ÚvodAktualityValašské muzeum v přírodě letos připravilo řadu vzdělávacích programů
Zážitky

Valašské muzeum v přírodě letos připravilo řadu vzdělávacích programů

  • 5. února 2020
I na rok 2020 si Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm připravilo pro děti od mateřských po střední školy řadu výchovně vzdělávacích programů. Tyto programy jsou zaměřeny na zvykoslovný rok (Velikonoce na Valašsku, Vánoce na dědině), na pracovní a výrobní technologie (Slabikář devatera řemesel, Barvíř modrotisku) a řadu dalších atraktivních témat. Tyto jsou prioritně, až na Slabikář devatera řemesel, určeny pro předem objednané skupiny.
OvceNa rok 2020 si Valašské muzeum v přírodě připravilo celkem 10 těchto pořadů.

V programu naleznete program s názvem Barvíř modrotisku, během něhož poznáte tradiční postup této výroby, dále Valaši se strojí aneb O valašském kroji, který přiblíží jak vypadal oděv našich předků a z jakých materiálů byl zhotovený. Oblíbeným pořadem nejen pro děti jsou Velikonoce na Valašsku – procházka Valašskou dědinou s nahlédnutím do oživených chalup, kde si připomenete velikonoční zvyky a tradice. Na Valašské dědině se děti během pořadu Za zvířátky na dědinu seznámí s domácími zvířaty, která dříve Valaši chovali a rovněž s užitkem, který jim poskytovala. Na Valašské dědině se koná i program Jak Valaši chovali včely děti projdou Valašskou dědinou, dozví se mnohé o způsobech chovu včel, o neobyčejném životě uvnitř úlu a o důležitosti včel pro život náš i našich předků. Opomenuta nebude ani sladká ochutnávka.

Skanzen RožnovPro nejmenší návštěvníky z MŠ a 1. stupně ZŠ je připraven program Jakpak si hráli Valášci malí? Jedná se o "hrací" aktivitu, děti poznají, jak se bavily malí Valaši v dobách minulých i to, jak snadno a z čeho všeho dokázaly hračku samy vykouzlit. Na lidovou stravu našich prababiček cílí Co vařily naše babičky? Dozvíte se řadu zajímavostí o tradičních zemědělských plodinách, jejich zpracování, uchování a využití při každodenním vaření. Koncem roku ožívá Valašská dědina Vánocemi na dědině. Seznámí příchozí s obvyklými zimními pracemi a přípravami v průběhu adventní doby. Především však poznáte samotné zvyky, tradice a kouzlo Vánoc v dobách minulých.

velikonoce na dědiněProgramy jsou určeny nejen pro školy, ale také pro zájmové skupiny z řad seniorů a dalších skupin a zájmových spolků. Během jednotlivých tematických bloků napříč celým rokem chce muzeum zájemcům přiblížit běžný život lidí na Valašsku v dobách minulých, s nímž se nemají možnost jinak setkat. Tradičně největší zájem bývá o programy velikonoční a vánoční. Na pořady je zapotřebí se včas dopředu objednat - lze tak učinit pomocí on-line rezervačního systému, který je v provozu webových stránkách nmvp.cz. Programy jsou určen, jak jsme již zmínili, převážně pro předem objednané skupiny a budou realizovány v čase od 8:00 do 14:00 hodin v jednotlivých dnech, s výjimkou vánočního programu.
Slabikář řemesel v Rožnově pod Radhoštěm

1. 6.
Slabikář řemesel v Rožnově pod Radhoštěm

V sobotu 1. 6. se ve Valašském muzeum koná Slabikář řemesel, pořad věnovaný dětem, které si chtějí vyzkoušet svoji zručnost. Volný vstup pro děti do 15 let.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě Památky

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Další aktuality

Hrad Cimburk obsadí milovníci dobrého vína

Už potřinácté se v sobotu 25. května 2024 od 14:00 hodin na hradě Cimburku uskuteční košt vín. Připravena bude více než stovka vzorků a doprovodný program laděný v tradičním duchu. K poslechu a tanci zahraje cimbálová muzika.
22. květen 2024 9:00
Gurmánská turistika, Zlínský kraj

Vlčnov o víkendu opět zaplní tisícovky návštěvníků, pojede se tu tradiční Jízda králů

Na legendární Jízdu králů se chystá obec Vlčnov na Uherskohradišťsku. Uskuteční se od soboty 25. do neděle 26. května. Samotná Jízda krále a jeho družiny začne v neděli v poledne. Folklórní událost je pestrá a zajímavá a láká tisíce návštěvníků. Uznání se dočkala i v zahraničí, když byla v roce 2011 zapsána organizací UNESCO na seznam Mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví lidstva.
22. květen 2024 8:00
Kultura, Zlínský kraj

Prožijte Jaro na dědině ve Valašském muzeum v přírodě

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm zve na připomínku tradičních jarních prací našich předků. Program nazvaný Jaro na dědině oživí v sobotu 25. května 2024 Valašskou dědinu. V areálu se budou předvádět činnosti spojené především s domácími pracemi kolem chalupy a v zemědělství.
20. květen 2024 10:00
Kultura, Zlínský kraj

Oslava v duchu dědictví UNESCO, v Kunovicích se o víkendu pojede Jízda králů

Každé dva roky se v Kunovicích na Slovácku pořádá folklorní slavnost Jízda králů, výjimečný lidový zvyk, zapsaný do seznamu UNESCO. Bohatý kulturní program bude probíhat již od pátku 17. května a vyvrcholí v neděli 19. května 2024. Přijďte se i vy pokochat krásnými kroji a vozy taženými koňmi v nejrůznějším provedení.
17. květen 2024 8:55
Kultura, Zlínský kraj

Čtvrtým nejlepším koláčem světa je valašský frgál!

Tradiční valašský koláč frgál zabodoval na mezinárodní scéně: prosadil se na jednu z nejvyšších příček v každoročním žebříčku 100 nejlepších koláčů světa dle hodnocení uznávaného gastro průvodce TasteAtlas. Hodnotitele oslnil natolik, že mu udělili 4. místo mezi celkem 360 hodnocenými sladkostmi. První místo získal letos švédský čokoládový dezert kladdkaka, druhé polský tvarohový sernik a třetí ruský medovník.
16. květen 2024 12:00
Gurmánská turistika, Zlínský kraj

Luhačovické Sluneční lázně zvou do muzea lázeňství i expozice luhačovických velikánů

Sluneční lázně v Luhačovicích jsou otevřeny a krásně obnovený areál zve návštěvníky nejen do muzea lázeňství, ale také na stálé expozice věnované Dušanu Jurkovičovi a Leoši Janáčkovi. Ve zrekonstruovaných Slunečních lázních se snoubí luhačovická lázeňská tradice a typická Jurkovičova architektura s moderním pojetím trávení volného času. V celém areálu se podařilo zachovat také jedinečnou atmosféru z doby největšího rozkvětu lázní.
11. květen 2024 6:00
Lázně a wellness, Zlínský kraj

Objevte panská sídla Hříběcích hor – zámky v oblasti Chřibů

Hříběcí hory, jak se kraji od Kroměříže po Koryčany v podhůří Chřibů poeticky říká, není místem, které by vás ohromilo velkolepostí skalních masivů, zelenými údolími široce se vinoucích řek nebo pralesy s vodopády a jeskyněmi. Je to krajina, která se mírně vlní od úpatí Chřibů po hanácké roviny, je klidná a mírná, posetá maličkými vesničkami vzdálenými jedna od druhé tak akorát na délku pořádného pole. Je to krajina k pomalým procházkám a tichému toulání, při kterém můžete objevovat desítky drobných památek a místních zajímavostí. Objevte památky Hříběcích hor!
8. květen 2024 12:00
Památky, Zlínský kraj

Luhačovice po roce opět otevřou své léčivé prameny

O víkendu 10. a 12. května se v Luhačovicích na Zlínsku uskuteční tradiční Otevírání pramenů, které zahájí letošní hlavní lázeňskou sezonu. Příchozí se mohou těšit na kulturní program, oblíbený jarmark, swingovou hudbu či jezdce na historických kolech.
6. květen 2024 14:00
Lázně a wellness, Zlínský kraj