Úvod > Aktuality > V Třebechovicích je k vidění unikátní mechanický betlém
V Třebechovicích je k vidění unikátní mechanický betlém
"> "> ">
Kultura

V Třebechovicích je k vidění unikátní mechanický betlém

Vydáno 21. listopadu 2019
Třebechovické muzeum betlémů má ve svých sbírkách více než 400 betlémů zhotovených z nejrůznějších materiálů a pocházejících ze všech oblastí České republiky, velmi starých, ale i ze současnosti. Nejcennější a nejobdivovanější doma i ve světě je unikátní mechanický Proboštův betlém o rozměrech 7x3x2 m. Pokud Třebechovice navštívíte v sobotu 23. listopadu, mile vás zde překvapí tradiční Kateřinský jarmark.
Muzeum TřebechoviceTřebechovické muzeum betlémů je unikátním muzeem specializovaným na betlémy. V depozitářích muzea je na 400 betlémů z nejrůznějších materiálů. Nejcennějším exponátem je mechanický Proboštův betlém. Více než 100 let starý unikát má 2000 vyřezávaných dílů a 350 figurek, z nichž se 51 pohybuje jako lidé při práci a dalších 120 jezdí na pohyblivých pásech.

Figurky jsou uváděny do pohybu jemným mechanickým systémem od Josefa Frimla. Betlém je 7 metrů dlouhý, více než 3 metry široký a téměř 2 metry vysoký. Ústředním motivem jsou jesličky se svatou rodinou a klanícími se pastýři. Na dalších terasách najdeme výjevy ze života obyčejných lidí a řemeslníků, kde se autor nechal inspirovat skutečnými postavami z Třebechovic a okolí.

Kateřinský jarmark v Třebechovicích pod Orebem bude probíhat 23. listopadu 2019. Můžete se těšit na pouťové atrakce, prodejní stánky s velkým výběrem zboží a bohatým občerstvením.
 

Betlémy z Králíků a Příběh Třebechovického betlému

Třebechovice výstavaKromě samotného unikátního betléma je v muzeu od 22. 11. 2019 do 8.11.2020 k vidění také zajímavá výstava. Králické betlémy představují díla lidových řezbářů z Králíků a jejich okolí. Výrobou figurek do typických králických betlémů se zabývaly celé rodiny a byl to jejich zdroj obživy v zimních měsících. Králické betlémy a jednotlivé figurky se prodávaly na trzích na celém našem území a také se vyvážely do zahraničí.
 
Od 12. ledna 2019 je otevřena nová expozice s názvem Příběh Třebechovického betlému. Je věnovaná vzniku a historii tohoto unikátu. Seznámí vás s tvůrci betlému Josefem Proboštem, řezbářem Josefem Kapuciánem a sekerníkem Josefem Frimlem, který pomohl betlém uvést do pohybu. I návštěvnici si budou moci vyzkoušet rozpohybovat některé exponáty. Přijďte si projít celý příběh vzniku betlému. 
Betlémské trhy v Třebechovicích pod Orebem

11.12.
Betlémské trhy v Třebechovicích pod Orebem

Již sedmý ročník betlémských trhů proběhne v sobotu 11. prosince od 9 do 16 hodin na Masarykově náměstí a v Třebechovickém muzeu betlémů. Opět nabídne atmosféru staročeských Vánoc, bohatý vánoční kulturní program, zvířátka z betléma a desítky řemeslných stánků.

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů má ve svých sbírkách více než 400 betlémů zhotovených z nejrůznějších materiálů a pocházejících ze všech oblastí České republiky, velmi starých, ale i ze současnosti. Návštěvník tak může posoudit, do jakých zajímavých forem se ve své historii betlémářství rozvinulo.