Úvod > Aktuality > Vánoční věda na vás čeká v českých science centrech
Vánoční věda na vás čeká v českých science centrech
">
Zážitky

Vánoční věda na vás čeká v českých science centrech

  • Vydáno21. prosince 2016
Objevte „Kouzlo vánoční oblohy“, oslavte zimní slunovrat na „Svátku světla“, seznamte se s krásami zimního hvězdného nebe, zasoutěžte si ve sportovně-matematickém dvanáctiboji „Matathlonu“, vyrobte si netradiční ozdoby na vánoční stromeček anebo se vydejte do teplých krajů.

Kouzlo vánoční oblohy a Svátek světla v planetáriích

Zimní oblohaVěděli jste, že v českých science centrech si můžete užít vánoční vědu? Nebo snad vědecké Vánoce? Tušíte například, které hvězdy vám svítí nad hlavou právě o Vánocích? Pokud ne, přijďte se s nimi nejprve seznámit do Planetária Ostrava. V živě moderovaném pořadu „Kouzlo vánoční oblohy“ vám tu představí souhvězdí, která se na obloze objeví během vánoční noci. Zaletíte si k nejjasnějším hvězdám a prohlédnete si objekty vzdáleného vesmíru, jenž pouhým okem spatřit nemůžete. Pořad „Kouzlo vánoční oblohy“ lze zhlédnout 22. a 23. prosince, přičemž v těchto dnech na vás v Planetáriu Ostrava navíc čeká i malé překvapení!

Polární zářeSlavit Vánoce, i když tak trochu v pohanském stylu, budou i na Hvězdárně a planetáriu Brno. Ve středu 21. prosince v podvečer zde totiž propuknou oslavy „Svátku světla“. Nikoliv však přímo na Hvězdárně, nýbrž na nedalekém vrcholu Kraví hory. Právě tam vznikne speciální audiovizuální instalace, která se promění v generátor světla bránící město Brno před nejtemnějšími silami tohoto světa.

Uskupení Visualove okolí rozvibrují hudbou i světlem a oslaví jeden z nejkrásnějších přírodních svátků – zimní slunovrat. Vstupenky kupovat netřeba, nejlepší výhled bude zdarma z okolí brněnského náměstí Míru. Vše se odehraje venku, ve středu 21. prosince mezi 18. a 22. hodinou, pod širým nebem v parku Kraví hory. Technicky se jedná o unikátní kruhovou konstrukci, součástí které bude nejmodernější světelná technika LED a výbojkových svítidel. Středobodem se stane kruhový videomapping s použitím dvou velkých a výkonných projektorů.


Zimní souhvězdí i nová expozice v Technianii

OrionSe zimním slunovratem přichází do programu 3D planetária v plzeňském science centru Techmania opět film „Zimní obloha nad Plzní“. Dvacetiminutový populárně-vzdělávací snímek divákům umožňuje udělat si přesnou představu o tom, jaká souhvězdí jsou nad střední Evropou, a tedy i nad Plzní, aktuálně k vidění. Návštěvníkům se představí výrazné souhvězdí Orion a jeho velká mlhovina, seznámí se s hvězdokupou Plejády, jimž se lidově říká Kuřátka a naučí se na nebi najít i jasnou hvězdu Aldebaran, která tvoří oko v zimním souhvězdí Býka. „Zimní obloha nad Plzní“ se bude poprvé promítat 21. prosince odpoledne.

Nová expozice TechmaniaMimochodem, vstřelíte víc gólů než Pythagoras? Že vám nedává tato věta smysl? Odpovědi najdete v nové expozici Techmanie. Jmenuje se „Mathatlon“ a vysvětluje učivo z matematiky prostřednictvím sportovních disciplín. První návštěvníky přivítá již 26. prosince. Mathatlon je koncipován jako dvanáctiboj a vyzývá k zápolení jednotlivců nebo třeba rodinných týmů.

Při střelbě hokejových gólů tu člověk pochopí leccos z geometrie, na kole pronikne do tajemství grafů, mocniny, odmocniny, dělitelnost a prvočísla mu přiblíží střelba, středovou a osovou souměrnost zase tanec a deskriptivní geometrii pochopí díky lezení po stěně. Sportovně-matematické klání dále nabízí ještě golf, lyžování, orientační běh, jachting, míčové hry, veslování a páku. Novou expozici návštěvníci najdou ve velké hale Techmanie, vedle show prostoru.


Originální ozdoby na věděcký stromeček

Vědci a VánoceChtěli byste mít ve vědeckém stylu i vánoční stromeček? Pak se vypravte do libereckého science centra iQLANDIA, kde si na něj vyrobíte originálnější ozdoby než klasické hvězdičky, zvonečky nebo barevné koule. Co třeba takové viry, mikroby a bakterie? Uznejte sami, že dírkonožci, krásnoočka zelená nebo mrskavky modré se budou na vašem smrčku jistě vyjímat. Tato badatelská aktivita ale není jediná, kterou vám v libereckém science centru nabídnou.

Těšit se dále můžete na ukázku „Života s bílou holí“, „Symfonii blesků“, „Experimenty v TULaborce“ či „Pokec s robotem Thespianem“. A kdyby vám to náhodou nestačilo, zajděte si na „Vánoční science show“ plnou ohňů, blesků a kouře a také na workshop „3D Vánoce“. Mimo to vás v iQLANDII čekají čtyři stovky interaktivních exponátů. Pouze tady se lze v jeden den projet v Mars Roveru, absolvovat kosmonautický výcvik na „Hvězdném kolotoči“ a poručit větru, dešti pomocí interaktivního pískoviště.


Exotika v ostravském Velkém světě techniky

V ostravském science centru Velký svět techniky v areálu dolních Vítkovic můžete v mrazivém prosinci navštívit teplé kraje. Vypravte se třeba na „Galapágy“ nebo do „Divoké Afriky“ prostřednictvím 3D filmů. A pokud máte rádi zábavu a vědu pohromadě, určitě vás potěší zdejší science show, kde vám ostravští vědátoři dokáží, že i věda může být pořádná švanda. Anebo si zajděte na výstavu „Sexmisie“, kde se dozvíte, jak se správně umývat, starat se o své zdraví nebo zabránit početí. Pro velký zájem byla výstava prodloužena až do konce února.
Planetárium Ostrava

Planetárium Ostrava

Areál Planetária (dříve Hvězdárny a planetária Johanna Palisy) prošel výraznou rekonstrukcí. Jádrem budovy je Sál planetária se špičkovou projekční technologií hybridního planetária. Na Hvězdárně je modernizovaná pozorovací technika a k návštěvě zve Experimentárium s interaktivními exponáty.

Velký svět techniky Ostrava

Velký svět techniky Ostrava

Populárně naučné centrum Velký Svět Techniky najdete v Dolních Vítkovicích. Hravou formou se zde představují zajímavosti vědy a techniky. Za charakteristickou zrcadlovou fasádou se skrývají čtyři stálé interaktivní expozice: Dětský svět, Svět vědy a objevů, Svět civilizace a Svět přírody.

První české 3D planetárium v Techmania Science Centru v Plzni

První české 3D planetárium v Techmania Science Centru v Plzni

Co je lepší než dva rozměry? Přece rozměry tři! V Techmanii Science Centra v Plzni můžete zavítat do supermoderního 3D planetária, prvního svého druhu v České republice, které nabízí trojrozměrné projekce na kulovou plochu a mnoho dalšího. Poznejte nejen vesmír, ale i svět moří, oceánů nebo hmyzu.

Techmania Science Center v Plzni

Techmania Science Center v Plzni

Techmania v Plzni nabízí stále nové interaktivní expozice a vědeckotechnické show. Kromě toho můžete v protější budově navštívit i 3D planetárium.

iQlandia Liberec – největší science centrum v ČR!

iQlandia Liberec – největší science centrum v ČR!

Unikátní vědecko-zábavní centrum s planetáriem. Čeká zde na vás 11 expozic, včetně letošní novinky MatematikUm, přes 400 interaktivních exponátů i planetárium s rozlišením 4K! V ceně vstupenky do expozic je i oblíbená science show a populární badatelské aktivity.