Úvod > Aktuality > Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm připravuje Dny řemesel a setkání kovářů
Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm připravuje Dny řemesel a setkání kovářů
"> "> "> ">
Kultura

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm připravuje Dny řemesel a setkání kovářů

  • Vydáno18. července 2019
Již po dvacáté deváté se v areálu Dřevěného městečka setkají mistři starých řemesel, aby svůj um předvedli návštěvníkům programu „Dny řemesel a setkání kovářů“, který proběhne ve dnech 20. a 21. 7. 2019. Návštěvníci se mohou těšit na ukázky prací více než 150 řemeslníků – kovářů, tesařů, šindelářů, truhlářů, sklenářů, kameníků, klempířů, hrnčířů a dalších řemeslníků. K vidění budou staré profese při zpracování a opracování dřeva – výroba štípaných plotů, dřevěných žlabů a potrubí, loukoťových kol, ruční řezání kulatiny.
Dny řemeselMistři řemeslníci návštěvníkům o víkendu 20. a 21. 7. 2019 na Dnech řemesel názorně předvedou výrobu ručně štípaného šindele a pokrývání střech, výrobu cihel a opracování kamene. Zpestřením programu budou ukázky drátování, práce košíkáře, hrnčíře, klempíře a soustružníka. Návštěvníci si mohou sami mimo jiné vyzkoušet práci na tkalcovském stavu či pletení slaměných ošatek.
 
K obdivu všech bude připravený stodvacetiletý parní stroj a další unikátní benzínové motory, které budou pohánět štípačku a cirkulárku. Ve stáncích bude prezentována výroba různých druhů bižuterie, výrobky z včelího vosku, broušení skla, zdobení a vytlačování perníků. Ruční výrobu papíru představí papírna z Velkých Losin, jediná manufakturní dílna svého druhu ve střední Evropě.
 
Dny řemeselV Radnici bude mistr stavitel projektovat stavební výkresy. K nahlédnutí bude prezentace prací zaměstnanců technického útvaru. V Pálenici se seznámíte s tradičním pálením valašské slivovice.
 
Sjedou se kováři z celé České republiky, Slovenska a Maďarska a budou po celé dva dny předvádět na deseti výhních různé techniky zpracování železa. Valašské muzeum přivítá také členy představenstva a regionální zástupce Společenstva uměleckých kovářů, zámečníků a podkovářů Čech, Moravy a Slezska.
Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Městečko pod Radhoštěm – pohled do historie

Městečko pod Radhoštěm – pohled do historie

Stálá historicko-etnografická expozici s názvem Městečko pod Radhoštěm ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Přibližuje na modelových situacích z dějin Rožnova pod Radhoštěm historii i běžný život východomoravského městečka v průběhu více než sedmi staletí.

Další aktuality