Úvod > Aktuality > Betlém vánoční přiblíží lidové zvyky ještě do neděle 5. ledna

Betlém vánoční přiblíží lidové zvyky ještě do neděle 5. ledna

Vydáno 31. prosince 2019 Památky
Soubor lidových staveb Vysočina je největším zařízením tohoto druhu v Čechách. Jednotlivé expozice nenaleznete na jednom místě, ale shlédnout je můžete na Veselém Kopci, ve Svobodných Hamrech a v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku. Vánoční výstava je v Hlinsku otevřena až do 5. 1. 2020. Výstava je ve všech roubených objektech, uvidíte lidové betlémy i unikátní mechanický Frintův betlém.
Na Veselém Kopci se koná pravidelně velké množství kulturních akcí, přibližujících jak se dřív žilo, bydlelo a hospodařilo. Jako jsou např. jarmarky, výstavy, předvádění tradičních lidových zvyků a řemesel. Ne jinak je tomu v období adventu.

Vydejte se do Hlinska v povánočním čase prohlédnout si v klidu výstavu ve všech objektech, která vám až do 6. ledna 2020 přiblíží lidové zvyky, dárky, ozdoby, pečivo.

Další akcí bude Masopust na Veselém Kopci, který proběhne 1. února 2020 od 10 do 16 hodin v podání vesnické skupiny ze Studnice u Hlinska. Tradiční masopustní obchůzka je součástí světového dědictví UNESCO.
Hamerská krčma

Hamerská krčma

Hamerská krčma je kulturní památkou České republiky. První písemné zmínky o krčmě jsou uvedeny ve "Vejsadním listu" z r. 1613, a proto je tato hospoda jednou z nejstarších v Čechách a Evropě. Uvnitř krčmy naleznete nádherný původní interiér. V současnosti Hamerská krčma nabízí i možnost ubytování.

Skanzen Veselý Kopec - pohled do vesnické historie

Skanzen Veselý Kopec - pohled do vesnické historie

V malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, jehož rozmanitá přírodní krása okouzlovala a okouzluje mnohé známé malíře, navštivte jediné muzeum v přírodě v Pardubickém kraji, Soubor lidových staveb Vysočina.

Betlém Hlinsko - památková rezervace na Vysočině

Betlém Hlinsko - památková rezervace na Vysočině

Památková rezervace Betlém v Hlinsku je jednou z expozic Souboru lidových staveb Vysočina, jediného muzea v přírodě v Pardubickém kraji. Jde o soubor roubených a zděných domků, které si tu v první polovině 18. století postavili drobní městští řemeslníci.