Úvod > Aktuality > Ve městech a obcích pod Beskydami se rozsvítí vánoční stromy
Ve mestech a obcích pod Beskydami se rozsvítí vánocní stromy
Kultura

Ve městech a obcích pod Beskydami se rozsvítí vánoční stromy

  • Vydáno27. listopadu 2013
Vánoce se nezadržitelně blíží a města a obce v turistické oblasti Beskydy-Valašsko opět po roce ozdobí vánoční stromy. Zvláštní předvánoční atmosféru tak ucítíte například ve Štramberku, Frýdku-Místku, Frenštátě pod Radhoštěm či v Novém Jičíně.
OzdobaJeden ze symbolů Vánoc nemá v Česku dlouhou tradici. Poprvé jej postavil pro své přátele v roce 1812 ředitel Stavovského divadla Jan Karel Liebich na svém libeňském zámečku. Nový zvyk se začal prosazovat je pozvolna – až ve 40. letech 19. století v bohatých pražských rodinách. Na náměstí ve městech se často umísťují velké vánoční stromy. Poprvé byl Strom republiky postaven na brněnském náměstí Svobody spisovatelem Rudolfem Těsnohlídkem. Pohnula ho k tomu událost, kdy s přáteli nalezli v zimě, v roce 1919, v bílovickém lese, prochladlé děvčátko. Tento prožitek ho zasáhl natolik, že se o vánocích v roce 1924 rozhodl vztyčit na náměstí strom, a pod ním uspořádat sbírku na pomoc všem opuštěným dětem. Jedním z nejslavnějších českých vánočních stromů byl 24 metrů vysoký smrk z Beskyd, který ozdobil o Vánocích 1999 vatikánské Svatopetrské náměstí.

Vánoční časA kde vyrostou a slavnostně rozsvítí letošní vánoční stromy? Již 27. listopadu rozsvítí vánoční strom jako první ve Štramberku v rámci akce Předadventní koledování aneb Vánoce buďte vítány. Součástí programu bude slavnostní rozsvícení vánočního stromečku a vánočního osvětlení štramberského náměstí, vánoční jarmark na náměstí a v kulturním domě.

Ve většině měst a obcích v turistické oblasti Beskydy-Valašsko plánují rozsvítit vánoční strom v pátek 29. listopadu. Mezi tyto města patří Frýdek-Místek. Toto dvojměstí bude mít i letos dva stromy, a to na náměstí Svobody v Místku a na Zámeckém náměstí ve Frýdku. Letos to budou jedle, které budou ukotveny v pondělí 25. listopadu. Vánoční výzdoba ve městě se slavnostně rozzáří v již zmíněný pátek 29. listopadu, kdy bude zahájen „Advent ve městě" a v podvečer se uskuteční jedna z jeho největších akcí „Rozsvícení Vánočního stromu" s hlavním hostem Ewou Farnou.

SvařákV tento den rozsvítí vánoční strom také ve Frenštátě pod Radhoštěm. Již od rána 9:00 hodin na všechny návštěvníky bude čekat Adventní farmářský trh, kde si budete moci zakoupit vánoční zboží či lidové výrobky. V 15:00 hodin začne program k rozsvěcování vánočního stromu a v 17.00 hodin přijde na náměstí Mikuláš, slavnostně rozsvítí vánoční strom a doprovázející čertíci ukáží svůj rej. Těšit se můžete také na mikulášskou nadílku pod vánočním stromem a na starostovský svařák, který se bude podávat zdarma.

V Novém Jičíně se vánoční strom rozsvítí ve čtvrtek 5. prosince v 17 hodin v rámci Dne s Mikulášem. Od rána bude na Masarykově náměstí probíhat program pro děti plný her, písniček, sněhuláků, andělů a čertíků. Děti mohou posílat přání Ježíškovi, na náměstí bude fungovat andělská pošta. Novojičínské náměstí letos ozdobí 12 metrů vysoká jedle, kterou městu věnovala obyvatelka ze Straníku.

Také menší města obce připravují zábavná odpoledne. V pátek 29. listopadu již v 10.00 hodin připravili ve Vratimově vánoční jarmark a odpoledne program s rozsvícením vánočního stromu. Budou se zde pouštět balónky s přáníčky, zazpívá gospel, připravena bude také ohňová show a ohňostroj. Na závěr se bude v místním kině promítat animovaná rodinná komedie Legendární parta. O první adventní neděli, tj. 1. prosince, pořádá obec Bílá od 15.00 hodin Zpívání u vánočního stromu, které se bude konat u vánočního stromu na parkovišti před hotelem Pokrok. Na závěr programu děti z mateřské školy slavnostně rozsvítí „Vánoční strom“ a vánoční osvětlení v obci. Ve čtvrtek 5. prosince se rozsvítí vánoční strom také ve Frýdlantu nad Ostravicí. Již ve 14.00 hodin se otevře Mikulášský jarmark a posléze v 16.30 hodin začne hlavní program, v jehož průběhu vystoupí třeba Lašánek, Chasa a chasička a spousta dalších.
Stavovské divadlo v Praze

Stavovské divadlo v Praze

Stavovské divadlo je jednou z nejkrásnějších historických divadelních staveb v Evropě. Jeho historie je nerozlučně spjata s postavou geniálního hudebního skladatele W. A. Mozarta, který zde osobně zažil úspěch svojí Figarovy svatby a pod tímto dojmem napsal pro Prahu operu oper, Dona Giovanniho.

Další aktuality

Konec léta pod Pradědem přinese Festival řízků

Víkend 16. až 17. září 2023 bude v Malé Morávce a v Karlově pod Pradědem opět ve znamení tradiční kulinářské akce Festival řízků. Do Festivalu řízků se tradičně zapojují místní restaurace, které nabídnou jak českou klasiku, tedy kuřecí nebo vepřový smažený řízek v trojobalu, tak řízky přírodní, nebo z netradičních mas. Akci můžete využít nejen pro potěchu chuťových pohárků, ale i pro výlety v jesenických lesích, na čerstvém vzduchu.
Moravskoslezský kraj | Gurmánská turistika

10 tipů na podzimní procházky ostravskou zelení

Objevte Ostravu jinak, než ji znáte – jako město šetrné k životnímu prostředí. Podle finské studie Bounce má totiž slezská metropole druhou nejnižší uhlíkovou stopou v Evropě! Studie se zabývala analýzou 28 evropských měst, aby tím zjistila, která z nich dělají maximum pro ochranu planety a Ostrava se „v uhlíkové stopě“ umístila na samé špičce evropských měst. Vychutnejte si procházku bez smogu a oxidu uhličitého třeba na haldě Ema, u Heřmanického rybníka anebo v Plesné.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Běh z Kopřivnice do Rožnova připomene odkaz Emila Zátopka

Osobnost nejlepšího atleta 20. století, čtyřnásobného olympijského vítěze Emila Zátopka, si můžete připomenout účastí na 21. ročníku Memoriálu Emila Zátopka, který se koná v sobotu 16. září, a to jak v jeho rodišti – Kopřivnici, tak v Rožnově pod Radhoštěm, kde je pochován na čestném pohřebišti u kostela sv. Anny v areálu Valašského muzea v přírodě. Areál Dřevěného městečka bude tento den volně přístupný.
Moravskoslezský kraj | Letní sporty

Dny NATO opět oživí letiště Leoše Janáčka v Ostravě

O víkendu 16. a 17. září 2023 se na Letišti Leoše Janáčka Ostrava budou konat Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil Armády České republiky. Vstup na show je zdarma a návštěvníci se mohou těšit na ukázky nejmodernější techniky a vybavení naší i spojeneckých armád, policie, záchranářů, hasičů i představení jejich umění v atraktivních dynamických ukázkách. Významným tématem letošního ročníku bude modernizace, když se při svých premiérách představí nejmodernější stroje a vedle nich i starší technika, jež se naopak může účastnit naposled. Celkem na mošnovském letišti bude více než 90 letounů a na tisíc kusů pozemní techniky!
Moravskoslezský kraj | Zážitky

Botanické zajímavosti Zoo Ostrava – vůně Asie a krása japonského podzimu

Pokud se chystáte tento víkend do Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava a máte v plánu navštívit i pěstební skleník v zázemí zoo, můžete aktuálně během komentované prohlídky zaznamenat velmi silnou a sladkou vůni. Pochází od malého keře ve skleníku tropů a subtropů. Lidé se často mylně domnívají, že se jedná o druh citrusu. Komentované prohlídky skleníků v Zoo Ostrava jsou zahrnuty v ceně vstupenky do zoo. Do tropů s průvodcem se můžete podívat každý víkend v 11:00 nebo ve 14:00 hod. Z důvodu omezené kapacity je nutná rezervace.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Zažijte netopýří noc v ostravské Zoo

Již tradičně se na přelomu srpna a září koná na mnoha místech v řadě evropských zemích, včetně České republiky, akce pro širokou veřejnost věnovaná netopýrům, tzv. Evropská noc pro netopýry. Přijďte se seznámit s netopýry do Zoo Ostrava, ve středu 6. 9. 2023 se tam koná Mezinárodní noc pro netopýry.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Zoo Ostrava se raduje z malého šimpanze, lze jej spatřit ve venkovním výběhu

Před dvěma týdny se v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava narodilo mládě šimpanze hornoguinejského. Jeho matkou je 16letá samice. Přestože se jedná o prvorodičku, o svého potomka se pečlivě stará. Kvůli zachování klidu novopečené matce při odchovu mláděte je pavilon otevřen v omezeném režimu. Přesto mohou mladou matku s mládětem trpěliví návštěvníci přes den zahlédnout ve venkovní expozici.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Festival ohňostrojů rozzáří město Hlučín

V letošním roce proběhne již 5. ročník Mezinárodního festivalu ohňostrojů na Hlučínském jezeře. Od pátku 1. do neděle 3. září 2023 bude připraven doprovodný program, včetně tolik v posledních letech oblíbeného mezinárodního Festivalu ohňostrojů. Současně s úchvatnými ohňostroji probíhá Hlučínský krmáš, kde se můžete těšit také na další zábavné aktivity v podobě kolotočů.
Moravskoslezský kraj | Zážitky