Úvod > Aktuality > V Zámku Troja si v neděli naposledy projdete výstavy skla a plastik za doprovodu lektora
V Zámku Troja si v nedeli naposledy projdete výstavy skla a plastik za doprovodu lektora
"> V Zámku Troja si v nedeli naposledy projdete výstavy skla a plastik za doprovodu lektora "> Speciální prohlídka obou výstav zacíná v 15. hodin "> V Ceských zemích se sklo v benátském stylu vyrábelo napríklad na panství Nové Hrady v jižních Cechách "> Výstava skla pochází ze sbírky, která obsahuje pres 20 tisíc predmetu
Kultura

V Zámku Troja si v neděli naposledy projdete výstavy skla a plastik za doprovodu lektora

  • Vydáno16. srpna 2013
Zámek Trója nyní vystavuje dvě zajímavé expozice – první vás seznámí s českou secesní pastikou a druhá potom s kouzelným benátským sklem. V neděli 18. srpna od 15 hodin bude možné obě výstavy navštívit naposled za doprovodu lektora.
GHMP  PlastikyV Trojském zámku si můžete nyní prohlédnout dvě zajímavé výstavy. První nese název Vášeň a ideál / Česká secesní plastika přelomu 19. a 20. století a představuje průřez tvorbou nejvýraznějších osobností českého sochařství přelomu století. Druhá výstava  nazvanáBenátské hutně tvarované a české řezané sklo ze sbírek Uměleckoprůmyslového muzea v Prazedává nahlédnout na proměny sklářské tvorby ve dvou významných evropských sklářských centrech v období od 16. do 19. století.

Expozice sochařství začíná neoklasicistními díly Josefa Václava Myslbeka a zahrnuje práce jeho nejvýznamnějších žáků, jakými byli Josef Mařatka, Quido Kocian, Bohumil Kafka a Jan Štursa.

Výstava skla pochází ze sbírky, která obsahuje přes 20 tisíc předmětů a patří k nejhodnotnějším nejen v Evropě, ale i na světě. Představuje pohled na největší rozmach výroby benátského skla, který nastal v 16. a 17. století, a jeho dalšího šíření do západní a střední Evropy díky emigraci benátských sklářů. V Českých zemích se sklo v benátském stylu vyrábělo například na panství Nové Hrady v jižních Čechách.

Speciální prohlídka obou výstav začíná v 15. hodin. Výstavy zároveň naznačují novou koncepci Galerie hlavního města Prahy, která zámecké prostory užívá. Místo si najde umělecké řemeslo, textilní umění a další formy, které do zámeckého interiéru patří. K vidění budou v zámku Trója obě výstavy až do 3. listopadu letošního roku.
Galerie hlavního města Prahy

Galerie hlavního města Prahy

Galerie hlavního města Prahy se zaměřuje zejména na moderní a současné umění. Shromažďuje, ochraňuje a odborně zpracovává umělecké sbírky hlavního města Prahy. V současné době GHMP vystavuje v sedmi objektech.

Zámek Troja

Zámek Troja

Trojský zámek je stavba pozoruhodná a výjimečná. Spíše než zámkem by se vlastně měl nazývat vilou, je totiž ozvěnou honosných římských předměstských vil, které na své dlouhé cestě viděl její stavebník, Václav Vojtěch hrabě ze Šternberka. Během sezóny zde Galerie hlavního města Prahy pořádá výstavy.