Úvod > Aktuality > V zoologické zahradě Ostrava vás překvapí citronečník i letní kino
V zoologické zahrade Ostrava vás prekvapí citronecník i letní kino
"> V zoologické zahrade Ostrava vás prekvapí citronecník i letní kino "> Citronecník je otužilý príbuzný citrusu "> Ve východním lécitelství mel hojné využití
Zážitky

V zoologické zahradě Ostrava vás překvapí citronečník i letní kino

  • Vydáno19. srpna 2014
Při prohlídce areálu ostravské zoologické zahrady je možné v těchto dnech spatřit podél výběhu Indie zblízka nedaleko restaurace Saola keř, který jistě upoutá pozornost svými plody. Jde o citronečník trojlistý pocházející z Koreje a severní až střední Číny, který je příbuzný citrusů. Užít si zde mlůžete také promítání pod širým nebem, které se uskuteční v pátek 22. srpna.

Citronečník, otužilý příbuzný citrusů, je opadavý, značně trnitý a vůně květů je oproti pravým citrusům poměrně nevýrazná. Plody jsou slabě plstnaté kulaté citrónky o velikosti 3-5 cm. Nezralé jsou zelené, po dosažení zralosti získají sytý žlutý odstín. Chuť je kvůli značnému obsahu pryskyřic trpká až hořká.

Citronečník je mrazuvzdorný a vydrží teploty klesající až k hranici -25 °C. Bez problémů pak znovu obrůstá. Díky své mrazuvzdornosti se tato rostlina uplatňuje především jako podnož pro všechny druhy citrusů, čímž zvyšuje jejich odolnost vůči chladu až o 3 °C. Ve východním léčitelství měl hojné využití. Sušený plod se používal jako močopudný prostředek, projímadlo, při zažívacích potížích, pro uvolňování křečí, proti bolestem zubů či ke stahování cév. Odvar z kůry sloužil jako prostředek pro odkašlávání a ke snižování horečky. V teplejších oblastech se někdy vysazuje do živých plotů, které jsou vzhledem k nebezpečně vyhlížejícím trnům zcela neprostupné.

Zoologická zahrada v Ostravě však nabízí víc než podívanou na faunu a floru – zdejší amfiteátr se opět promění v letní kino. Atmosféru promítání pod širým nebem na klasických promítačkách můžete zažít už tento pátek, tedy 22. srpna. Pro všechny filmové fanoušky je připravena animovaná dobrodružná komedie o pravěké rodině Croodsov, začátek promítání je ve 21:00 hodin. Vstupenky zakoupíte buď v Multikině Cinestar nebo před představením přímo na pokladně zoo, cena činí 99 Kč. Promítání proběhne pouze za příznivého počasí, v opačném případě se promítání neuskuteční a peníze vám budou vráceny. Doporučujeme také přibalit si s sebou repelent proti komárům.

Komentované setkání a krmení v Zoo Ostrava

1.6.
30.9.
Komentované setkání a krmení v Zoo Ostrava

Komentovaná setkání u vybraných druhů zvířat. Návštěvníci se tak opět mohou těšit na zajímavé zpestření prohlídky zoo.

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoologická zahrada Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích. Novinkou a nejen architektonickou zajímavostí je Voliéra La Pampa Voliéra La Pampa – největší průchozí voliéra v Zoo Ostrava.

Další aktuality

18.9.
2022
10 tipů na podzimní procházky ostravskou zelení

10 tipů na podzimní procházky ostravskou zelení

Moravskoslezský kraj | Příroda
17.9.
2022
V ostravské zoo uvidíte mláďata vzácných jelenů barasinga

V ostravské zoo uvidíte mláďata vzácných jelenů barasinga

Moravskoslezský kraj | Příroda
16.9.
2022
Běh z Kopřivnice do Rožnova připomene odkaz Emila Zátopka

Běh z Kopřivnice do Rožnova připomene odkaz Emila Zátopka

Moravskoslezský kraj | Letní sporty
14.9.
2022
Dny NATO opět oživí letiště Leoše Janáčka v Ostravě

Dny NATO opět oživí letiště Leoše Janáčka v Ostravě

Moravskoslezský kraj | Zážitky