Úvod > Aktuality > Nad Staroměstským náměstím v Praze se vznesou andělé – návštěvníky trhů čekají Andělské Vánoce
Nad Staroměstským náměstím v Praze se vznesou andělé – návštěvníky trhů čekají Andělské Vánoce
"> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Nad Staroměstským náměstím v Praze se vznesou andělé – návštěvníky trhů čekají Andělské Vánoce

  • Vydáno27. listopadu 2019
Návštěvníci největších Vánočních trhů na Staroměstském a Václavském náměstí v Praze prožijí Andělské Vánoce. Sváteční atmosféru navodí dekorace s tématikou andělů, bohatě zdobený strom, který se bude pravidelně rozsvěcet na dvě hudební melodie, i vůně typických vánočních pochutin podávaných ze 100% BIO kompostovatelného nádobí. Chybět nebude každodenní kulturní program na multifunkčním pódiu s řadou doprovodných projektů. Vánoční trhy začnou v sobotu 30. listopadu 2019 a potrvají do 6. ledna 2020.
Vánoční trhy PrahaVšechna tři centrální náměstí propojí téma Andělských Vánoc. Staroměstské a Václavské náměstí i náměstí Republiky se obléknou do tradičních barev – zlaté a bílé s detaily červené a zelené. Centrem dění se stane Staroměstské náměstí s dvaadvacetimetrovým smrkem ztepilým, který letos přijel do Prahy ze Semil v Libereckém kraji. Na něm se již tuto sobotu rozzáří čtyřicítka andělů spolu se 4,5 kilometru led světelných řetězů v teplé bílé barvě. Doplní je ještě bílé a červené koule, hvězdy a perníčky. Pod stromem najdou návštěvníci z jedné strany Betlém a z druhé strany zasněženou vesničku, která bude sloužit jako fotokoutek.

Vánoční trhy PrahaNad hlavami návštěvníků se objeví andělé, kteří se budou vznášet okolo centrálního stromu. Ti budou navíc svítit, takže zvlášť večer bude iluze létajících andělů téměř reálná.

Vánoční strom se poprvé rozsvítí v sobotu 30. listopadu v 16:30 hodin na titulní skladbu z Krkonošských pohádek, kterou složil Vadim Petrov. Poté se bude rozsvěcet v každou půlhodinu, a to po celou dobu trvání trhů (16.30, 17.30, 18.30, 19.30, 20.30, 21.30 hodin). Střídat se bude s písní na melodii Somewhere in my memory od Johna Williamse. Animátoři vytvořili pro tyto melodie zcela nové animace rozsvěcení stromu.
 

Centrem kulturního dění bude Staroměstské náměstí

vánoční trhy prahaAndělé se jmény se objeví také ve štítech stánků a na vyhlídkovém mostě. Chybět nebudou oblíbené fotokoutky – tentokrát ve tvaru obřího adventního věnce se jmelím – a na trhy se vrátil také loni oblíbený Popelčin střevíček. Kompletně v novém designu se poprvé představí návštěvníkům prodejní stánky na Staroměstském náměstí, které jsou v provedení kombinace kovu a obkladů z přírodního dřeva. Novinkou je také dekorativní barevný pás na jejich střechách. Sněhově bílou letos osvěží textilní šerpy v kombinaci červené a zelené. Na vybraných místech ozdobí stánky také truhlíky s živým chvojím a větvemi cesmíny. Na ploše tržiště se objeví také živé stromky v květináčích, které po pražských trzích najdou své místo v pražských lesoparcích.  

vánoční trhy prahaCentrem kulturního dění se tradičně stane po celou dobu trhů pódium na Staroměstském náměstí. Každý den se zde odehrají vystoupení folklórních i dětských souborů z České republiky i ze zahraničí, charitativní a doprovodné akce, taneční vystoupení i programové bloky pro děti a dospělé. Nejmenší se opět dočkají promítání pohádek a večerníčků přímo na pódiu. Návštěvníci se mohou těšit na tradiční akce, jako je Mikuláš, Česká mše vánoční "Hej mistře" Jana Jakuba Ryby, rozlévání rybí polévky nebo Zvonohru Petra Manouška a mnoho dalších. Chybět nebudou tradiční oblíbené akce, ale na trzích je také v rámci různých charitativních projektů možné slyšet populárních kapely či zpěváky, kteří se zapojí do zpívání svátečních písní a koled (Mirai 30.11., Tomáš Klus a Support Lesbiens 7.12. Čechomor 11.12. atd.).
 

Důraz na české značky, výrobky, produkty a dodavatele

Vánoční trhy PrahaNejvětší Vánoční trhy v České republice nabízejí výrobky od českých dodavatelů. Návštěvníci si tak mohou pochutnat na klobásách a hamburgerech z českého masa, na víně z Rakvic nebo například na tradičních českých limonádách, vánočních sladkostech a cukroví od tuzemských výrobců. Nově bude možné na trzích ochutnat českou specialitu – knedlíky plněné uzeným masem nebo sladké knedlíky s ovocem. Prodejci nabídnou především vánoční zboží, kde budou opět převládat české výrobky. Oblíbené jsou především české foukané koule, ozdobičky ze slámy a šustí, ručně tkané dečky a háčkované ozdobičky z Moravy, dřevěné betlémy, nebo perličkové vánoční ozdobičky z foukaných skleněných perlí z dílny v Jizerských horách. Hosté trhů mohou nakupovat v 99 prodejních stáncích na Staroměstském a 26 stáncích na Václavském náměstí.

Prodejní stánky s širokým produktovým sortimentem budou otevřené na všech náměstích každý den od 10 do 22 hodin. Vybrané stánky s občerstvením budou otevřeny denně od 10 hodin až do půlnoci. Vyhlídkový most bude zavřený pro veřejnost pouze v noci ze Silvestra na Nový rok (31. 12. 2019 – 1. 1. 2020) v době od 22 do 9 hodin.
Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze

26.11.
6.1.
Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze

Oslavy vánočních svátků v Praze se ponesou v duchu tradic a lásky k přírodě, ale zásluhou moderních technologií budou mít nádech 21. století. Trhy startují 26. listopadu 2022 a končí 6. ledna 2023, tedy na Tři krále.

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí je jednou z povinných zastávek při návštěvě Prahy. V každou celou hodinu se shromáždí davy turistů před Staroměstskou radnicí, aby sledovali pochod apoštolů na historickém orloji. Jiní odpočívají na lavičkách nebo na zahrádkách kaváren a vdechují atmosféru tohoto místa.

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Tradiční místo oslav, demonstrací a veřejných shromáždění, na kterém se odehrálo mnoho historických chvil. Druhému největšímu náměstí v Česku vévodí Myslbekova jezdecká socha sv. Václava.

České vánoční trhy na náměstí Republiky

26.11.
24.12.
České vánoční trhy na náměstí Republiky

Kouzelné vánoční trhy s krásně navrženými dřevěnými domky probíhají na různých pražských náměstích. Vánoční trhy na náměstí Republiky začínají 24. listopadu 2022 a potrvají do 24. prosince 2022. Bude otevřeno každý den od 10 do 19 hodin.