Úvod > Aktuality > V Třeboni se otevřelo Centrum Třeboňského rybníkářského dědictví
V Třeboni se otevřelo Centrum Třeboňského rybníkářského dědictví
"> "> ">
Památky

V Třeboni se otevřelo Centrum Třeboňského rybníkářského dědictví

  • Vydáno21. ledna 2016
Zbrusu nové Centrum třeboňského rybníkářského dědictví se v Třeboni otevřelo v historickém domě na Masarykově náměstí, který v minulosti patřil slavnému rybníkáři Štěpánkovi Netolickému. Jeho součástí je stálá interaktivní expozice věnovaná nejen Netolickému, ale také jeho pokračovateli Jakubu Krčínovi. Všichni milovníci historie zde mají navíc v lednu a únoru šanci slavnou osobnost českého rybníkářství potkat osobně, v rámci kostýmovaných prohlídek.
Centrum třeboňského rybníkářského dědictvíHistorický dům na Masarykově náměstí č. 89 v samém centru Třeboně patřil jednomu z nejslavnějších českých rybníkářů, Štěpánku Netolickému. V úterý 19. ledna se zde otevřelo Centrum třeboňského rybníkářství se zajímavou expozicí o rybníkářství a význačných osobnostech, které k tomuto řemeslu patří. Spatříte tu také rybářské náčiní, originály velkoplošných map nebo nejstarší dokumenty vztahujících se k Třeboni a okolí. Dozvíte se také o rybníkářství jako způsobu, jak člověk využívá vodu, ovlivňuje její proudění a využívá ho ke svému přežití v krajině.

Od 21. ledna do 31. března je v Domě Štěpánka Netolického otevřeno vždy od čtvrtka do neděle od 10 do 12 a od 13 do 16 hodin. Navíc v lednu a začátkem února se můžete zúčastnit komentovaných kostýmovaných prohlídek se Štěpánkem Netolickým, a to vždy ve čtvrtek (21. 1., 28. 1. a 4. 2.), prohlídky budou začínat vždy v 17:30 a v 19. hodin. Kapacita prohlídek je omezená, zájemci o prohlídku se mohou hlásit v TIC Třeboň, případně na mailu: dum.stepanka.netolickeho@mesto-trebon.cz.

opatovicky-rybnik.jpgŠtěpánek Netolický (asi 1460–1538) se rybníkářskému řemeslu se vyučil na přelomu 15. – 16. století. Po roce 1505 se stal hlavním rybníkářským hejtmanem a fišmistrem a dokončil důmyslný návrh rybniční soustavy, kde nejvýznačnější místo svojí rozlohou mají rybníky Opatovický, Horusický a Káňov. Rybníky Štěpánka Netolického neoslňovaly velikostí a mohutností hrází, ale kvalitami. Jeho nejproslulejším a nejznamenitějším dílem je Zlatá stoka (1508 –1518), která nahání a vypouští všechny hlavní rybníky Třeboňska.
Třeboňsko – biosférická rezervace UNESCO

Třeboňsko – biosférická rezervace UNESCO

Třeboňsko je jedno z mála velkoplošných chráněných území, které se nachází v rovinaté krajině. Přestože jde o oblast, která je po staletí přeměňována člověkem, zachovaly se zde velice cenné přírodní hodnoty.

Zlatá stoka – umělý kanál na Třeboňsku

Zlatá stoka – umělý kanál na Třeboňsku

Umělý kanál Zlatá stoka, vystavěný v letech 1505–1520, je mistrovským dílem Štěpánka Netolického. Dnešní funkcí je zabezpečení cirkulace vody z řeky Lužnice k jednotlivým rybníkům.

Třeboňská rybniční soustava

Třeboňská rybniční soustava

Základ třeboňské rybniční soustavy tvoří rybníky propojené stokami, vybudované podél řeky Lužnice severojižním směrem mezi městy Třeboň a Veselí nad Lužnicí. Tvoří ji Zlatá stoka, Stará řeka, Nová řeka, rybník Rožmberk, Rožmberská bašta a rybník Svět.

Expozice třeboňského rybníkářského dědictví v Třeboni

Expozice třeboňského rybníkářského dědictví v Třeboni

Centrum třeboňského rybníkářského dědictví naleznete v Třeboni, v domě, kde bydlel sám Štěpánek Netolický. Jeho součástí je stálá interaktivní expozice věnovaná dvěma nejvýznačnějším osobnostem našeho rybníkářství – Štěpánkovi Netolickému a Jakubu Krčínovi.