Úvod > Aktuality > Advent v Jindřichově Hradci láká i na vánoční vaření na zámku

Advent v Jindřichově Hradci láká i na vánoční vaření na zámku

Vydáno 8. prosince 2017 Zážitky
Adventní trhy na náměstí i na nádvořích hradu a zámku, ukázka provozu Černé kuchyně, stará řemesla, taneční vystoupení i divadelní čertovská pohádka – tohle všechno zažijete na hradě a zámku v Jindřichově Hradci.

Jindřichův HradecNárodní památkový ústav, Státní hrad a zámek Jindřichův Hradec a Spolek pro obnovu památek na Jindřichohradecku zvou srdečně o druhém adventním víkendu, 9. a 10. prosince, k návštěvě tradičních Adventních dnů. Návštěvníci pravidelní i noví se mohou těšit na tržiště s originálním zbožím a také sladkými i slanými pochutinami pořádané na druhém a třetím zámeckém nádvoří.

Program obou víkendových dnů nabídne hudební, taneční a divadelní vystoupení. Jistě nejen dětské návštěvníky potěší malý zvěřinec, výstava sokolnicky cvičených dravých ptáků nebo lukostřelba na II. nádvoří. V provozu bude opět 500 let stará Černá kuchyně. Své dovednosti předvedou umělečtí řezbáři, kováři a hrnčíři a v malých tvůrčích dílnách budou zájemci moci vyzkoušet svou vlastní zručnost.
 

Legendami obestřená Černá kuchyně

Černá kuchyběO Černé kuchyni na zámku v Jindřichově Hradci se traduje, že vždy o Zeleném čtvrtku velikonočním v ní Bílá paní, jinak Markéta z Hardeggu, vařívala sladkou medovou kaši, kterou pak rozdávala chudým z města a okolí. Snažila se tak prý odčinit zlé skutky svého manžela – a patrně úspěšně, protože dobročinná událost si během staletí získala veliký věhlas a do jindřichohradeckého zámku prý na Zelený čtvrtek přicházelo téměř deset tisíc hladových krků. Protože zdejší Černá kuchyně patří k nejlépe dochovaným hradním kuchyním na českých šlechtických sídlech, je součástí jedné z prohlídkových tras a vaří se v ní dodnes. Jak už jsme zmínili, v provozu bude také letos o adventních trzích.

I v letošním roce bude pořádána nedělní bohoslužba v kapli sv. Ducha, a to od 15. hodin. V rámci Adventních dnů mohou návštěvníci jindřichohradeckého zámku rovněž zavítat do Domu gobelínů (vstup z Dobrovského náměstí), kde si budou moci prohlédnout ukázky řemesel, a připravena bude také dílna pro děti i dospělé. Vstupné do areálu je za 10 Kč.

Hudební pavilon Rondel na zámku v Jindřichově Hradci

Hudební pavilon Rondel na zámku v Jindřichově Hradci

Hudební pavilon Rondel vznikl na závěr velkolepé přestavby starého hradu v reprezentativní, renesanční zámecké sídlo. Návrh stavby vytvořil pro Adama II. z Hradce italský architekt Baltazare Maggi a jejím hlavním stavitelem se stal Giovani Mario Faconi.

Hrad a zámek Jindřichův Hradec - okouzlující gotické malby a renesanční arkády

Hrad a zámek Jindřichův Hradec - okouzlující gotické malby a renesanční arkády

K nejrozsáhlejším památkovým komplexům v České republice patří bezpochyby hrad a zámek v Jindřichově Hradci. Na třetím nádvoří vás přivítají vznosné arkády a zahrada, v níž stojí Rondel, jedna z nejpůvabnějších renesančních staveb v Česku. V Rondelu se pořádají koncertní vystoupení.