Úvod > Aktuality > Vánoční romantika vás čeká na hradech a zámcích
Památky

Vánoční romantika vás čeká na hradech a zámcích

  • Vydáno17. listopadu 2019
Proč nepoznat kouzlo českých Vánoc a tradic na hradě nebo zámku? Máme pro vás několik tipů, jak si příjemně navodit tu pravou vánoční náladu na předvánočních jarmarcích s ukázkami živých betlémů, ale i při netradičních vánočních prohlídkách.

Adventní prohlídky na Grabštejně

GrabštejnLetošní adventní prohlídky na Grabštejně vás od 30. listopadu do 1. prosince 2019 zavedou především do časů posledních majitelů, hrabat Gallasů a Clam-Gallasů, kteří na grabštejnském panství působili od počátku 18. století do roku 1945.

V předvánočním čase si prohlédnete slavnostně vyzdobené interiéry a připomenete si tradice více či méně pozapomenuté. Během adventních prohlídek zavítáte nejen do hradních interiérů vybavených mobiliářem, ale budete moci načerpat i vánoční atmosféru v kapli svaté Barbory, skvostu renesanční architektury. Prohlídky vycházejí každou celou hodinu od 10:00 do 14:00 hodin a trvají 50 až 60 minut, proto prosím dorazte teple oblečeni!
 

Advent na zámku Loučeň

prohlídky loučeňUž od soboty 30. 11. můžete načichat vůni vánočního času ve slavnostně vyzdobených reprezentativních komnatách v 1. patře zámku Loučeň . Nebo si s blížícím datem Štědrého dne přijít odpočinout od předvánočního stresu. Komnaty pro vás budou otevřeny vždy v sobotu a neděli od 10:00 do 16:00 hodin. V každé zámecké komnatě na Vás čeká vždy jiný vánoční stromek se svým příběhem: staročeský lidový, stromeček zavěšený špičkou dolů, knížecí secesní, tančící, světelný, cestovatelský, gurmánský, myslivecký, podmořský, a další. Advent na zámku Loučeň trvá od 30. listopadu až do 31. prosince.

Průvodci v kostýmech vás seznámí s Vánocemi na knížecím dvoře i v podzámčí před 100 lety, dozvíte se, co dělali na Štědrý den malí princové a princezny, co jedli a jaké dostávali dárky! Kromě našeho Ježíška dětem představí další dárkonoše z blízkých i vzdálených zemí. A nesmíme zapomenout, že na nádvoří bude opět vystaven největší adventní věnec v Česku, zapsaný v české knize rekordů. Zámecká expozice se v zimních měsících temperuje a k dispozici je i vytápěná místnost pro svačinu. Ochutnat tu můžete také zámecký čaj.
 

Zákupské Vánoce u pana nadlesního

advent zákupyTradiční adventní prohlídky zámku Zákupy se letos odehrají v rámci nové prohlídkové trasy, tzn. v bytě lesního rady Ing. Josefa Mati z doby první republiky. Poznáte, jak se slavily Vánoce na zámku v době první republiky. Čeká vás prohlídka zařízeného zámeckého bytu lesního rady Ing. Josefa Mati, a průvodce neopomene ani výklad o lidových vánočních zvycích. Nebude však chybět ukázka nadílky na císařském dvoře ve Vídni, ani návštěva vánočně vyzdobené kaple sv. Františka z Assisi.

Na prohlídky přijďte o víkendu 23. a 24. listopadu 2019 od 10:00 do 14:00 hodin.
 

Hradní advent na Svojanově

svojanovAdventní čas na Svojanově tradičně oživují adventní prohlídky hradu. Uprostřed vánočního shonu si mohou návštěvníci odpočinout v prostorách vánočně vyzdobeného hradu, kde se také dovědí spoustu zajímavostí o adventních a vánočních zvycích a tradicích. K tomu je připravený také další program.

Brány jsou otevřené od 30. listopadu do 15. prosince o sobotách a nedělích do 15. prosince, vždy od 10 do 17 hodin.
 

Čas avdentní na zámku Hořovice

hořoviceO první tři adventní víkendy 30. listopadu až 15. prosince 2019 můžete opět navštívit zámek v Hořovicích. Čeká vás prohlídka slavnostně vyzdobeného zámku s výkladem zaměřeným na prožívání adventních a Vánočních tradic. Prohlídky pro veřejnost začínají v 10:00, 11:00, 12:00, 13:00 a 14:00 hodin.

Po dobu adventních prohlídek bude v provozu také zámecká kavárna Café Hanau.
 

Vánoční trh na zámku Dobříš

dobříš adventAdventní prohlídky zámecké expozice s tematickou vánoční výzdobou patří na Dobříši k tradičním. Sváteční adventní atmosféru bez shonu a stresového vypětí můžete letos o druhém adventním víkendu nasát na zámku Dobříš. Historické nádvoří hostí v sobotu 7. prosince od 11 do 19 hodin druhý Vánoční trh pod záštitou paní Livie Colloredo-Mannsfeldové.

zámek dobříšNa celý den obsadí zámecké nádvoří dvacet stánků, ve kterých si můžete koupit vánoční dárečky, jmelí, výrobky z keramiky či šperky. Na přání si také můžete nechat namalovat vlastní vánoční ozdobu. Chybět nebudou ani vánoční pochutiny – ochutnáte například pečené sele, rybí speciality, čerstvé perníčky, svařené víno, kávu z místní pražírny a další dobroty. Vstupné na trh bude zdarma.
 

Adventní zvyklosti rodiny Sternbergových na Českém Šternberku

český šternberkPřijďte se podívat na svátečně vyzdobený hrad, připomeňte si význam, zvyky a průběh adventního období a poznejte, jak se na hradě prožíval advent a a jak se slavily Vánoce za první republiky. Na speciální adventní prohlídky je nutné si rezervovat vstupenky předem.

Prohlídky začínají vždy v 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00 a 15:00. Kapacita jedné prohlídky je 30 osob.
Advent na Kačině

4.12.
Advent na Kačině

Adventní neděle bude na Kačině patřit oživeným prohlídkám Chotkovských interiérů a vánočně vyzdobeným expozicím a výstavám. V jedinečných prostorech zámeckých sklepů vás čeká představení adventní zvyků a tradičních řemesel. bývalé kočárovně navštívíte tradiční staročeskou zabíjačku.

Královský advent na hradě Svojanov

3.12.
4.12.
Královský advent na hradě Svojanov

Adventní čas na Svojanově tradičně oživují adventní prohlídky hradu. Uprostřed vánočního shonu si mohou návštěvníci odpočinout v prostorách vánočně vyzdobeného hradu, kde se také dovědí spoustu zajímavostí o adventních a vánočních zvycích a tradicích. K tomu je připravený také další program.

Andělské adventní neděle na zámeckém návrší v Litomyšli 2022

4.12.
Andělské adventní neděle na zámeckém návrší v Litomyšli 2022

O adventních nedělích můžete strávit příjemné odpoledne na Zámeckém návrší v andělské společnosti. K adventní pohodě jistě přispěje vánoční hudba a vystoupení na pódiu před chrámem Nalezení sv. Kříže, výstava betlémů, dobré jídlo a pití a bohatý doprovodný kulturní program.

Adventní a vánoční prohlídky hradu Český Šternberk

3.12.
4.12.
Adventní a vánoční prohlídky hradu Český Šternberk

Přijďte se podívat na svátečně vyzdobený hrad, připomeňte si význam, zvyky a průběh adventního období a poznejte, jak se na hradě prožíval advent a slavily Vánoce za první republiky.

Příběh vánočního stromečku na zámku Loučeň – radosti Evropy

17.11.
15.1.
Příběh vánočního stromečku na zámku Loučeň – radosti Evropy

Již popáté budou zámecké komnaty vyzdobeny více než dvacítkou speciálně nazdobených vánočních stromečků.

Vánoční trh na zámku Dobříš

10.12.
Vánoční trh na zámku Dobříš

Sváteční adventní atmosféru bez shonu a stresového vypětí můžete letos o adventním víkendu nasát na zámku Dobříš. Na vánočním trhu na zámku Dobříš nasajete sváteční atmosféru všemi smysly!

Dětské prohlídky adventně a vánočně vyzdobených interiérů na státním zámku v Náchodě

29.11.
2.12.
Dětské prohlídky adventně a vánočně vyzdobených interiérů na státním zámku v Náchodě

Prohlídky adventně a vánočně vyzdobených zámeckých interiérů pro děti.

Prohlídky adventně a vánočně vyzdobených interiérů na státním zámku v Náchodě

26.11.
27.11.
Prohlídky adventně a vánočně vyzdobených interiérů na státním zámku v Náchodě

Prohlídky adventně a vánočně vyzdobených zámeckých interiérů.

Další aktuality

Muzea v přírodě zahajují o víkendu adventní a vánoční pořady

Už o tomto víkendu začínají ve dvou muzeích spadajících pod Národní muzeum v přírodě adventní a vánoční pořady. V sobotu 26. 11. mohou návštěvníci Hanáckého muzea v přírodě prožít atmosféru hanáckých Vánoc jako za starých časů. A Muzeum v přírodě Vysočina připravuje od soboty 26. listopadu do neděle 4. prosince 2022 výstavu Vánoce na Veselém Kopci spojenou s doprovodným programem.
Památky

Advent na hradech a zámcích 2022 – tipy na předvánoční jarmarky a speciální prohlídky

Když o Vánocích nádvoří a střechy hradů a zámků zapadnou sněhem, zmizí pod ním i poslední známky moderní doby a Vánoce na nich se promění v opravdovou pohádku. Zpříjemněte si předvánoční čas a navštivte památky s neopakovatelnou atmosférou. Navíc se během adventu na hradech a zámcích konají kostýmované prohlídky, jarmarky, adventní trhy, výstavy, ukázky historických tradic, kostýmované prohlídky i vyzdobené interiéry a mnoho dalšího. Vyberte si svůj výlet z nabídky portálu Kudy z nudy.
Památky

Česko má osm nových kulturních památek!

Vláda ČR vyhlásila ve středu 23. listopadu 2022 nové kulturní památky – jde o dohromady osm zámků a klášterů. Prohlášené nemovitosti se stanou národními kulturními památkami od 1. července 2023. Které to jsou vám prozradí Kudy z nudy.
Památky

Za unikátními betlémy se vydejte nejen do muzea

Vánoce představují jedno z nejkrásnějších období v roce. Staré tradice si připomínají nejen v muzeích a skanzenech, ale i na dalších místech. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za unikátními betlémy – najdete je například v Horní Lidči, Třešti, Kryštofově údolí, Lošticích nebo v Třebechovicích pod Orebem.
Památky