Úvod > Aktuality > Na televizní výstavě na Špilberku si zkusíte AZ-kvíz i moderování
Na televizní výstavě na Špilberku si zkusíte AZ-kvíz i moderování
">
Kultura

Na televizní výstavě na Špilberku si zkusíte AZ-kvíz i moderování

  • Vydáno25. června 2016
Stanice z Četnických humoresek, zpravodajské studio nebo titulkovací buben – tohle a mnoho dalšího vás čeká na nové interaktivní výstavě na hradě Špilberku. Muzeum města Brna ji tam ve spolupráci s Českou televizí připravilo k 55. výročí založení Televizního studia Brno a zve k nahlédnutí do zákulisí slavných pohádek, seriálů a pořadů. Lotrando a Zubejda, Slovácko sa nesúdí nebo Krev zmizelého – to vše vzniklo právě v brněnském studiu. Prozkoumáte fenomén televize a dokonce se podíváte i do budoucnosti. Záběry z dronu a model vám ukáže nové sídlo v Líšni, kam se studio stěhuje. Výstava nazvaná „Vysílá studio Brno“ bude otevřená až do konce roku.
Vysílá studio BrnoPojďte se projít historií brněnského studia od prvopočátků, kdy začalo vysílat z pasáže Typos, až po blízkou budoucnost v nové budově v Brně – Líšni. Na výstavě Vysílá studio Brno si prohlédnete spoustu dobových fotografií a dokumentů, připomenete si významné osobnosti společenského i kulturního života, které studiem prošly. Nechybí ani historická televizní technika a ukázky proměn kvality televizního obrazu. Vysílání či přípravu na něj dokonce zažijete na vlastní kůži!

Vyzkoušíte si moderování zpráv nebo třeba dabování pořadů, děti ocení dílnu plnou hříček, dospělí třeba fotokoutek. Vzpomínáte na pořady, jako byly Sedmikrásky, Slovácko sa nesúdí, Hip Hap Hop nebo novější Banánové rybičky, AZ kvíz a Četnické humoresky? Vybavujete si pohádky Lotrando a Zubejda, Korunní princ nebo Šťastný smolař? Ukázky toho nejvýznamnějšího, co vzniklo v brněnském studiu ČT, si budete moci připomenout v samoobslužném videoarchivu.

Výstava Vysílá studio BrnoDěti nejvíc potěší pohádková místnost. Mezi kulisami z pohádek tu zní loupežnické písničky, děti se mohou posadit do sajdkáry z pohádky Šťastný smolař, pohrát si s loutkovým divadlem nebo si vyzkoušet spoustu pohádkových kostýmů. Jedna z místností patří slavným seriálům a filmům. Právě tam se dá posedět ve stanici četníků z Humoresek a zahrát si na strážmistra Arazíma. Zkusit si tu mohou i moderování – ve zpravodajském studiu se posadí ke stolku přímo před kameru. Poznají tak i méně známé televizní profese, jako jsou kameraman, střihač, kostymérka, skriptka a další.
 
K prohlédnutí je televizní technika historická, ale i moderní – tu lidé uvidí na záběrech z dronu a na modelu nového sídla v Líšni. Studio Brno se tam stěhuje z centra města z pasáže Typos, kde sídlilo celých 55 let. Na začátku 60. let se jeho sídlem mohl stát kromě jiných prostor dokonce i hrad Špilberk – místo brněnské televize se v něm však zabydlelo Muzeum města Brna.
Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně.

Další aktuality

4.10.
2022
Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

Jihomoravský kraj | Příroda
29.9.
2022
7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Jihomoravský kraj | Zážitky
24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika