Úvod > Aktuality > Valašské muzeum v přírodě letos připravilo řadu vzdělávacích programů
Valašské muzeum v přírodě letos připravilo řadu vzdělávacích programů
"> "> "> Na rok 2015 si Valašské muzeum v prírode pripravilo celkem 10 techto poradu "> Na porady je však zapotrebí se vcas dopredu objednat ">  	Valašské muzeum v prírode letos pripravilo radu vzdelávacích programu
Zážitky

Valašské muzeum v přírodě letos připravilo řadu vzdělávacích programů

  • Vydáno5. února 2020
I na rok 2020 si Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm připravilo pro děti od mateřských po střední školy řadu výchovně vzdělávacích programů. Tyto programy jsou zaměřeny na zvykoslovný rok (Velikonoce na Valašsku, Vánoce na dědině), na pracovní a výrobní technologie (Slabikář devatera řemesel, Barvíř modrotisku) a řadu dalších atraktivních témat. Tyto jsou prioritně, až na Slabikář devatera řemesel, určeny pro předem objednané skupiny.
OvceNa rok 2020 si Valašské muzeum v přírodě připravilo celkem 10 těchto pořadů.

V programu naleznete program s názvem Barvíř modrotisku, během něhož poznáte tradiční postup této výroby, dále Valaši se strojí aneb O valašském kroji, který přiblíží jak vypadal oděv našich předků a z jakých materiálů byl zhotovený. Oblíbeným pořadem nejen pro děti jsou Velikonoce na Valašsku – procházka Valašskou dědinou s nahlédnutím do oživených chalup, kde si připomenete velikonoční zvyky a tradice. Na Valašské dědině se děti během pořadu Za zvířátky na dědinu seznámí s domácími zvířaty, která dříve Valaši chovali a rovněž s užitkem, který jim poskytovala. Na Valašské dědině se koná i program Jak Valaši chovali včely děti projdou Valašskou dědinou, dozví se mnohé o způsobech chovu včel, o neobyčejném životě uvnitř úlu a o důležitosti včel pro život náš i našich předků. Opomenuta nebude ani sladká ochutnávka.

Skanzen RožnovPro nejmenší návštěvníky z MŠ a 1. stupně ZŠ je připraven program Jakpak si hráli Valášci malí? Jedná se o "hrací" aktivitu, děti poznají, jak se bavily malí Valaši v dobách minulých i to, jak snadno a z čeho všeho dokázaly hračku samy vykouzlit. Na lidovou stravu našich prababiček cílí Co vařily naše babičky? Dozvíte se řadu zajímavostí o tradičních zemědělských plodinách, jejich zpracování, uchování a využití při každodenním vaření. Koncem roku ožívá Valašská dědina Vánocemi na dědině. Seznámí příchozí s obvyklými zimními pracemi a přípravami v průběhu adventní doby. Především však poznáte samotné zvyky, tradice a kouzlo Vánoc v dobách minulých.

velikonoce na dědiněProgramy jsou určeny nejen pro školy, ale také pro zájmové skupiny z řad seniorů a dalších skupin a zájmových spolků. Během jednotlivých tematických bloků napříč celým rokem chce muzeum zájemcům přiblížit běžný život lidí na Valašsku v dobách minulých, s nímž se nemají možnost jinak setkat. Tradičně největší zájem bývá o programy velikonoční a vánoční. Na pořady je zapotřebí se včas dopředu objednat - lze tak učinit pomocí on-line rezervačního systému, který je v provozu webových stránkách nmvp.cz. Programy jsou určen, jak jsme již zmínili, převážně pro předem objednané skupiny a budou realizovány v čase od 8:00 do 14:00 hodin v jednotlivých dnech, s výjimkou vánočního programu.
Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Další aktuality