Úvod > Aktuality > Valtice nabídnou nově zrekonstruované barokní divadlo, jízdárnu a zahradní domek
Valtice nabídnou nově zrekonstruované barokní divadlo, jízdárnu a zahradní domek
">
Památky

Valtice nabídnou nově zrekonstruované barokní divadlo, jízdárnu a zahradní domek

  • Vydáno25. června 2015
Dokončení obnovy tří budov valtického zámku oslaví ve Valticích čtvrtek 25. června 2015 koncertem mezzosopranistky Magdaleny Kožené. Ještě nedávno nevyužívané divadlo, jízdárna a zahradní domek se díky projektu Národní centrum divadla a tance (NCDT) proměnily v zázemí pro studium, experimentální tvorbu a vystoupení souborů zaměřených na barokní divadlo a tanec i jejich soudobé interpretace. Lednicko-valtický areál, památka zapsaná na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, tak rozšiřuje svou pestrou nabídku kulturních aktivit.
Zámecké divadlo se premiéry první hry dočká v září, ale již o prázdninách bude součástí nově připravené prohlídkové trasy, která návštěvníkům ukáže tajemství jeviště a umožní jim dotknout se dřevěné mašinérie, která kulisy a celou repliku barokního divadla oživuje.

Zámek Valtice, původně středověký hrad, později mnohokrát upravovaný, patřil dlouhá staletí, od roku 1395 až konce druhé světové války, pánům z Liechtensteinu, kteří jej při ambiciózních přestavbách v 17. a 18. století proměnili na reprezentativní hlavní rodové sídlo.

Jízdárna, součást hospodářského dvora, pochází z počátku 18. století. Divadlo se stalo součástí zámeckého komplexu v roce 1790, kdy bylo jako poslední počin velkolepé přestavby vystavěno podle projektu Karla Rudczinského a otevřeno při návštěvě císaře Leopolda II. Do dnešních dnů se však z původní stavby zachovaly vlastně jen obvodové stěny; divadlo v 60. letech 20. století totiž zdevastovala krajně necitlivá úprava budovy pro garážování traktorů. Vnitřní vybavení divadla bylo odstraněno, okna zazděna, velká vrata naopak probourána, stržen byl i původní krov.
 
Práce na obnově jízdárny, jejichž cílem bylo rozlehlé stavbě vrátit původní podobu, začaly v dubnu 2014 opravou mansardové střechy; v horní části byly položeny břidlicové šablony, v dolní bobrovky. Zároveň s opravou střechy probíhal v jízdárně archeologický průzkum, který pod podlahami odhalil základy a stěny domů, které zde stály před zahájením stavby barokního budovy. Poté byla položena nová podlaha z dřevěných fošen uložených na trámovém roštu, replika historické konstrukce známé například z Vladislavského sálu Pražského hradu. Nutné nové prvky a instalace, související s novým provozem objektu, bezpečnostními předpisy, vyššími požadavky na tepelný komfort apod., byly vyřešeny tak, aby nepoškodily cenné historické konstrukce barokní stavby; byly zabudovány do novodobých prvků z úpravy jízdárny v 70. letech 20. století. Třešničkou na dortu byla restaurátorská obnova mramorového krbu s kovanou dekorovanou zadní deskou. V autentickém historickém prostoru jízdárny vznikl polyfunkční sál s moderním zázemím pro pořádání vzdělávacích, kulturních a společenských akcí, který pojme až tisíc hostů a splňuje současné nároky na pohodlí a bezpečí návštěvníků. Pro pořádání kulturních a společenských akcí byl upraven také parter hospodářského dvora se zcela novým návštěvnickým zázemím; blízkost jízdárny přitom umožní flexibilní přesunutí akcí v případě špatného počasí.

Lidé si budou moci poprvé obnovené prostory jízdárny prohlédnout a vychutnat při jejím slavnostním otevření ve čtvrtek 25. června 2015, jehož vrcholem pak bude koncert Magdaleny Kožené; ta se souborem Le Concert d’Astrée vedeným dirigentkou Emmanuelle Haïm přednese ve čtvrtek 25. června od 19:30 v obnovené zámecké jízdárně francouzské dvorské písně, kantáty a instrumentální skladby 17. a 18. století, připravené jako závěrečný koncert XX. ročníku festivalu Concentus Moraviae.
 
Po letech nevyužívání byly obnoveny též původní průchody mezi jízdárnou a zahradním domkem, v jehož suterénu bude umístěno zázemí pro organizátory akcí, které se v jízdárně budou konat. Zahradní domek, nazývaný také domek zahradníka, byl kvůli dlouhodobému zatékání ve velmi špatném stavu. Mansardový krov z 19. století musel být téměř zcela znovu postaven jako přesná kopie původního.
Národní centrum divadla a tance Valtice v bývalé jízdárně valtického zámku

Národní centrum divadla a tance Valtice v bývalé jízdárně valtického zámku

Díky rozsáhlé rekonstrukci zchátralého divadla, zimní jízdárny a zahradního domku v areálu valtického zámku vzniklo Národní centrum divadla a tance, které bude poskytovat zázemí divadelním a tanečním souborům, ale také badatelům, které zajímají dějiny těchto umění.

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Dominantou Valtic je barokní zámek s kaplí a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kaple je využívána k hudebním produkcím. Zámek sloužil rodu Lichtenštejnů jako „rodinný domek“. Zpřístupněno je 21 místností zámku a nachází se zde také expozice o knížecí rodině, nově opravené sály a zámecké divadlo.

Další aktuality

29.9.
2022
7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Jihomoravský kraj | Zážitky
24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika