!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Na třebíčském zámku si prohlídnete betlémy z nejrůznějších materiálů
Na třebíčském zámku si prohlídnete betlémy z nejrůznějších materiálů
"> "> "> "> ">
Kultura

Na třebíčském zámku si prohlídnete betlémy z nejrůznějších materiálů

  • Vydáno13. prosince 2021
Muzeum Vysočiny Třebíč, které sídlí na třebíčském zámku, připravilo pro své návštěvníky tradiční výstavu betlémů nazvanou Třebíčské betlémy včera a dnes. Ta velkým i malým návštěvníkům nabízí pohled do současné betlemářské tvorby. Výstava trvá od 25. listopadu 2021 do 16. ledna 2022.
třebíčcký betlémMuzeum Vysočiny Třebíč připravilo tradiční vánoční výstavu betlémů. Výstava nabízí pohled do historie i současnosti – vedle klasických třebíčských betlémů starých mistrů z přelomu 19. a 20. století je k vidění i současná tvorba regionálních betlemářů.

Historické betlémy zastupují nejen klasické stavěcí kousky, ale také betlémy skříňové. Podívat se na ně můžete v konírně na třebíčském zámku. K vidění je velké množství biblické scény ze dřeva, slámy, cínu, skla, terakoty, vosku, moduritu, keramiky, kamene, kukuřičného šustí a mnoha dalších materiálů. Výpůjčky pochází z muzeálních sbírek (např. Moravské zemské muzeum, Národní muzeum, Třebechovické muzeum betlémů, 1. NÖ Krippenmuseum Vösendorf, Klášter kapucínů Brno), ale i od sběratelů či potomků betlemářských mistrů a soukromých majitelů.

betlémPro třebíčskou betlémářskou oblast byly typické figurky malované na papíře či kartonu. Dnešní betlémy z rukou třebíčských betlémářů ale vznikají zejména ze dřeva. Vánoční výstava je přístupná návštěvníkům až do 16. ledna 2022, vstupné na ni stojí 60 Kč pro dospělé a 35 Kč pro děti. Otevřeno zde mají od úterý až neděle 9–12 a 13–17 hodin (24. prosince 9-12 hodin, 25.-30. prosince 9-12 a 13-17 hodin, 31. prosince 9-12 hodin, 1. ledna 13-17 hodin).
Muzeum Vysočiny Třebíč – expozice na třebíčském zámku

Muzeum Vysočiny Třebíč – expozice na třebíčském zámku

Původně benediktinský klášter později přestavěn na renesanční zámek stojí v severozápadní části Třebíče, nad levým břehem řeky Jihlavy. Třebíčský zámek s bazilikou tvoří dobře viditelnou dominantu města. Roku 2018 byl zámek Třebíč dopsán na seznam UNESCO jako součást komplexu třebíčských památek.