Úvod > Aktuality > Zoo Ostrava jako jediná v Evropě rozmnožila papouška amazónka bělobřichého
Zoo Ostrava jako jediná v Evropě rozmnožila papouška amazónka bělobřichého
"> "> "> ">
Příroda

Zoo Ostrava jako jediná v Evropě rozmnožila papouška amazónka bělobřichého

  • Vydáno16. října 2021
Ostravská zoologická zahrada chová v současné době 22 druhů papoušků. V letošním roce se rozmnožilo deset druhů, přičemž devíti se podařilo mláďata i úspěšně odchovat. Jedním z nich je vzácný amazónek bělobřichý, který se v rámci evropských zoologických zahrad úspěšně množí pouze v Ostravě. Rodinu amazónků mohou návštěvníci vidět ve voliérách papoušků.
Rodinám s dětmi se určitě bude líbit ostravská zoologická zahrada, rozlehlý areál najdete v lesoparku v městské části Stromovka.

Amazónek bělobřichý je menší druh jihoamerického papouška, který se vyskytuje v tropických oblastech severní Brazílie od řeky Madeira až po Maranhão. Nejčastěji se zdržuje v nížinném deštném lese podél vodních toků. O životě a rozmnožování tohoto druhu v přírodě však máme jen málo záznamů. Není známa ani početnost volně žijící populace, jelikož neexistuje systematický monitoring druhu. Počty volně žijících jedinců ale klesají, a to především z důvodu úbytku a ničení původního prostředí v důsledku kácení deštného lesa. Za posledních 25 let došlo ke ztrátě 30–40 % přirozených biotopů obývaných amazónky! Další hrozbou je pro ně ničení hnízdních lokalit, lov a odchyt ptáků pro obchod s domácími mazlíčky. V Červeném seznamu ohrožených druhů IUCN je veden v kategorii „Endangered“ (ohrožený).
 
Mládě plameňákaDruh je momentálně chován v 13 evropských zoologických zahradách, v počtu 32 jedinců (15 samců, deset samic a sedm jedinců zatím neurčeného pohlaví), ale rozmnožování se daří pouze v ostravské zoo, kde je amazónek chován od roku 2003. Zoo Ostrava je zároveň jedinou českou zahradou, kde je tento druh zastoupen. Nízký počet odchovů, celková vzácnost a ohrožení v přírodě jsou hlavními důvody, proč se tomuto druhu zoo v Ostravě intenzivně věnuje.
 
Restaurace Saola

Restaurace Saola

Restaurace Saola v areálu zoo Ostrava – terasa s výhledem do výběhu indických kopytníků.

Broukoviště v Zoo Ostrava

Broukoviště v Zoo Ostrava

Broukoviště v areálu ostravské zoo představuje malým i velkým návštěvníkům, jaký význam má mrtvé dřevo pro život nepřeberného množství živočichů, a to nejen brouků a dalších druhů bezobratlých, ale také drobných obratlovců, jako jsou ještěrky, slepýši či ptáci.

Safari v Zoo Ostrava

Safari v Zoo Ostrava

V ostravské zoologické zahradě se na ploše okolo šesti hektarů se nacházejí rozsáhlé výběhy, kudy projíždějí vláčky. Je tak možné pozorovat stáda různých druhů kopytníků zcela novým způsobem, mnohdy z bezprostřední blízkosti.

Model mamuta v životní velikosti v Zoo Ostrava

Model mamuta v životní velikosti v Zoo Ostrava

V posledním roce bylo v areálu ostravské zoologické zahrady nainstalováno několik kosterních modelů v životní velikosti. Nejnovějším přírůstkem je kosterní model mamuta srstnatého, jehož vznik finančně podpořil Moravskoslezský kraj.

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoologická zahrada Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích. Novinkou a nejen architektonickou zajímavostí je Voliéra La Pampa Voliéra La Pampa – největší průchozí voliéra v Zoo Ostrava.

Edukativní koutek v Zoo Ostrava – poznejte hlasy zvířat

Edukativní koutek v Zoo Ostrava – poznejte hlasy zvířat

Nový interaktivně-edukativní koutek prezentující hlasy dvaceti vybraných zástupců naší fauny. Koutek je doplněn o informační cedulky k jednotlivým druhům, které se vyskytují v přírodě Česka.

Návštěvnická karta Ostrava Card

Návštěvnická karta Ostrava Card

Návštěvnická karta Ostrava Card, je papírová karta, kterou obdržíte zdarma od svého ubytovatele (ve vybraných ubytovacích zařízeních) při pobytu na minimálně 2 noci. S kartou během svého pobytu v Ostravě získáte řadu výhod u partnerů OSTRAVACARD!!!

Další aktuality