Úvod > Aktuality > Valdštejnské slavnosti v Jičíně nabídnou veselý historický program i zvířecí hodokvas

Valdštejnské slavnosti v Jičíně nabídnou veselý historický program i zvířecí hodokvas

Vydáno 15. května 2018 Zážitky
Město Jičín opět na pár dní zažije Valdštejnovu dobu – po dvou letech město opět pořádá Valdštejnské slavnosti. Celé město Jičín, zejména náměstí, park a Lodžie, ožije od 18. do 20. května 2018 slavnostmi, ke kterým tradičně patří dobové kostýmy, tradiční řemesla, trhy a dobová hudba. Můžete se těšit na mnohá vystoupení, přednášky, výstavy, hry, průvod masek nebo ohňostroj.

Albrecht z ValdštejnaMěsto Jičín pořádá ve dnech 18. – 20. května 2018 tradiční Valdštejnské slavnosti na počest významné osobnosti nejenom Jičína, ale celé Evropy - Albrechta z Valdštejna, který letos slaví 435. narozeniny.

Čeká vás rovněž tradiční průvod Valdštejna a jeho družiny do centra města, kde jej přivítá purkmistr. Návštěvníci doslova na vlastní kůži zažijí Valdštejnovu dobu - vojenská ležení, mušketýry, kejklíře, nakoupí si na historickém tržišti nebo si zkusí tradiční řemesla.

Program začíná už v pátek 18. května v 18:00 hodin besedou k 435. výročí narození Albrechta v Obřadní síni na zámku. Poté následuje ve 20:00 koncert Inter arma silent musae? Albrecht z Valdštejna očima čtyř staletí v kostele sv. Ignáce, divadlo bratří Formanů oživí lodžii ve 21 hodin představením Aladin a na nádvoří zámku zazní ve 21:30 Nocturno v provedení smíšeného pěveckého sboru Foester.

Valdštejn v JičíněHlavní program začne v sobotu 19. 5. ráno průvodem družiny Albrechta z Valdštejna a jeho dvora lipovou alejí do Jičína na Valdštejnovo náměstí, kde jej slavnostně přivítá purkmistr města spolu s hosty. Na náměstí bude poté probíhat nepřetržitý program, na který je pro všechny návštěvníky vstup zdarma. Můžete se těšit na ležení valdštejnských vojsk, mušketýřy, dobovou hudbu a tanec, hry, historické tržiště, ukázky starých řemesel, divadlo, pohádky, kejklíře… a mnoho dalšího. Zlatým hřebem večera bude od 21:00 barokní zahradní slavnost s benátským ohňostrojem v zámecké zahradě.

Neděle 20. května pak bude od 9:00 patřit Zádušní mši v kostele sv. Jakuba a komponovanému programu Valdštejnský zvířecí hodokvas od 13:00 do 16:00 hodin ve Valdštejnské lodžii. Rodinná slavnost pro všechny smysly, plná obrazů ze zvířecího světa a hodovních bajek v areálu vévodova letohrádku. Vstup ve zvířecích maskách vítán!

Zkrátka se můžete těšit na bohatý historický program a vrátit se do atmosféry doby Václava Eusebia Albrechta z Valdštejna! Vstup na slavnosti je zdarma.
Jičín - město pohádky a památek

Jičín - město pohádky a památek

Výchozí branou do Českého ráje a do Prachovských skal je pohádkové město Jičín. Město je ideálním východištěm turistických výletů, ať již do Prachovských skal nebo na romantická místa se zříceninami starých hradů.

Valdštejnská lodžie u Jičína

Valdštejnská lodžie u Jičína

Z Jičína vede dva kilometry dlouhá čtyřdílná lipová alej do Valdštejnské lodžie. Tento architektonický skvost z počátku 17. století je obklopen Libosadem, kde se konají příležitostné akce a dílny zaměřené na rodiny s dětmi.

Valdická brána v Jičíně

Valdická brána v Jičíně

Valdická brána je hlavním symbolem města Jičína a jeho hlavní dominantou, kterou každý turista a návštěvník nemůže při svém příjezdu přehlédnout. Vysoká a mohutná kamenná brána stojí v centru města a odděluje od sebe průjezdem Valdštejnovo a Žižkovo náměstí. Ze shora věže je nádherný výhled.