Úvod > Aktuality > Valašské muzeum v přírodě má svou vlastní poštovnu
Valašské muzeum v prírode má svou vlastní poštovnu
"> Valašské muzeum v prírode má svou vlastní poštovnu "> Poštovna poskytuje stálé poštovní služby i bohatý prodejní sortiment
Památky

Valašské muzeum v přírodě má svou vlastní poštovnu

  • Vydáno13. února 2013
Součástí Valašského muzea v přírodě jsou oživovací aktivity v jednotlivých areálech. Jednou z nich je i expozice poštovního úřadu, vhodně začleněná do zástavby areálu Dřevěné městečko. Expozice staré pošty je časově vymezena přelomem 19. a 20. století.
Spojení tradiční historické expozice na jedné straně a fungující úřad moderní poštovny patří k ojedinělým počinům v českém muzejnictví. Tato oživená expozice ve Valašském muzeu v Rožnově pod Radhoštěm poskytuje návštěvníkům nejen stálé poštovní služby, ale nabízí i bohatý prodejní sortiment. Na své si přijdou i sběratelé.

K zakoupení jsou pohlednice, obálky s přítiskem Emila Zátopka ve dvou barevných vyhotoveních, poštovní známky. Jedinečná je i ruční dopisnice s dopisním papírem, na kterém je vodotiskem vyveden atlet tisíciletí, Emil Zátopek, jehož ostatky jsou uloženy na nedalekém Valašském Slavíně, spolu s dalšími významnými osobnostmi a sportovci regionu. Stříbrné ojedinělé pamětní medaile Bohumila Jaroňka a Emila Zátopka byly vydány v počtu 200 kusů a jsou tedy sběratelským unikátem. Je možné je zakoupit pouze v poštovně. Návštěvníci si zde mohou vybrat z pamětních listů s tématikou různých národopisných programů či jiných významných událostí ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

Poštovna je vybavená denním razítkem, které používá k odeslání běžné pošty. Doplňkem jsou i razítka příležitostná, používaná při jednotlivých pořadech Valašského roku. Nejbližší příležitost pro sběratele otisků razítek jsou Velikonoce, kdy ožije Dřevěné městečko tradičními ukázkami řemesel a zvykosloví od Bílé soboty (30. 3.) do Červeného pondělí (1. 4.). Velmi oblíbená, především u dětí, je Ježíškova pošta – kdy si v předvánočním období děti píší svá přání Ježíškovi.

Expozice a provoz poštovny jsou pro návštěvníky přístupné v období od 1. 5. do 30. 9. 2013 v souladu s otvírací dobou Dřevěného městečka, včetně pořadů Valašského roku v období mezisezóny. V ostatních dnech na požádání u průvodce.
Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Další aktuality