. Její rozloha činí cca 250 km². Přírodní park Česká Kanada zde byl vyhlášen roku 1994.

Podzemí ve Slavonicích – adrenalin pro milovníky podzemí

Podzemí ve Slavonicích – adrenalin pro milovníky podzemí

Slavonické podzemí je jednou z nejstarších částí města a pravděpodobně souvisí s gotickou zástavbou z 13. století. Podzemní kobky zasahují až pod náměstí, což napovídá tomu, že původní náměstí bylo menší, obestavěné většinou dřevěnými domy.

Hotel Besídka Slavonice – designová lahůdka

Hotel Besídka Slavonice – designová lahůdka

Legendární dům členů divadla Sklep. Náhodně svého času objevený renesanční dům uprostřed Slavonic, kterému pražská skupinka intelektuálů vdechla nový život a zároveň s ním svázala své životy. Pro svou krásu a dovednost předků, jsou Slavonice cílem mnoha obdivovatelů.

Českou Kanadou na kole

Českou Kanadou na kole

Prožijte nezapomenutelné zážitky při cyklistických nebo pěších výletech po jednom z nejkrásnějších míst v republice – České Kanadě.

Česká Trója – zaniklá středověká osada Pfaffenschlag

Česká Trója – zaniklá středověká osada Pfaffenschlag

V lese mezi Slavonicemi a Starým Městem pod Landštejnem byly objeveny a odkryty zbytky středověké vesnice Pfaffenschlag, které jsou volně přístupné po červené značce ze Slavonic nebo 200 metrů dlouhou cestou ze silnice Slavonice – Stálkov.

Městská věž ve Slavonicích

Městská věž ve Slavonicích

Přesně 176 schodů musí návštěvníci překonat, aby si mohli vychutnat pohled z vyhlídkové věže farního kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Slavonicích.

Návštěvnické centrum Graselových stezek

Návštěvnické centrum Graselových stezek

Služby Návštěvnického centra Graselových stezek fungují celoročně! Najdete jej v nově otevřeném Spolkovém domě ve Slavonicích.

Městská památková rezervace Slavonice

Městská památková rezervace Slavonice

Malebné město Slavonice na pomezí Čech, Moravy a Rakouska proslavily překrásné renesanční památky. Okouzlí vás především řady renesančních měšťanských domů s bohatě zdobenými štíty, psaníčkovými nebo figurálními sgrafity, které lemují dvě náměstí v centru města.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihočeském kraji

Je vám bližší dovolená v pěkném kempu u vody než v luxusním hotelu či penzionu? Pak se vám budou jistě hodit tipy portálu Kudy z nudy na letní ubytování v jihočeských kempech. Na výběr máme kempy u Lipna, na březích rybníků, v blízkosti krásného Českého Krumlova anebo přírodní kempy, které ocení hlavně vodáci. Letošní kempování si na jihu Čech užijete.
Jihočeský kraj | Ubytování

Rybáři pozor, blíží se pstruhová sezóna!

Také patříte k "tichým bláznům", kteří hodiny a hodiny vysedávají u vody s prutem, podběrákem a myšlenkami na tu nejlepší návnadu, které žádná ryba neodolá? Pak si začněte chystat nádobíčko, protože pstruhová sezóna se blíží. Tak jako každý rok začne pstruhová sezóna už 16. dubna.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Správa šumavského parku chystá toulání divočinou 2024 – poznejte Městišťské rokle, Hadí vrch či okolí Černého jezera

Přes 100 výprav s průvodcem na 34 různých trasách pro opravdové zájemce poznávání šumavské divočiny, chystá letos Správa NP a CHKO Šumava v rámci programu Průvodci divočinou. Letos pořádá tyto výpravy již pošestnácté. Většina tras je jednodenních a vede do neznačených nebo jindy nepřístupných oblastí národního parku. Desítka tras je ale extrémě náročná a vede po české i bavorské straně Šumavy. Mají označení XL a zaberou celé dva dny. Na výpravy je nutné se vždy předem registrovat, registrace se spouští v úterý 15. května 2024.
Jihočeský kraj | Příroda

Národní park Šumava zpřístupní dosud zakázané kouty šumavské přírody

Máte rádi šumavskou přírodu a jste v Národním parku Šumava častými hosty? Pokud ano, určitě oceníte, že Správa Národního parku Šumava připravuje otevření míst, která byla doposud turistům nepřístupná. Jedná se například o vrchol Antýglu, Žďárské slatě anebo dosud uzavřenou lokalitu mezi Kvildou a Strážným.
Jihočeský kraj | Příroda

Vodáci otevřou řeku Vltavu pro sezónu 2024

V sobotu 13. dubna 2024 zahájí vodáckou sezónu na Vltavě tradiční akce Odemykání Vltavy. Odemykat se bude jízdou z Českého Krumlova do Zlaté Koruny. Pořadatelé lákají na zábavný program, ve kterém nebude chybět ani vltavský vodník se svou ženou.
Jihočeský kraj | Letní sporty

10 tipů, kde si zahrajete adventure minigolf

Klasický minigolf už vás nebaví? Co vyzkoušet adventure, čili dobrodružný golf? Ten je zmenšeninou skutečného golfu. Je plný překážek, které tvoří terénní nerovnosti, boule, písečné bunkry a vodní pasti stejně jako u klasického golfu. Mrkněte na tipy portálu Kudy z nudy a užijte si zábavu s přáteli či rodinou.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Nejen pro holky a holčičky: tvořivé výlety s čokoládou a marcipánem

Také milujete čokoládu i marcipán a mohli byste je mlsat nekonečně dlouho a ve všech podobách? Tak se s portálem Kudy z nudy pojďte podívat tam, kde se dá s čokoládou hrát. Zastavíme se v čokoládových dílnách, muzeích a expozicích. Můžete si vybrat, zda se budete jen dívat, nebo si sami vytvoříte sladké mlsání. Stačí si vybrat.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika

Květy amarylisů vyzdobí zámek v Třeboni

Jaro přichází na zámek v Třeboni již tradičně spolu s výstavou květin amarylis. Ve dnech 6. až 21. dubna 2024 budou prohlídky zámku doprovázené oblíbenou výstavou květin. Výstava bude přístupná denně, mimo pondělí.
Jihočeský kraj | Kultura