Úvod > Aktuality > Vánoční trhy v Praze vrátí do centra sváteční pohodu a zvyky
Zážitky

Vánoční trhy v Praze vrátí do centra sváteční pohodu a zvyky

  • Vydáno30. listopadu 2023
Vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí, které jsou největšími trhy v České republice, začnou už v sobotu 2. prosince. Svým návštěvníkům nabídnou pochutiny zejména z českých zdrojů, především pak svařené víno z ryze moravských hroznů odrůdy svatovavřinecké a české klobásy. Ve stáncích nebudou chybět vánoční ozdoby z dílen z celé země a atmosféru doladí tradiční zvyky a pestrý program. Vánoční trhy, které potrvají do 6. ledna 2024, se zaměří na ekologii. Ozdoby na stromě vyrobí dekoratéři z recyklovaného materiálu, návštěvníci budou konzumovat z plně rozložitelných kelímků, příborů a brček a objeví se také sběrače na kelímky.
Vánoční trhy PrahaVýzdoba na největších vánočních trzích v centru Prahy, tedy na Staroměstském a Václavském náměstí se letos zaměří na ekologii. Strom na Staroměstském vánočním trhu, který letos pochází z obce Pertoltice na Liberecku, se rozzáří 60 obřích vánočních 2D hvězd ve třech motivech (velikost 80-100cm), které letos poprvé vytiskla 3D tiskárna z recyklovatelného plastu. Ozdobí je také červené i zlaté koule a rozsvítí se na něm přes 11 kilometrů světelných řetězů a 100 tisíc LED diodových žárovek.

Strom bude svítit každý den od 10:00 do 1:00 hodiny po půlnoci. Rozsvěcovat se bude s animací na melodii Tří oříšků pro Popelku (filmová pohádka letos slaví 50 let), a to denně každou hodinu vždy v půl, od 16:30 do 21:30. Na vyhlídkovém mostě se objeví pětimetrové svíce, které vytvoří také bránu vedoucí na most. V prostoru náměstí připraví dekoratéři fotopoint ve tvaru klasické obálky, která má připomenout vzpomínku na splněná přání v čase Vánoc. Dřevěný Betlém najdete u Mariánského sloupu.

Prodejní stánkyOrganizátoři trhů každý rok vyhodnocují podněty od návštěvníků. Nově proto budou na odpadkových koších připevněny tzv. sběrače na nápojové kelímky. Návštěvníci je najdou u každého koše a bude do nich možné jednoduše použitý kelímek zasunout. Organizátoři také posílí úklidové čety, které budou oblečené v bílých kombinézách se žlutou vestou a 100% kompostovatelné kelímky budou také sbírat přímo od lidí. Nově byla zvolena plně rozložitelná brčka a příbory od české firmy Refork. Brčka i příbory jsou vyrobené z dřevěných odpadů a dalších přírodních materiálů a svým zpracováním zachovávají maximální komfort při konzumaci. Organizátoři se rozhodli pro českou firmu, aby podpořili domácí trh. To platí i v případě moravského vína (Chateau Valtice), českých klobás a dalších výrobků.
 

Trhy provoní perníčky, kaštany i kvalitní svařák

vánoce Staroměstské náměstíNa vánočních trzích na Staroměstském náměstí najdete 81 prodejních míst a tři charitativní stánky určené pro neziskové organizace. Na Václavském náměstí pak můžete nakupovat ve 27 stáncích. V prodejních stáncích nabídnou obchodníci vánoční sortiment, především pak české vánoční koule (baňky) a ozdobičky vyrobené nejen ze skla, ale také ze slámy, šustí, keramiky, dřeva, korálků a dalších materiálů. Součástí tržiště bude také umělecký kovář, který předvede tradiční řemeslo a nabídne kovářské výrobky. Sortiment obohatí keramické betlémy, paličkované dečky a ubrusy, ale také háčkované hračky a další dekorace. Zájemci si mohou koupit jmelí a adventní věnce. Milovníci šneků si mohou dát tuto pochoutku přímo na tržišti. K ochutnání bude česká klobása, grilovaný sýr, špízy, palačinky, mini koblížky, bramboráky, ovocný špíz politý čokoládou a další pochutiny. Samozřejmostí je svařené víno, punč, medovina i horké jablko.

Prodejní stánky s širokým produktovým sortimentem i občerstvením budou otevřené každý den od 10 do 22 hodin. Most v centrální části Staroměstského náměstí bude uzavřený pro veřejnost pouze v noci ze Silvestra na Nový rok (31.12.2023 -1.1.2024) v době od 22 do 9 hodin.
 

Kulturní program bude na Staroměstském i Václavském náměstí

vánoce prahaLetos se poprvé bude konat adventní program na obou náměstích. Větší pódium najdete Staroměstském náměstí, tam se budou vystoupení pořádat každý den. Program začne v odpoledních hodinách a potrvá až do večera. Nebudou chybět tradiční folklórní, národopisné i dětské soubory z České republiky i ze zahraničí. Programové bloky doplní taneční vystoupení a charitativní akce.

Organizátoři připravili tradiční oblíbené akce, jako je zahájení trhů s hercem Pavlem Trávníčkem, který připomene letošní kulaté, padesáté výročí od premiéry legendární vánoční pohádky Tři oříšky pro Popelku. Vystoupí také Josef Vágner s dětským pěveckým sborem Coro Piccolo. Děti se budou moci kreativně vydovádět na oblíbených dětských dílnách, a to vždy o víkendech od 11 hodin. Chybět nebude oslava Mikuláše tentokrát s Bárou Ladrovou, Mezinárodní festival adventní a vánoční hudby, Česká mše vánoční Hej mistře ani Novoroční zpěvy. Trhy tradičně projde průvod Tří králů, tentokrát už 5. ledna 2024.

koule trhy prahaProgram na menším pódiu na Václavském náměstí bude připravený vždy od čtvrtka do neděle od 16 do 18 hodin. I na Václavském náměstí mohou ti nejmenší návštěvníci letos oslavit Mikuláše úterý 5.12. a užít si program plný soutěží a her.

A kam ještě se v Praze na trhy vydat? Kromě Staroměstského a Václavského náměstí a náměstí Republiky najdete prodejní stánky na Tylově náměstí, náměstí Míru, v Dejvicích i na Andělu a na Výstavišti Holešovice.
Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze 2024

30.11.
6.1.
Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze 2024

Vánoce v Praze, které jinde nezažijete. Oslavy vánočních svátků tradičně na Staroměstském náměstí. Trhy startují 30. listopadu 2024 a končí 6. ledna 2025, tedy na Tři krále.

Další aktuality

Znáte dobře Prahu? Objevte zajímavosti, které nevíte o Starém Městě v Praze

Jak se pražské středověké ghetto proměnilo v luxusní obchodní třídu? Kolikrát, odkud a kam se stěhovala kašna na Uhelném trhu? Kde stávala tajemná Foglarova Stínadla a které stavby navždy zmizely při asanaci historického centra? A víte, že Zlatou uličku nenajdete jen na Pražském hradě, ale i v srdci Starého Města? Na všechny tyto všetečné otázky odpoví portál Kudy z nudy.
Praha | Zážitky

Věda a historie není nuda: Prahou po stopách Alberta Einsteina

K největším hvězdám, které vyučovaly na Univerzitě Karlově v Praze, patřil Albert Einstein (1879–1955). Přijel na jaře 1911 a v Praze působil tři semestry. Pojďte se s portálem Kudy z nudy vypravit po jeho stopách a podívat se, kde bydlel a kde pracoval jeden z nejslavnějších vědců všech dob.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (2.3. – 3.3.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Smetana Gala – Slavnostní koncert k 200. výročí narození Bedřicha Smetany, Smetana u Dvořáka, Smetana Party – oslava 200. narozenin Bedřicha Smetany s Národním divadlem, Výstava železničních modelů a kolejišť Pečky, Poznejte práci lampáře – Staré Město ve svitu plynových lamp. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Nelezte v březnu za kamna a nechte se vylákat na výstavy květin

Chcete si alespoň na chvilku odskočit ze středoevropské zimy do příjemně vlahého tropického pralesa? Recept je docela jednoduchý: stačí se vypravit do skleníku Fata Morgana v botanické zahradě v Praze-Troji, za tropickými květinami do botanické zahrady v Liberci nebo na výstavu kamélií do Rájce nad Svitavou.
Praha | Příroda

Kalendář 2024: Úřad vlády otevře letos své paláce pro veřejnost nejen o státních svátcích

Oblíbené dny otevřených dveří historických objektů spravovaných Úřadem vlády budou pokračovat o vybraných víkendech a státních svátcích i v roce 2024. Úřad vlády zve zájemce z řady veřejnosti na prohlídky Kramářovy vily, Hrzánského a Lichtenštejnského paláce, Strakovy akademie v Praze i Benešovy vily v Sezimově Ústí. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, kdy se letos brány těchto budov otevřou.
Praha | Památky

Lední medvědi slaví svůj svátek: připomeňte si mezinárodní den ledních medvědů

Lední medvědi slaví svátek! 27. únor je Mezinárodní den ledních medvědů, který připomíná, že je tato šelma na seznamu ohrožených druhů. Lední medvědi jsou typickými obyvateli severní polární oblasti. Jejich hlavní zdroj potravy tvoří tuleni, ale v období nedostatku potravy dokážou hladovět i několik měsíců. Ztráta životního prostředí v důsledku oteplování je pro ně největší současnou hrozbou. Lední medvědi jsou největšími žijícími predátory na zemi a vyskytují se především v Grónsku, na severním pobřeží Severní Ameriky a Asie.
Praha | Příroda

Farmářské trhy na Jiřáku startují

Farmářské tržiště Jiřák zahájí pravidelný týdenní provoz už ve středu 28. února. Obyvatelé Vinohrad, Žižkova a blízkého i vzdáleného okolí tak mohou nakupovat na oblíbeném trhu sezónní potraviny. Nebude chybět kvalitní čerstvé pečivo včetně bezlepkového a celozrnného, tradiční kváskový chléb, domácí cukrárny, sirupy, med, koření, sušené byliny, marmelády a další lokální potraviny zimní sezóny.
Praha | Gurmánská turistika

Socha hlavy Franze Kafky u Quadria se znovu roztočí

Rekonstrukce pohyblivé sochy znázorňující hlavu Franze Kafky, umístěné u obchodního centra Quadrio poblíž pražské Národní třídy, byla úspěšně završena. Podobu sochy a mechaniku jejího pohybu ztvárnil světoznámý umělec David Černý. Na místě, kde stojí od roku 2014, se schází turisté, aby si ji vyfotili v proměnlivé podobě. Ve čtvrtek 29. února v 19 hodin se busta začne poprvé znovu otáčet.
Praha | Památky