Úvod > Aktuality > Valašské muzeum v přírodě letos připravilo řadu vzdělávacích programů
Zážitky

Valašské muzeum v přírodě letos připravilo řadu vzdělávacích programů

  • Vydáno5. února 2020
I na rok 2020 si Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm připravilo pro děti od mateřských po střední školy řadu výchovně vzdělávacích programů. Tyto programy jsou zaměřeny na zvykoslovný rok (Velikonoce na Valašsku, Vánoce na dědině), na pracovní a výrobní technologie (Slabikář devatera řemesel, Barvíř modrotisku) a řadu dalších atraktivních témat. Tyto jsou prioritně, až na Slabikář devatera řemesel, určeny pro předem objednané skupiny.
OvceNa rok 2020 si Valašské muzeum v přírodě připravilo celkem 10 těchto pořadů.

V programu naleznete program s názvem Barvíř modrotisku, během něhož poznáte tradiční postup této výroby, dále Valaši se strojí aneb O valašském kroji, který přiblíží jak vypadal oděv našich předků a z jakých materiálů byl zhotovený. Oblíbeným pořadem nejen pro děti jsou Velikonoce na Valašsku – procházka Valašskou dědinou s nahlédnutím do oživených chalup, kde si připomenete velikonoční zvyky a tradice. Na Valašské dědině se děti během pořadu Za zvířátky na dědinu seznámí s domácími zvířaty, která dříve Valaši chovali a rovněž s užitkem, který jim poskytovala. Na Valašské dědině se koná i program Jak Valaši chovali včely děti projdou Valašskou dědinou, dozví se mnohé o způsobech chovu včel, o neobyčejném životě uvnitř úlu a o důležitosti včel pro život náš i našich předků. Opomenuta nebude ani sladká ochutnávka.

Skanzen RožnovPro nejmenší návštěvníky z MŠ a 1. stupně ZŠ je připraven program Jakpak si hráli Valášci malí? Jedná se o "hrací" aktivitu, děti poznají, jak se bavily malí Valaši v dobách minulých i to, jak snadno a z čeho všeho dokázaly hračku samy vykouzlit. Na lidovou stravu našich prababiček cílí Co vařily naše babičky? Dozvíte se řadu zajímavostí o tradičních zemědělských plodinách, jejich zpracování, uchování a využití při každodenním vaření. Koncem roku ožívá Valašská dědina Vánocemi na dědině. Seznámí příchozí s obvyklými zimními pracemi a přípravami v průběhu adventní doby. Především však poznáte samotné zvyky, tradice a kouzlo Vánoc v dobách minulých.

velikonoce na dědiněProgramy jsou určeny nejen pro školy, ale také pro zájmové skupiny z řad seniorů a dalších skupin a zájmových spolků. Během jednotlivých tematických bloků napříč celým rokem chce muzeum zájemcům přiblížit běžný život lidí na Valašsku v dobách minulých, s nímž se nemají možnost jinak setkat. Tradičně největší zájem bývá o programy velikonoční a vánoční. Na pořady je zapotřebí se včas dopředu objednat - lze tak učinit pomocí on-line rezervačního systému, který je v provozu webových stránkách nmvp.cz. Programy jsou určen, jak jsme již zmínili, převážně pro předem objednané skupiny a budou realizovány v čase od 8:00 do 14:00 hodin v jednotlivých dnech, s výjimkou vánočního programu.
Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Další aktuality

Vánoční jarmark v rožnovském skanzenu připomene staré vánoční zvyky

Sváteční atmosféru plnou vánočních zvyků zažijí návštěvníci Valašského muzea v přírodě v sobotu a v neděli 9. a 10. prosince 2023. Dřevěným městečkem se opět projdou mikulášské družiny s čerty ze Zděchova, Lačnova a z Valašských Klobouk, lucky letos pochází ze souboru Radhošť. Nebudou chybět pastuchové, ti dorazí až z Maďarska! V kuchyni fojtství budou tetičky drát peří a uvaří štědračku.
Zlínský kraj | Památky

Velké Karlovice zažijí Noc bílých lanýžů, kuchaři je přivezou přímo z Piemontu

Vzácné bílé lanýže, považované za vrcholnou delikatesu a po kaviáru druhou nejdražší kuchařskou surovinu na světě, budou moci letos opět ochutnat gurmáni na Valašsku. Přímo do italské „lanýžové“ oblasti Piemont se pro ně z Velkých Karlovic vypravili kuchaři hotelů Resortu Valachy. Noc bílých lanýžů, zasvěcená ochutnávce této jedinečné podzemní houby i dalších delikates z Piemontu, nabídne gurmánům 16. listopadu zážitková restaurace Vyhlídka v hotelu Lanterna.
Zlínský kraj | Gurmánská turistika

Skanzen v Rožnově pod Radhoštěm zůstává o svátečním víkendu mimořádně otevřený

Nadcházející prodloužený víkend od 17. do 19. listopadu 2023 nabídne mimořádnou možnost návštěvy areálů Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Vedení muzea rozhodlo vyjít vstříc zájmu návštěvníků, a tak od pátku do neděle budou areály Dřevěného městečka a Valašské dědiny otevřeny, a to vždy od 9 do 16 hodin.
Zlínský kraj | Památky

Vánoční výstava ve Vizovicích láká na tradiční ozdoby i módními trendy

Ve vizovické Galerii Mariette se každoročně od podzimu do Vánoc koná vánoční výstava. Ta letošní potrvá až do 23. prosince 2023 a představuje tradiční ozdoby i módními trendy ve vánoční vázdobě a zdobení stromečků. Jedná se o exkluzivní kolekce skleněných vánočních ozdob vyráběných ručně českými výrobci.
Zlínský kraj | Kultura

Užijte si strašidelný a zábavný Halloween ve zlínské zoo

Přijďte si vychutnat strašidelnou procházku areálem zlínské zoo! Čekají na vás čarodějnice, duchové, kostlivci, pavouci a také originální dýňová aranžmá. Letošní oslava keltského svátku Halloween probíhá ve velkém stylu! Od čtvrtka 26. do neděle 29. října 2023 potrvá speciální program, který pobaví malé i velké návštěvníky. Halloween v Zoo Zlín trvá po celé podzimní prázdniny, ale hlavní program je připraven na sobotu. Návštěvu s menšími dětmi doporučujeme spíše v pátek nebo neděli.
Zlínský kraj | Zážitky

Velké Karlovice lákají na závod Běhej Valachy

Běžeckým závodem Běhej Valachy vyvrcholí v sobotu 21. října 2023 v Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích letošní 11. ročník sportovního seriálu DATART Valachy tour. V údolí Léskové u hotelu Galik pořadatelé připravili trasy pro dospělé i děti. O start hlavního závodu se jako host postará přední česká běžecká osobnost: držitelka českého maratonského rekordu Eva Vrabcová Nývltová. Pojďte symbolicky zakončit letošní sezónu do Velkých Karlovic!
Zlínský kraj | Letní sporty

Hostýn zažije Mysliveckou svatohubertskou pouť

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Svatém Hostýně zažije v sobotu 21. října již pětadvacátou Mysliveckou svatohubertskou pouť. Ani letos nebude chybět průvod k obrázku sv. Huberta a troubená mše svatá, kterou v 10:15 hodin celebruje administrátor olomoucké diecéze Mons. Josef Nuzík.
Zlínský kraj | Kultura

Valašský hortikomplex představí úrodu z polí, zahrad a sadů

Letošní „úrodu z polí, zahrad a sadů“ představí Valašské muzeum v přírodě v rámci výstavy Valašský hortikomplex. Ta každoročně prezentuje ovoce, zeleninu, obiloviny a další plodiny. Výstavu si budou moci návštěvníci prohlédnout v prostorách Janíkovy stodoly v Dřevěném městečku od 14. do 22. října 2023. Otevřena bude dle návštěvní doby muzea, tj. od 9:00 do 16:00 hodin mimo pondělí.
Zlínský kraj | Kultura