!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Aktuality > V Židlochovicích se setkáte s děsivými čerty Krampusáky z Rakouska

V Židlochovicích se setkáte s děsivými čerty Krampusáky z Rakouska

Vydáno 22. listopadu 2019 Kultura
Do Židlochovic přijíždí desítky čertů – Krampusáků každý rok. Letos se bude průvod čertů konat už 23. listopadu od 17:30 do 18:30, jako obyčejně na náměstí Míru a v přilehlých ulicích Komenského a Masarykova. Uvidíte rakouské čerty Linzer Schloss¬teufel, Zarathos Teufel, Waldzeller Woidteufin, Seitenstettner Ursprungsteufel, Ybbstaler Schluchtenteufel, Reichraminger Hintergebirgsteufel v minimálním počtu 120 masek!
KrampusáciTak jako každý rok, dorazí i letos do Židlochovic pekelná návštěva až z Rakouska. Pochod pravých čertů je naplánován na sobotu 23. listopadu, kdy bude zároveň probíhat i jarmark. K zakoupení budou od 10:00 do 21:00 hodin adventní dekorace, svícny z perníku, různé dřevěné výrobky, dárkové předměty, teplé zimní oblečení a samozřejmě spousta dobrot, jako jsou koláče, bramboráky, sýrové speciality atd. Zároveň bude probíhat doprovodný program od 14:00 do 17:30 hodin.

Pak to přijde - v 17:30 hodin se u školy na ulici Komenského zjeví děsuplní čerti z oblastí Linzer Schloss­teufel, Zarathos Teufel, Waldzeller Woidteufin, Seitenstettner Ursprungsteufel, Ybbstaler Schluchtenteufel, Reichraminger Hintergebirgsteufel v minimálním počtu 120 masek! Průvod pak projde kolem radnice na ulici Masarykovu a zpět na náměstí Míru.
 

Krampusáci pocházejí z Alpských oblastí

KrampusákKrampusové jsou alpská strašidla odpovídající českým čertům. Jejich maskám, vyřezávaným z lipového či borového dřeva a ručně malovaným, by spíše pasovalo označení „umělecká díla“. Rohy z muflonů nebo beranů a kožichy z pravé kozí či ovčí kůže dodávají kostýmům na hrozivé opravdovosti.

V alpských vesničkách se pořádají tzv. Krampuslaufy, průvody skupin krampusů. Každá je něčím jedinečná, všechny jsou ale doprovázeny pekelnými vozy, strašidly a kouřovými efekty. Děsivou atmosféru podtrhuje hlasitá hudba, rachot zvonců a řetězů. Svátek se obvykle slaví 5. prosince, čerti však chodí po Rakousku obvykle od listopadu až do ledna.