Úvod > Aktuality > Ve Kbelích si prohlédnete nově zrestaurovaný MiG 15
Ve Kbelích si prohlédnete nově zrestaurovaný MiG 15
">
Památky

Ve Kbelích si prohlédnete nově zrestaurovaný MiG 15

  • Vydáno5. ledna 2017
Vojenskému historickému ústavu se podařilo během uplynulých šesti měsíců zrekonstruovat stíhací bombardér MiG-15. Letoun, který prokoukl k nepoznání, bude vystaven v leteckém muzeu ve Kbelích. Zájemci si ho však budou moci prohlédnout až se začátkem příští sezony, která začne v sobotu 29. dubna 2017.
MiG 15Během šesti měsíců se letoun podařilo opravit k nepoznání – pryč je nyní starý nátěr, skla v kokpitu jsou vyměněná, zrekonstruovány byly také zbraňové systémy a letoun je nově natřen a opatřen výsostnými znaky československého letectva. Povrch letadla se podařilo přebrousit, aby mohly být odstraněny mimo jiné vzkazy, které do letounu v minulosti návštěvníci muzea vyryli.
 
MiG-15 byl sovětský proudový letoun, který dokázal letět až 1075 kilometrů v hodině a vystoupat mohl do 15, 500 metrů. Osvědčil se například ve válce v Koreji, kde byl dobrým protivníkem americkým letounům F-86 Sabre. Československá armáda používala kolem 600 strojů MiG-15 až do počátku 80. let.

Stroje se vyráběly přímo u nás od roku 1952. Opravený letoun, který bude ve Kbelích k vidění, byl vyroben v roce 1956 a postupně sloužil na letištích ve Sliači, Hradčanech, Přerově a v Hradci Králové. Ke svému poslednímu letu odstartoval 15. října 1982. Celkem nalétal 1800 hodin, do muzea se dostal v březnu 1985. Letecké muzeum ve Kbelích je otevřeno v letní sezoně, od května do října, a to každý den mimo pondělí 10 až 18 hodin. Sezóna 2017 začne v sobotu 29. dubna. Součástí Leteckého muzea Kbely je i expozice umístěná v hangárech Staré Aerovky v Letňanech. Hangáry jsou vzdálené cca 900 metrů od kbelského areálu, vchod z ulice Hůlkova.
Letecké muzeum Letňany – expozice v historických hangárech Staré Aerovky

Letecké muzeum Letňany – expozice v historických hangárech Staré Aerovky

V historických hangárech areálu Staré Aerovky v pražských Letňanech najdete novou expozici kbelského leteckého muzea. Vystaveny zde jsou staré i novodobé letouny firmy Aero a bombardovací stroje.

Letecké muzeum Kbely

Letecké muzeum Kbely

Letecké muzeum Kbely bylo založeno v roce 1968 v areálu historického vojenského letiště Praha – Kbely, které bylo první leteckou základnou vybudovanou po vzniku Československa v roce 1918. Početností a kvalitou sbírek patří k největším leteckým muzeím v Evropě.