Úvod > Aktuality > Ve Slaném se rozezní jazz
Ve Slaném se rozezní jazz
"> ">

Ve Slaném se rozezní jazz

Vydáno 14. listopadu 2018 Kultura
Ve Slaném letos proběhne od 16. do 18. listopadu 2018 již padesátý druhý ročník mezinárodního festivalu Slánské Jazzové Dny. Během něj se představí špičkoví muzikanti od nás i ze zahraničí.
JazzSlánské jazzové dny jsou jedním z nejstarších jazzových festivalů ve střední Evropě, na nichž se představuje domácí i zahraniční jazzová špička. V Městském centru Grand nejprve v pátek 16. listopadu v 18:30 rozezní přísálí nadějná saxofonistka Silva Šírová se svým sextetem sestavený z řad absolventů a studentů VOŠ při Konzervatoři Jaroslava Ježka. Hlavní večer ve velkém sále otevře stálice české tradičně jazzové scény – pětice J. J. Jazzmen s hostující zpěvačkou Barborou Vágnerovou. Tribute2Headhunters je poctou geniálnímu pianistovi, skladateli a průkopníkovi syntezátorů Herbiemu Hancockovi. Po dlouhých letech ve Slaném vystoupí znovuzrozený Contraband Jazz Orchestra. Páteční program v přísálí uzavře Five Rivers Blues Band.


Nabitý jazzový program o víkendu

JazzSobotní jazzový den 17. listopadu zahájí od 14:30 ve slánském muzeu česko-polské duo Tara Fuki. Před koncertem doporučujeme v muzejní budově navštívit také výstavy věnované snímkům z 1. světové války a Kamilu Lhotákovi. V 18:30 odstartuje večerní program v Grandu. V přísálí nejprve zahraje instrumentální „no bass“ trio Ploy využívající vedle kytary, kláves a bicích též moderní samply a smyčky. Na řadu přijde také kvintet Jaromíra Honzáka, který přijíždí s loňským, českým Andělem oceněným albem Early Music. První zahraniční hvězdou večera bude Benny Lackner, skvělý hráč na piano a klávesy. Program festivalu vyvrcholí vystoupením renomovaného slovenského AMC Tria Unit (jde o sexteto) s hostujícím americkým saxofonistou Michaelem „Patchesem“ Stewartem, představitelem současného jazzového projevu s přesahy do jiných žánrů. Tečkami za sobotním večerem budou koncerty kapel Kill the Dandies! a The Spermbankers. První jmenovaní loni vydali své dosud poslední album, které sklidilo úspěch u fanoušků i kritiků a ohlásilo obrat v tvorbě kapely.

Kel do NascimentoZávěrečný koncert festivalu proběhne v neděli 18. listopadu tentokrát v pivnici stylové slánské pivovarské restaurace Továrna. V 14:30 zde vystoupí brazilská zpěvačka a kytaristka Kel do Nascimento s doprovodnou českou kapelou. Těšte se na svébytnou fúzi brazilské hudby, jazzu a chytré elektroniky.

Vstupenky na festival jsou v prodeji od začátku listopadu v pokladně Městského kina a obchodu Hippostar ve Slaném.

 
Vlastivědné muzeum v Slaném

Vlastivědné muzeum v Slaném

Muzeum v Slaném bylo založeno v roce 1885. V roce 1940 trvale zakotvilo v této budově. Od počátků bylo budováno jako vlastivědné. Převážily v něm sbírky archeologické, historické a národopisné.