Úvod > Aktuality > V Technickém muzeum v Brně je k vidění unikátní sbírka elektronové mikroskopie
V Technickém muzeum v Brne je k videní unikátní sbírka elektronové mikroskopie
"> V Technickém muzeum v Brne je k videní unikátní sbírka elektronové mikroskopie
Kultura

V Technickém muzeum v Brně je k vidění unikátní sbírka elektronové mikroskopie

  • Vydáno15. února 2013
V Technickém muzeu je nově k vidění elektronový mikroskop řady Morgagni. Brněnská expozice díky tomu představuje v Evropě ojedinělou sbírku zachycující vývoj elektronové mikroskopie od padesátých let minulého století do současnosti.
Ve stálé expozici Kabinetu elektronové mikroskopie je k vidění celkem devět elektronových mikroskopů. Nejstarším exponátem je Tesla BS 242, první sériově vyráběný mikroskop v tehdejším Československu. Nejnovějším přírůstkem je naopak FEI Morgagni, který se v Brně vyráběl ještě v loňském roce a nacházel uplatnění zejména při biologickém zkoumání buněk – mezi typické zákazníky patřily lékařské fakulty a výzkumné ústavy po celém světě.

Stálá expozice elektronových mikroskopů v brněnském Technickém muzeu mapuje historii jejich vývoje a výroby v Brně. Svým rozsahem je unikátní a v celé Evropě nemá obdoby. Pro návštěvníky je zde mimo jiné připraven i virtuální elektronový mikroskop, kde si mohou vyzkoušet jeho ovládání a pořizování snímků. Elektronový mikroskop je přístroj, který vytváří obraz prostřednictvím elektronového paprsku a díky tomu umožňuje pozorovat vzorky až na atomární úrovni. Má několikanásobně vyšší rozlišovací schopnost a efektivní zvětšení než optický mikroskop. Je využíván prakticky ve všech přírodovědných oborech, polovodičovém průmyslu, biologii apod. Jeho cena se pohybuje v řádech desítek milionů korun v závislosti na typu a konfiguraci.
Technické muzeum v Brně

Technické muzeum v Brně

Muzeum se zabývá dokumentací vývoje vědy a techniky a průmyslové výroby v širokém rozsahu téměř tří desítek oborů – počínaje řemeslnou výrobou a konče moderní výpočetní technikou.

Další aktuality

4.10.
2022
Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

Jihomoravský kraj | Příroda
29.9.
2022
7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Jihomoravský kraj | Zážitky
24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika