!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > V Třebechovicích je k vidění unikátní mechanický betlém
V Třebechovicích je k vidění unikátní mechanický betlém
"> "> "> "> ">
Kultura

V Třebechovicích je k vidění unikátní mechanický betlém

  • Vydáno22. listopadu 2021
Třebechovické muzeum betlémů má ve svých sbírkách více než 400 betlémů zhotovených z nejrůznějších materiálů a pocházejících ze všech oblastí České republiky, velmi starých, ale i ze současnosti. Nejcennější a nejobdivovanější doma i ve světě je unikátní mechanický Proboštův betlém o rozměrech 7x3x2 m.
Muzeum TřebechoviceTřebechovické muzeum betlémů je unikátním muzeem specializovaným na betlémy. V depozitářích muzea je na 400 betlémů z nejrůznějších materiálů. Nejcennějším exponátem je mechanický Proboštův betlém. Více než 100 let starý unikát má 2000 vyřezávaných dílů a 350 figurek, z nichž se 51 pohybuje jako lidé při práci a dalších 120 jezdí na pohyblivých pásech.

Figurky jsou uváděny do pohybu jemným mechanickým systémem od Josefa Frimla. Betlém je 7 metrů dlouhý, více než 3 metry široký a téměř 2 metry vysoký. Ústředním motivem jsou jesličky se svatou rodinou a klanícími se pastýři. Na dalších terasách najdeme výjevy ze života obyčejných lidí a řemeslníků, kde se autor nechal inspirovat skutečnými postavami z Třebechovic a okolí.
 

Vánoční čas radosti a Příběh Třebechovického betlému

Třebechovice slon z betlémaKromě samotného unikátního betléma je v muzeu od 19. 11. 2020 do 6. 2. 2022 k vidění také zajímavá výstava s názvem Vánoční čas radosti. Krásná vánoční výstava představuje tradice a pranostiky spojené s adventním časem. Kromě tradic se přestaví i různé betlémy ze sbírkového fondu muzea nebo přímo od autorů.

V muzeum si také prohlédnete nedávno otevřenou expozici s názvem Příběh Třebechovického betlému. Je věnovaná vzniku a historii tohoto unikátu. Seznámí vás s tvůrci betlému Josefem Proboštem, řezbářem Josefem Kapuciánem a sekerníkem Josefem Frimlem, který pomohl betlém uvést do pohybu. I návštěvnici si mohou zkusit rozpohybovat některé exponáty. Přijďte si projít celý příběh vzniku betlému. 

Kdo zavítá do Třebechovic v sobotu 11. prosince, obohatí svou návštěvu muzea i o tradiční Betlémské trhy na Masarykově náměstí a v Třebechovickém muzeu betlémů. Milá akce nabídne atmosféru staročeských Vánoc, bohatý vánoční kulturní program, zvířátka z betléma a desítky řemeslných stánků.
Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů má ve svých sbírkách více než 400 betlémů zhotovených z nejrůznějších materiálů a pocházejících ze všech oblastí České republiky, velmi starých, ale i ze současnosti. Návštěvník tak může posoudit, do jakých zajímavých forem se ve své historii betlémářství rozvinulo.

Betlémské trhy v Třebechovicích pod Orebem

11.12.
Betlémské trhy v Třebechovicích pod Orebem

Již sedmý ročník betlémských trhů proběhne v sobotu 11. prosince od 9 do 16 hodin na Masarykově náměstí a v Třebechovickém muzeu betlémů. Opět nabídne atmosféru staročeských Vánoc, bohatý vánoční kulturní program, zvířátka z betléma a desítky řemeslných stánků.