Úvod > Aktuality > V Zoo Ostrava se otevře nová expozice pro velké suchozemské želvy
V Zoo Ostrava se otevře nová expozice pro velké suchozemské želvy
">
Příroda

V Zoo Ostrava se otevře nová expozice pro velké suchozemské želvy

  • Vydáno28. července 2016
Ostravská zoologická zahrada vybudovala novou expozici pro želvy ostruhaté – jedny z největších suchozemských želv. Expozice se nachází u vstupu do Pavilonu afrických zvířat. Slavnostní otevření se uskuteční v pátek 29. července v 11:00 hod.
Expozice v ostravské zoo se sestává z venkovního výběhu a vnitřní zateplené ubikace. Výběh je ohraničen nízkou zídkou, na kterou se mohou návštěvníci posadit a pozorovat  zvířata z bezprostřední blízkosti. Zázemí imituje jakousi domorodou chýši nebo naopak jeskyni (dle fantazie každého návštěvníka), která umožňuje pohled do vnitřní části expozice. Zde budou želvy pobývat za nepříznivého počasí.
 
Želva ostruhatá (Centrochelys sulcata) je třetí největší suchozemskou želvou. Její původní domovinou jsou suché savany a polopouště na jižním okraji Sahary, od Senegalu na západě až po Súdán a Etiopii na východě. Vysokým teplotám a suchu je želva ostruhatá dobře přizpůsobená – vyhrabává si nory nebo u ní v některých místech převažuje noční aktivita. Na každé straně u ocasu má dva až tři silné výrůstky – jakési ostruhy. Odtud český název. Na předních nohou má rohovinné šupiny připomínající brnění, které jí pomáhají při hrabání. Hmotnost této želvy může dosahovat až 100 kg a délka krunýře bývá až 80 cm (vzácně až 100 cm). Dnes je i tento druh vzácný a ohrožený vyhubením. Původní areál rozšíření je dnes už jen ostrůvkovitý.
Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoologická zahrada Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích. Novinkou a nejen architektonickou zajímavostí je Voliéra La Pampa Voliéra La Pampa – největší průchozí voliéra v Zoo Ostrava.

Další aktuality