Úvod > Aktuality > Vánoční trhy v Praze vrátí do centra sváteční pohodu a zvyky
Zážitky

Vánoční trhy v Praze vrátí do centra sváteční pohodu a zvyky

  • Vydáno25. listopadu 2022
Centrum Prahy se oblékne v adventu do nebeského kabátu. Největší Vánoční trhy na Staroměstském i Václavském náměstí nabídnou minimalistický styl s odkazem na české tradice s příběhem Nebeských Vánoc. Chybět nebudou české sváteční pokrmy, ukázky tradičních zvyků, pestrý adventní program ani typický vánoční strom v barvách Prahy. Největší Vánoční trhy začnou v sobotu 26. listopadu 2022 a potrvají na Staroměstském i Václavském náměstí do 6. ledna 2023.
Vánoční trhy PrahaVýzdoba na vánočních trzích v centru Prahy odráží dobu – více se zaměřuje na stylovou jednoduchost, přesto stále respektuje tradičního ducha Prahy. Všechna světla tak budou v teplé bílé barvě, doplní je hvězdy a červené i zlaté koule. Staroměstské náměstí hlídá pět velkých andělů o velikosti čtyři až šest metrů. Dva zároveň fungují jako fotopointy. Návštěvníci si mohou udělat památeční snímek v náruči křídel anděla, nebo při procházení tělem anděla. Dva andělé s křídly ozdobili vyhlídkový most a jeden symbolicky rozsvěcí svíčku na vánočním stromě. Betlém umístili organizátoři k Mariánskému sloupu.

Prodejní stánkyVánoční strom letos přijel z obce Kytlice-Mlýny z Ústeckého kraje. Do výšky pětadvaceti metrů rostl 58 let. Tradiční smrk ztepilý pochází ze stejného pozemku jako letos druhý strom – patnáctimetrový smrk pro Václavské náměstí. Oba stromy jsou ozdobeny červenými koulemi a světelnými hvězdami různých velikostí. Smrk na Staroměstském náměstí nabídne každou hodinu vždy v půl (16.30, 17.30, 18.30, 19.30, 20.30, 21.30) světelnou animaci. Střídat se budou dvě melodie Alžbětínská serenáda v podání Karla Gotta a orchestrální podoba skladby All I want for Christmas is you. Strom rozsvítí celkem 8 922 kilometrů kabelů s 88 490 LED diodovými žárovkami. Náklady na celou výzdobu jsou přitom minimální – necelých 5 kW/h, což odpovídá 40 korunám za hodinu. (Strom bude svítit 8 hodin od 16 hodin do půlnoci, spotřeba tedy bude 320 korun na den.) Živý smrk na Václavském náměstí animaci mít nebude.

vánoce Staroměstské náměstíNa Staroměstském náměstí můžete nakupovat v 79 prodejních stáncích, na Václavském náměstí
ve 25. Na náměstí Republiky připravili organizátoři 19 prodejních míst. Prodejci v nich nabídnou především vánoční zboží a české rukodělné výrobky – vánoční ozdoby, vykrajovátka cukroví, dekorace, svíčky z včelího vosku, perličkové ozdoby z Jizerských hor, ozdoby ze slámy a šustí, kovářské výrobky, včetně předvádění kovářské práce i klasické foukané skleněné české ozdobičky. Tržištěm zavoní tradiční svařené víno vyrobené v Chateau Valtice. Chybět nebudou vánoční pokrmy, jako jsou horké kaštany, horký punč, medovina, horká čokoláda, vánoční perníčky, pražené mandle nebo vánoční cukroví. K občerstvení bude připravená také klasika v podobě českých klobás, grilovaných kuřat a vepřových kolen, kuřecích špízů nebo trhaného grilovaného kuřete v housce. Jídelníček zpestří plněné knedlíky, bramboráky, palačinky a mnoho dalšího. Na Staroměstském náměstí ve třech prodejních stáncích se během trvání největších Vánočních trhů prostřídá několik charitativních organizací, které nabídnou své výrobky. Prodejní stánky s širokým produktovým sortimentem i občerstvením budou otevřené každý den od 10 do 22 hodin. Most v centrální části Staroměstského náměstí bude uzavřený pro veřejnost pouze v noci ze Silvestra na Nový rok (31.12.2022 -1.1.2023) v době od 22 do 9 hodin.
 

Na 3000 vystupujících a pestré charitativní projekty

vánoce prahaNávštěvníky čekají po celou dobu trhů živá vystoupení na multifunkčním pódiu. Chybět nebudou folklórní, národopisné i dětské soubory z České republiky i ze všech koutů Evropy. Doplní je taneční vystoupení a programové bloky pro všechny generace. Kromě vystupujících z celého Česka uvidíte také soubory z Lotyšska, Holandska, Polska, Maďarska, Slovenska, Německa a mnoho dalších. V první den zahájení trhů vyvrcholí charitativní projekt Rozsviťte s námi Prahu a zástupci Hitrádia City předají šek Domu pro Jůlii. Ve stejný den se mohou návštěvníci trhů setkat s tvůrci filmu Vánoční příběh a na pódiu vystoupí zpěvák Václav Noid Bárta.

koule trhy prahaV programu nebude po dobu pěti týdnů chybět řada tradičních akcí, jako je Mezinárodní festival adventní a vánoční hudby s cenou Petra Ebena 2. prosince, nebo Mikulášská show 5. prosince. Štědrodenní naladění zajistí Česká mše vánoční Hej mistře v podání stočlenného orchestru přímo na Štědrý den či Novoroční zpěvy – árie z českých oper 1. ledna v podání operních sólistů předních českých i zahraničních scén. Trhy tradičně poslední den projde průvod Tří králů. Součástí programu budou oblíbené dětské dílny, které nejmenší návštěvníky přivítají vždy v sobotu a v neděli dopoledne od 11 hodin a naváže na ně tradiční program. Děti si v nich mohou vyrobit drobná vánoční přání a dárky. Dílničky připravují kromě Žlutých lázní také společnost KROUŽKY a Pompo.

A kam ještě se v Praze na trhy vydat? Kromě Staroměstského náměstí a náměstí Republiky najdete prodejní stánky na Tylově náměstí, náměstí Míru a na Výstavišti Holešovice.
Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze

26.11.
6.1.
Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze

Oslavy vánočních svátků v Praze se ponesou v duchu tradic a lásky k přírodě, ale zásluhou moderních technologií budou mít nádech 21. století. Trhy startují 26. listopadu 2022 a končí 6. ledna 2023, tedy na Tři krále.

Vánoční trhy na Pražském hradě

23.11.
6.1.
Vánoční trhy na Pražském hradě

Jeden z největších hradních areálů na světě ožije opět vánoční atmosférou. Trhy se konají na malebném náměstí U Svatého Jiří. Poctivé svařené víno a tradiční vánoční speciality jsou samozřejmostí, naši prodejci vám však nabídnou i méně známé lahůdky.

České vánoční trhy na náměstí Míru

20.11.
24.12.
České vánoční trhy na náměstí Míru

U kostela svaté Ludmily se vánoční trhy konají každý den od 20. listopadu 2022 do 24. prosince 2022 od 10 do 19 hodin. Chybět nebude ani typické vánoční občerstvení, jako je vánoční punč, svařené víno, teplé palačinky, speciality na grilu a mnohé další.

Vánoční trhy Praha 2022

26.11.
6.1.
Vánoční trhy Praha 2022

Největší vánoční trhy v České republice můžete navštívit na Staroměstském náměstí a náměstí Republiky. Tradice, vánoční atmosféra, dětská dílnička, výborné jídlo a české výrobky.

České vánoční trhy na náměstí Republiky

26.11.
24.12.
České vánoční trhy na náměstí Republiky

Kouzelné vánoční trhy s krásně navrženými dřevěnými domky probíhají na různých pražských náměstích. Vánoční trhy na náměstí Republiky začínají 24. listopadu 2022 a potrvají do 24. prosince 2022. Bude otevřeno každý den od 10 do 19 hodin.

České vánoční trhy – Tylovo náměstí

26.11.
24.12.
České vánoční trhy – Tylovo náměstí

Zveme vás na vánoční trhy, které se konají v Praze 2 na Tylově náměstí u zastávek I. P. Pavlova. Vánoční trhy zde proběhnou od 26. listopadu 2022 do 24. prosince 2022. Vyzdobené stánky budou mít otevřeno od 10 do 19 hodin.

Další aktuality

Tipy na třetí adventní víkend v Praze

Zima přináší do Prahy sváteční atmosféru a neopakovatelné kouzlo. Všude vládne vánoční nálada, slavnostní výzdoba a rozsvícené vánoční stromky, trhy, svařené víno a tradiční sladkosti. Vyberte si z našich tipů pro stříbnou adventní neděli!
Praha | Životní styl

Na Staroměstském náměstí se sejdou Mikuláši, čerti a andělé – dojde i na vaření sněhu

Centrum největších Vánočních trhů v metropoli ožije v pondělí velkou podívanou. Na Staroměstském náměstí si totiž dávají sraz Mikuláši, čerti a andělé z celé Prahy. Tradičně 5. prosince se tam sejdou nadpozemské bytosti, aby potěšily především ty nejmenší a společně se utkaly v soutěži o nejhezčí masku. Show pro celou rodinu s názvem Andělské Vánoce začne v 16 hodin.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

V Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na víkend a zajímavé výlety a novinky? Máme pro vás spousty kulturních a volnočasových akcí v Praze a okolí. Stačí si vybrat a vyrazit na výlet za zábavou i poznáním.
Praha | Zážitky

Čerti na Vltavě se vyrojí v předvečer svátku svatého Mikuláše

Hledáte originální možnosti, jak letos s dětmi oslavit svátek svatého Mikuláše? Co se s nimi vypravit za čerty na Čertovku! Tradiční mikulášská akce se koná v pondělí 5. prosince, čertovská loď vyplouvá z podzemního přístaviště Judita. Vyzkoušet můžete i plavbu na nejstarší osobní lodi v Praze – Salonní rychlolodi Nepomuk.
Praha | Zážitky