Úvod > Aktuality > Novinka africké části safari v zoo Ostrava: vzácné vodušky abok
Novinka africké části safari v zoo Ostrava: vzácné vodušky abok
"> "> "> V zoo Ostrava mužete navštívit první mláde v asijské cásti safari "> restože po vetšinu dne odpocívá malá samicka skryta ve vysokém porostu vegetace, pri presunu stáda do jiné cásti výbehu následuje svou mámu "> Nilgau pestrý žije ve svetlých rídkých lesích, v krovinatých porostech i na otevrených travnatých pláních v Indii
Příroda

Novinka africké části safari v zoo Ostrava: vzácné vodušky abok

  • Vydáno9. května 2017
Ostravské safari zatím není kvůli přetrvávajícímu chladnému počasí v provozu, jedna novinka je však k vidění již nyní. V africkém výběhu, který je přístupný návštěvníkům i mimo safari, se zabydluje stádo vzácných vodušek abok.

NiglauVíte, že v Zoo Ostrava jsou výběhy safari?

Rozlehlými výběhy safari se mohou návštěvníci projet v hlavní sezoně každý den od 10 do 18 hodin. Délka jedné jízdy je asi 15 až 20 minut. Nástupiště se nachází pod výběhem žiraf.

Stádo vodušek abok čítá osm jedinců – jednoho samce a sedm samic. Ve výběhu budou společně s antilopami losími a žirafami Rothschildovými. Do zoo byla zvířata dovezena již v loňském roce. Samce jsme získali z francouzské Zoo Cerza, šest samic ze zoo ve Dvoře Králové (jedna samička se stihla ještě loni v Ostravě narodit). Jelikož se ale jedná o velmi plachá a lekavá zvířata, byla relativně dlouho chována pouze v zázemí pavilonu afrických zvířat. Postupně se zabydlovaly v návštěvnické části pavilonu a před několika týdny se začaly navykat na venkovní výběh. Zprvu se pouštěly do zcela prázdného výběhu bez žiraf a antilop pouze samice vodušek, za nějaký čas se k nim přidal samec, v minulých dnech i stádo antilop losích. Jakmile to počasí dovolí, budou ven chodit i žirafy. Momentálně pobývají vodušky venku od rána do cca 13 hod. Návštěvníci ve stádu jednoduše poznají samce od samic, protože tento druh má mezi voduškami nejvýraznější pohlavní dvojtvárnost: samci mají tmavou srst a bílou skvrnu na zátylku, samice mají nenápadné světle hnědé zbarvení. Rohy mají pouze samci.
 
Voduška abok (Kobus megaceros) se vyskytuje v Jižním Súdánu a jihozápadní Etiopii. Obývá travnatá území v okolí sladkých vod (vlhké savany, mokřady), o čemž svědčí dlouhé nohy i prodloužená kopyta a paspárky. Husté mokřadní porosty poskytují voduškám úkryt a jsou i zdrojem potravy. Jako mnoho jiných živočichů, kteří obývají mokřadní území, je i voduška ohrožována především vysoušením a přeměnou bažinatých ploch na pastviny nebo pole. Navíc musí čelit potravní konkurenci domácího dobytka a přímému lovu pro maso. V Červeném seznamu (IUCN Red List of Threatened Species) je vedena jako ohrožený druh (Endangered). Je to jediná voduška, o jejímž sociálním životě v přírodě nemáme žádné informace. Pozorováním v zoo bylo zjištěno, že si samci močí na krk, což zřejmě souvisí s dominantním nebo teritoriálním chováním.

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoologická zahrada Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích. Novinkou a nejen architektonickou zajímavostí je Voliéra La Pampa Voliéra La Pampa – největší průchozí voliéra v Zoo Ostrava.

Další aktuality

27.9.
2022
Česko mezi řádky: Šikmý kostel, Karviná a Karin Lednická

Česko mezi řádky: Šikmý kostel, Karviná a Karin Lednická

Moravskoslezský kraj | Životní styl
18.9.
2022
10 tipů na podzimní procházky ostravskou zelení

10 tipů na podzimní procházky ostravskou zelení

Moravskoslezský kraj | Příroda
17.9.
2022
V ostravské zoo uvidíte mláďata vzácných jelenů barasinga

V ostravské zoo uvidíte mláďata vzácných jelenů barasinga

Moravskoslezský kraj | Příroda
16.9.
2022
Běh z Kopřivnice do Rožnova připomene odkaz Emila Zátopka

Běh z Kopřivnice do Rožnova připomene odkaz Emila Zátopka

Moravskoslezský kraj | Letní sporty