Úvod > Aktuality > V Zoo ve Dvoře Králové nad Labem pobíhají volně expozicí pavouci
V Zoo ve Dvoře Králové nad Labem pobíhají volně expozicí pavouci
"> ">
Příroda

V Zoo ve Dvoře Králové nad Labem pobíhají volně expozicí pavouci

  • Vydáno26. dubna 2015
Pokud trpíte arachnofobií, měli byste se na návštěvu královodvorské zoo dobře připravit. Ve skleníku a pavilonu s krokodýly a rybami se totiž volně pohybují pavouci velcí jako dezertní talíř. Jedná se o maloočky lovecké jenž zde pomáhají hubit hmyz, kterému se podaří uprchnout za skla expozic.
pavoukPavouci maloočka žijí v Zoo Dvůr Králové tam, kudy běžně procházejí návštěvníci. Pokud budete mít štěstí, můžete na něj v expozici Vodní světy a prohlédnout si jej hezky zblízka. Před návštěvníky se pavouci ale často neukazují – přes den odpočívají ve skulinách a štěrbinách, takže většina lidí s nimi nepřijde do styku. Pokud byste na ně přeci jen narazili, nemusíte se jich bát. Maloočka sice bolestivě koušou, ale smrtelné zranění to není.

Zoo pavouky vypustila tzv. na volno v rámci biologického boje, aby lovili hmyz, který uteče z expozic a který se pak přemnožil. Což se povedlo a pavouci úspěšně redukují množství cvrčků, švábů i jiných pavouků, kteří dělají pavučiny. Maloočka lovecká totiž na rozdíl od ostatních pavučiny nedělá.

Pavouci jsou doslova doma v tropickém pásmu. Žijí v domácnostech tamních obyvatel a stejně jako v zoo loví obtížný hmyz – šváby, cvrčky nebo sarančata. Pavučiny k tomu nepotřebuje. Na svou oběť číhá skrytě a pak jí přepadne ze zálohy. Na návštěvníky pavilonu by si však pavouci netroufli. O jejich přítomnosti navíc informuje cedulka na dveřích.
Safari Park Dvůr Králové – Afrika na dlani

Safari Park Dvůr Králové – Afrika na dlani

Safari Park Dvůr Králové je jedna z nejznámějších zoologických zahrad v Česku. Najdete tu největší kolekci afrických zvířat v Evropě a jedinečné Africké a Lví safari. Dvorský safari park je také světovou jedničkou v odchovu kriticky ohrožených zvířat a jejich navracení zpět do přírody.